Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Парламент рекомендував відставку Деркача та Соловкова

15 грудня, 2000 - 00:00

За повідомленням Інтерфакс-Україна, Верховна Рада України в четвер на ранковому засідання ухвалила постанову з рекомендацією Президенту України Леоніду Кучмі терміново звільнити з посад голів Служби безпеки України Леоніда Деркача і Державної митної служби Юрія Соловкова. За це проголосували 231 депутати, проти — 6, утрималися 8, не голосували 120 з 365 депутатів, що зареєструвалися в залі. Згідно з постановою, Верховній Раді рекомендується невідкладно розглянути Закон «Про тимчасові слідчі комісії Верховної Ради України» , по відношенню до якого Президент раніше скористався правом вето. Не голосували або утрималися група «Відродження регіонів», фракції Народно-демократичної партії, СДПУ(о), Партії зелених, група «Трудова Україна» (близько 136 депутатів. — ІФ ).

Тим часом посол США в Україні Карлос Паскуаль не став коментувати можливий вплив скандалу в Верховній Раді у справі зникнення журналіста Георгія Гонгадзе на підтримку США політики Леоніда Кучми. Посол США назвав цей скандал таким, що стосується внутрішньої сфери країни, — повідомив Інтерфакс-Україна.

Про це він заявив у Києві на прес-конференції в середу ввечері . «Для США не є необхідним спекулювати щодо плівок або інших інформаційних матеріалів, які були представлені громадськості останнім часом», — сказав посол.

Разом iз тим він підкреслив, що в ході цього розслідування необхідно забезпечити його ретельність і прозорість, а також забезпечити виконання принципів функціонування свободи преси і свободи слова в Україні. Він також підкреслив, що від результатів розслідування цієї справи залежатиме майбутнє України як країни.

Далі в четвер у Верховній Раді України пройшло спеціальне засідання, присвячене інформації про хід розслідування справи про зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. У засіданні брали участь міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко і Генеральний прокурор Михайло Потебенько. Голова тимчасової спеціальної слідчої комісії парламенту Олександр Лавринович поінформував депутатів про роботу комісії. Парламент ухвалив рішення про демонстрацію відеоплівки із записом заяви офіцера Держслужби охорони Миколи Мельниченка, яка була передана лідером Соцпартії Олександром Морозом 13 грудня в слідчу комісію парламенту.

На другій відеокасеті, переглянутій в парламенті України, майор Державної служби охорони України Микола Мельниченко стверджує, що Президент країни Леонід Кучма віддав наказ про проведення терористичного акту стосовно кандидата в президенти Наталії Вітренко, який був спрямований на політичне знищення лідера Соцпартії Олександра Мороза.

На плівці зафіксоване свідчення М.Мельниченка, який повідомляє про те, що під час виконання службових обов’язків він випадково дізнався про такий наказ, а також про те, що Генеральний прокурор Михайло Потебенько «виконує незаконні розпорядження Президента Кучми».

Майор Державної служби охорони України Микола Мельниченко заявив про те, що президентські вибори в Україні восени 1999 року і всеукраїнський референдум по внесенню змін в Конституцію в квітні 2000 року були сфальсифіковані за вказівкою Президента країни Леоніда Кучми.

Майор Мельниченко заявляє у відеосвідченнях, що журналіст Гонгадзе був викрадений спецпідрозділом МВС.

Відразу ж після демонстрації касети Генеральний прокурор України Михайло Потебенько заявив, що відеокасети із записом розмови офіцера держохорони Миколи Мельниченка з народними депутатами є «фальшивкою».

Голова МВС України Юрій Кравченко заявив, що не отримував від Президента Кучми і не давав розпоряджень щодо усунення журналіста Гонгадзе.

Голова СБУ Леонід Деркач заявив, що аудіозапис iз розмовами Президента є «фальшивкою, а будь-які дії щодо знімання інформації з каналів урядового зв’язку без відповідних санкцій є незаконними». Як передає кореспондент УНІАН, Л. Деркач зауважив, що «кожному елементарно грамотному спеціалісту відомо, що знімати інформацію з каналів зв’язку, щоб фіксувати розмови в приміщенні, яке використовується керівництвом держави, неможливо з причин технічного, організаційного та фізичного плану». За словами Л. Деркача , «піти у відставку і тим самим захистити свою честь — неправильно».

У четвер, у свою чергу, директор української служби радіо «Свобода» Роман Купчинський повідомив агентству Інтерфакс-Україна, що кілька днів тому йому передали «прохання» нібито нинішнього керівництва Служби безпеки України об’єктивніше висвітлювати ситуацію навколо аудіозаписів, які нібито підтверджують причетність українського Президента Леоніда Кучми до усунення журналіста Георгія Гонгадзе.

Коментуючи обвинувачення в необ’єктивності висвітлення, Р.Купчинський сказав: «Ми неодноразово запрошували на бесіду в студію і прес-секретаря Президента, і Романа Безсмертного (представник Президента в парламенті. — ІФ ), і Литвина (глава адміністрації Президента України. — ІФ ), і в ті дні, коли запрошували, давали в ефірі (повідомлення. — ІФ ), що вони не прийшли».

«Ми все робили всебічно, ми не хочемо бути мікрофоном для однієї сторони, ми відкриті для всіх», — заявив директор української служби радіо «Свобода».

Відповідаючи на запитання, чи відчувався раніше тиск на радіостанцію з боку СБУ та української влади загалом, Р.Купчинський сказав: «Ні. Я знаю про невдоволення Президента деякими нашими передачами, зокрема, тими, що стосувалися корупції, але тиску не було».

Одночасно агентство Інтерфакс-Україна повідомило, що Президент України по- філософському ставиться до скандальних заяв у Верховній Раді.

«У житті Президента кожний день — це випробування», — заявив Л.Кучма журналістам у Чорнобилі, коментуючи останні події в парламенті.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи буде виконано рекомендацію парламенту про відставку глави Служби безпеки Леоніда Деркача та глави Державної митної служби Юрія Соловкова, Президент нагадав, що він доручив Генеральному прокурору України Михайлові Потебеньку «розібратися» із цією проблемою. На основі результатів вивчення цієї проблеми Генпрокуратурою «я зроблю остаточний висновок», сказав Президент.

Газета: