Експерти у галузі охорони здоров’я країн ЄС у терміновому порядку обговорили вироблення ефективних заходів щодо швидкого реагування на поширення пташиного грипу в Європі. На сьогодні підтверджені випадки загибелі диких птахів від пташиного грипу в Болгарії, Греції, Iталії, Румунії, Німеччині, Австрії та Україні. Хорватія, Словенія та Угорщина розслідують аналогічні підозрілі випадки. Повідомлення про загибель або зараження людей поки що не надходили. Лише в Греції на обстеження до лікарні доправили двох осіб, які ховали мертву домашню птицю. У них виявили симптоми звичайного грипу. Чи має це відношення до смертельного грипу штаму Н5N1 — з’ясують аналізи. «Ми заохочуємо уряди почати або продовжувати їхню підготовку», — заявив представник Світової організації охорони здоров’я Дік Томсон. «Ми заохочуємо їх збирати матеріали, які допоможуть у боротьбі з пандемією, розробляти вакцину, подумати про можливість реагувати на несподівану й високу потребу медичної допомоги, поміркувати над можливістю заборони масових зібрань», — наголосив Дік Томсон. Аби запобігти зараженню свійських птахів, у багатьох країнах Європи, наприклад, у Данії, Швеції та Голландії, влада наказала фермерам тримати птахів у закритих приміщеннях. В Угорщині навколо місця виявлення мертвих птахів встановили захисну зону й заборонили вивозити звідти будь-які види м’яса. На німецькому острові Рюген у Балтійському морі, навколо місця, де останнім часом виявили мертвих птахів, заражених смертоносним вірусом, влада встановила десятикілометрову обмежувальну зону з метою подальших досліджень.
У штаб-квартирі ЄС у Брюсселі дуже пильно стежать за розвитком ситуації. У разі, якщо трапляться випадки зараження м’яса, можуть знищити всіх птахів та яйця на невеличких господарствах і фермах. Аби знизити «високий ризик» поширення хвороби, експерти також погодилися заборонити імпорт в ЄС необробленого санітарно пір’я.
Тим часом обсяги продажу курятини в Європі різко скоротилися. На пiвднi Iталії, де минулими вихідними виявлено пташиний грип, м’ясо птахів стали їсти вдвічі менше. У Франції, де пташиним грипом поки що «не пахне», продажі скоротилися на 15%. «Панікувати немає пiдстав. Ми змушені порадити європейській громадськості бути у спокої. Немає причин не вживати курятину», — заспокоює комісар ЄС iз питань охорони здоров’я та захисту споживачів Маркос Кіпріану. Водночас він додає, що думати про кінець смертоносних сюрпризів ще зарано. «Враховуючи близький початок весняної міграції, ми знову переглянемо ситуацію й вирішимо, чи не потрібні додаткові методи. Ми не повинні дивуватися, якщо будуть виявлені нові птахи, вражені вірусом», — попередив Кіпріану.