28 січня папа Іван Павло II закінчив процедуру розширення Колегії кардиналів, затвердивши в чині кардинала 42 новi члени. Для нас особливо важливим є те, що серед названих бачимо також щойно обраного Верховного Львівського архієпископа Любомира Гузара, глави УГКЦ. Рішення папи Івана Павла II було оприлюднене минулої неділі, в соборі Св. Юра. З цієї нагоди Апостольський нунцій в Україні архієпископ Микола Етерович виголосив у соборі вітальне слово. У ньому він, зокрема, зазначив:
«Кілька хвилин тому під час молитви «Ангел Господній» Святіший Отець Іван Павло II проголосив urbi et orbi – Римові та світові, що він включив Любомира Гузара, Верховного архієпископа Львова для українців, до складу кардиналів Святої Матері Церкви.
Маю честь також повідомити Вам, що Святіший Отець проголосив сьогодні ім’я ще одного кардинала: митрополита Мар’яна Яворського, Архієпископа Львова для латинників...
Сьогодні, вперше в історії, Україна має одночасно двох кардиналів, які представляють дві великі католицькі Традиції: східну, яка в Україні є в більшості, і Західну, яка також глибоко вкорінена в цій країні. Помолимося Господу, щоб цей факт ще більше посилив співпрацю між членами двох Традицій нашої Церкви для добра не тільки католиків, але й усіх християн і людей доброї волі.
Отець Іван Павло II, іменуючи двох кардиналів для України, виявив любов до місцевої Католицької Церкви, яка вийшла зміцненою з часів великих переслідувань. У цьому подарунку відчуваємо також пошану та увагу Римського Архієрея до України – молодої Держави, але древньої Нації, що з радістю очікує візиту Вселенського Архієрея в червні цього року».
Нагадаємо, що в Римо- католицькій церкві чин кардинала є другим за значенням після папи. Зокрема, після смерті верховного понтифіка всі ті кардинали, яким менше 80 років, утворюють Конклав — орган, який обирає нового Верховного архієпископа Риму. Обирає саме серед членів Конклаву. Іншими словами, кожен кардинал є потенційним кандидатом на папський престол. Ще підкреслю, що далеко не всі католицькі, а тим більш унійні церкви (їх у світі близько 20) мають серед свого вищого духовенства кардинала.
Особливo варто вiдзначити слова Апостольського нунція Миколи Етеровича про спільне літургійне богослужіння католицького і греко-католицьких архієреїв у храмі Св. Юра. Спільне — попри ту обставину, що УГКЦ і РКЦ належать до дуже різних церковних обрядів, Традицій і що греко-католицька служба зовсім мало відрізняється від православної.