Учора Юлія Тимошенко й Олександр Мороз парафували спільну угоду про коаліцію демократичних сил. «Це парафування документа, а підписуватимемо ми точно втрьох», — сказала Ю. Тимошенко після підписання проекту угоди. Мороз додав, що тепер цей документ треба звірити з проектом коаліційної угоди від «Нашої України».
Лідер БЮТ також повідомила, що розмовляла по телефону з главою держави, і за підсумками розмови ухвалено рішення: сьогодні лідери трьох політичних сил зустрінуться з Президентом й обговорять усі нюанси для того, щоб підписати коаліційний договір. Передбачається, що зустріч відбудеться після урочистого відкриття першої сесії Верховної Ради України 5- го скликання.
У проекті коаліційної угоди, парафованої БЮТ і Соцпартією, посади прем'єра та спікера винесені за рамки документа. Однак тільки номінально. Вони «будуть предметом додаткових політичних домовленостей», — заявив після підписання О. Мороз. Юлія Тимошенко у свою чергу наголосила, що кадрові питання абсолютно чітко прописані в проекті коаліційної угоди як принципи і просто не вказані конкретні прізвища.
Вона також повідомила, що напередодні вночі голова політради «Нашої України» Роман Безсмертний надіслав їм зустрічну коаліційну пропозицію — варіант угоди від «НУ», у якому, за словами лідера БЮТ, «пропонується провести аудит усього, все реформувати, провести адміністративно-територіальну реформу та зробити все це до кінця 2006 року». Швидше за все, йдеться про той варіант коаліційної угоди, який «Наша Україна» презентувала своїм депутатам у вівторок, на першому засіданні фракції. Це великий програмний документ — понад 100 сторінок, — в останньому розділі якого розписана схема розподілу посад у майбутній коаліції. Зокрема, в документі зазначено, що політична сила, яка висуває прем'єр-міністра, не може претендувати на посаду першого віце-прем'єра, міністра фінансів, міністра юстиції, начальника Головного управління державної служби, керівника СБУ.
Тепер справа «за малим» — ці дві угоди звести до спільного знаменника. Відомо, що соціалісти мають свою відмінну думку щодо питань НАТО та приватизації землі. Утім, і з позицією БЮТ не все гладко. «Ми отримали документ, завізований Вінським і Турчиновим, — сказав у вівторок нашоукраїнець Микола Мартиненко. — Він містить деякі тези програмної діяльності уряду Тимошенко, які для нас неприйнятні». На його думку, коаліційна угода повинна бути чіткою й однозначною навіть у дрібницях, «оскільки «помаранчева» більшість не така велика, і ми не зможемо працювати, якщо хоч би одна фракція матиме власну думку з принципових питань». Утім, «Наша Україна» вже створила робочу групу, що займеться узгодженням із союзниками тексту коаліційної угоди. До неї ввійшли Юрій Єхануров, Роман Безсмертний, Анатолій Кінах, Борис Тарасюк і Роман Зварич.
«Очевидно, що процес узгодження буде дуже важким, — сказав «Дню» політолог Олесь Доній. — Хоч би тому, що СПУ і БЮТ вже узгодили між собою угоду, а це є певним подразником для «Нашої України». За словами О. Донія, «НУ» затягуватиме переговорний процес. «Тимошенко мала більше шансів на успіх при бліцкригу. «Нашій Україні» треба було затягнути процес якнайдалі, вони це зробили. І чим більше вони його затягуватимуть і надалі, тим довше влада буде в їхніх руках», — вважає експерт.
Політолог Вадим Карасьов також вважає, що «Наша Україна» спробує «заморозити формалізацію коаліції», тоді як Мороз і Тимошенко «розраховують на демонстраційні ефекти, щодня щось парафуючи, уточнюючи», — сказав він «Дню». «Сьогодні вже ясно, що буде «помаранчева» коаліція, і посада прем'єра дістанеться Тимошенко, інша річ — на яких умовах, і на які умови вона погодиться. Але виникає проблема спікера. «Наша Україна» розраховує зрівноважити прем'єр-міністра Тимошенко через спікера. А для Тимошенко це не найбільш зручний варіант, оскільки він посилює позиції «Нашої України», позиції Президента в цій коаліційній комбінації», — сказав Вадим Карасьов «Дню».
На думку директора Центру соціальних досліджень «Софія» Андрія Єрмолаєва, не виключений також так званий український варіант — «карнавал переговорів, що затягнеться до кінця сесії». А політолог Володимир Фесенко припустив, що в парламенті не буде «ні миру, ні війни», тобто «ні коаліції не буде, ні парламент не розвалиться».