Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Пакет року» продавати не поспішають

Президент думає інакше
23 липня, 2003 - 00:00

Фонд держмайна офіційно оголосив про перенесення термінів продажу 43% ЗАТ «Укртатнафта». «Цього року конкурсу не буде. Політична ситуація навколо цього об’єкта дуже нестабільна», — заявив голова ФДМ Михайло Чечетов. Раніше продаж цього пакету планувався на вересень. Таким чином із плану приватизації на 2003 рік виключено ще один найдорожчий об’єкт. Навесні подібну ухвалу було прийнято щодо ВАТ «Укрнафта». Причому тоді мотивом такої ухвали також була напруженість політичних пристрастей навколо очікуваного конкурсу. Долю приватизації «Укртатнафти», як і «Укрнафти», вирішить парламент. Михайло Чечетов заявив, що Фонд держмайна в цей процес втручатися не збирається і готовий виконати будь-яку процедуру продажу, яку визначать депутати.

Законопроект про особливості приватизації «Укртатнафти» розроблено і схвалено парламентським комітетом з питань економічної політики. Заступником голови комітету є Володимир Демьохін, який до приходу в парламент очолював Торговий дім «Укртатнафта- Південь» (Херсон), а трохи раніше працював віце-президентом ЗАТ «Укртатнафта». Законопроект передбачає продаж 43% «Укртатнафти» на відкритому конкурсі. Це суперечить статуту ЗАТ, згідно з яким будь- яке відчуження акцій має пройти за процедурою, що передбачає пріоритетне право на купівлю з боку чинних акціонерів. Але, очевидно, закон за юридичною силою і політичною доцільністю виявиться сильнішим за статут. Серед акціонерів «Укртатнафти», за даними Держкомісії з цінних паперів, крім ФДМ, зараз рахуються Агенція з управління держмайном Татарстану, ВАТ «Татнефть», АКБ «МТ-Банк», АТ «Татнефтехиминвест-холдинг», АТ «Сувар», Банк «Девон-Кредит», корпорація Seagrоup International Inc., AM Ruz Trading AG і Укрсиббанк. Точна структура акціонерного капіталу «Укртатнафти» на сьогодні є загадкою для більшості спостерігачів, оскільки відомо, що за останні півроку з паперами компанії здійснено декілька операцій. Відомо лише, що пару місяців тому «Укрсиббанк» придбав 1,154% акцій «Укртатнафти» спеціально для того, щоб узяти участь у приватизації компанії. Про це повідомив голова правління банку Олександр Адарич.

Коло тих, хто бажає одержати держпакет акцій «Укртатнафти», не обмежується акціонерами компанії, чим, власне, і пояснюється «нестабільна політична ситуація», на яку послався голова Фонду держмайна. Про плани взяти участь у конкурсі публічно оголосив «Приватбанк». Член Спостережної ради банку Ігор Коломойський навіть повідомив про готовність викласти за цей пакет акцій 150 мільйонів доларів. Минулого тижня Київ відвідали представники нафтогазового бізнесу Казахстану, і виявилося, що вони також збираються стати претендентами на купівлю 43% Кременчуцького нафтопереробного заводу (який разом із мережею АЗС і активами татарських нафтокомпаній і складає ЗАТ «Укртатнафта»). Інтерес до конкурсу виявляє і російська компанія «Юкос», незважаючи на те, що переживає не кращі часи через конфлікт із Кремлем.

Свою гру навколо майбутнього продажу ведуть і компанії, які зараз заробляють на поставках до Кремечуга, так званої давальницької нафти. Вони отримують паливо із заводу за пільговими цінами і реалізують його через власні мережі АЗС. Ці структури мають могутнє представництво у Верховній Раді і безпосередній вплив на підготовку законопроекту про особливості приватизації «Укртатнафти». У колах українських трейдерів, що працюють із Кремечуцьким НПЗ, останнім часом виникли чутки про те, що незабаром татарська сторона буде змушена піти з «Укртатнафти». Непрямим підтвердженням цих чуток став початок перевірки правоохоронними органами законності створення україно-татарського СП. Зокрема, буде перевірено інформацію про завищену вартість акцій татарських нафтокомпаній, які 1995 року було внесено до статуту «Укртатнафти».

Тим часом одна з оцінних фірм за дорученням ФДМ закінчила оцінку 43-відсоткового пакету «Укртатнафти» (про це — на 4-й стор.). Кабінет Міністрів поки що офіційно не оголосив своїх планів щодо цієї угоди. В уряді все ще дискутується ідея об’єднання держпакету «Укртатнафти» і держпакету «Укрнафти» з метою створення вертикально інтегрованої компанії. У такому випадкові про приватизацію найближчим часом взагалі ніхто не говоритиме.

Заступник голови ФДМ Олександр Бондар, який займається співпрацею з парламентом, вважає, що ні «Укрнафту», ні «Укртатнафту» не вдасться приватизувати не лише цього, але й наступного року. Свій прогноз він аргументує наближенням президентських виборів. Очевидно, політико- фінансові групи не зможуть змиритися з тим, щоб у цей період хтось із конкурентів зміцнився придбанням пакету акцій такого високоприбуткового підприємства. Перерозподіл сфер впливу, пов’язаний із виборами, кожна з груп сподівається використати на свою користь. Проте сам Президент Леонід Кучма налаштований на приватизацію «Укртатнафти» цього року. «Кременчуцький НПЗ буде приватизовано 2003 року, але головне для нас: збільшення поставок нафти і безперебійна робота заводу», — заявив Леонід Кучма, як повідомляють «Українські новини», під час переговорів із Президентом Татарстану Мінтимером Шаймієвим.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: