Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пам’яті театрального реформатора

Із Дніпропетровська до Києва переїде меморіальна дошка Лесю Курбасу
24 грудня, 2010 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ УПРАВЛІННЯМ ПРЕСИ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Дніпропетровщина подарувала Національному центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса меморіальну дошку, присвячену пам’яті відомого реформатора українського театру. На зборах у Дніпропетровській облдержадміністрації її передали директорові центру Неллі Корнієнко. В день народження майстра, 25 лютого, бронзову дошку відкриють на фасаді Центру ім. Л. Курбаса в Києві.

В урочистій церемонії передачі меморіальної дошки взяли участь голова Національної спілки театральних діячів України Лесь Танюк, відомі представники культури та мистецтва, а також студенти Дніпропетровського театрального коледжу. «Лесь Курбас був біля витоків заснування Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка. Дніпропетровщина високо цінує його внесок у розвиток і становлення театрального мистецтва України й нашого регіону.

Пам’ятна дошка, яку ми передали Національному центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, — це частка нашої пошани до видатного українського актора і режисера», — сказала заступник губернатора Марія Пустова. Бронзову дошку, присвячену Лесю Курбасу, виготовив народний художник України Володимир Небоженко. Відливанням на Південному машинобудівному заводі займався відомий фахівець Федір Майстренко. Дванадцять років тому дніпропетровські майстри вже брали участь в аналогічному проекті. Тоді меморіальну дошку за ініціативою Посольства України було виготовлено для установлення в центрі Відня, де в молоді роки навчався Лесь Курбас.

Як розповідають в обласній Спілці театральних діячів, Л. Курбас безпосередньо брав участь у становленні українського театру в Дніпропетровську. Влітку 1919 року він запропонував об’єднати свій «Молодий театр» із Державним драматичним театром. Так з’явився Перший драматичний театр УРСР. У 1921 — 1926 роках його трупа успішно гастролювала в Україні. Із 1927 року театр почав працювати в Дніпропетровську.

«Кілька років тому я повертався через австрійську столицю до Дніпропетровська, — розповів «Дню» глава обласного відділення НСТД Юрій Чайка. —У центрі Відня разом з друзями побачив на парадній будівлі меморіальну дошку Лесю Курбасу двома мовами — українською та німецькою. Лише пізніше дізнався, що цю дошку виготовили в Дніпропетровську мої знайомі. Та коли в столиці Австрії є меморіальна дошка Лесю Курбасу, то чому її немає в столиці України? Своїми думками я нещодавно поділився з дніпропетровським губернатором Олександром Вілкулом, і він вирішив дати раду цій справі. Сорок кілограмів бронзи знайшли на «Південмаші», керівництво якого завжди підтримувало Спілку театральних діячів. Усі роботи виконали на безоплатній основі, як суто гуманітарний добродійний проект. У нас на будівлі театру ім. Т. Шевченка є дошка на згадку про постановку Лесем Курбасом Шевченківських «Гайдамаків». Вважаю, що й досі в Україні для увічнення його пам’яті зроблено не досить, адже Курбас — особистість, яка стоїть в одному ряду зі Станіславським, Мейєрхольдом і Брехтом».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: