Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Парламент завис на «невизначений термін»

Опозиція посилює умови та засоби тиску на коаліцію
6 липня, 2006 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

На 102-й день «коаліціади» Партія регіонів погрозила коаліції голодуванням, якщо до кінця пленарного тижня вона не ухвалить рішення «відносно того, щоб народні депутати змогли виконувати свої службові обов'язки». Підписи під такою заявою вже поставили 20 регіоналів. А народний депутат Тарас Чорновіл навіть запевнив, що «якщо знадобиться, то голодуватимуть усі 186 наших народних депутатів».

Щоправда, ця заява переговірників особливо не здивувала. Лише після обіду депутати розпочали третій раунд переговорів, щоправда, без участі Президента. Як заявила учора заступник голови лідера фракції Партії регіонів Раїса Богатирьова, зустріч демократичної коаліції й опозиції з Президентом України Віктором Ющенком перенесена на «невизначений термін».

Камінь спотикання — парламентські комітети. Партія регіонів уже готова відмовитися від посади першого віце-спікера і тепер хоче лише керівництво в 10 комітетах. «Ми стоятимемо на позиції пропорційного представництва в керівництві комітетів, а також у складі комітетів. Цієї норми в регламенті ніхто не відміняв. Якщо коаліція готова виконувати Конституцію України, то ми готові до конструктивної роботи», — заявив учора Микола Азаров.

У зриві переговорів регіонали звинувачують Юлію Тимошенко. «У той час, коли рішення про зняття блокади було практично ухвалене, вона видала провокаційну пропозицію, яка була шоком, зокрема і для «Нашої України», — так Тарас Чорновіл прокоментував пропозицію БЮТ дати опозиції п'ять контролюючих комісій замість 10 комітетів.

Звісно, навряд чи коаліція піде на всі умови регіоналів, але якісь поступки все ж таки будуть, вважають політологи. «Помилка коаліції була в тому, що вони з самого початку не визначили для опозиції чотири-п'ять комітетів, я маю на увазі регламентний, свободи слова, можливо, бюджетний. От якби з самого початку вони це зробили, таких проблем зараз би не було», — сказав «Дню» політолог Віталій Бала. Тієї ж думки дотримується і його колега Олесь Доній: «Помаранчева» коаліція добилася того, що Партія регіонів стала захисником українського законодавства».

Однак цілком можливо, що коаліція свідомо зволікає. Адже в кожному з партнерських таборів є група, яка налаштована категорично і проти Порошенка, і проти Тимошенко. «Справжня проблема парламенту — це відсутність у коаліції єдиного посад на голосування щодо основних посад, тобто прем'єра та спікера», — сказав представник фракції НУ Михайло Поживанов.

І все ж політологи вважають, що найближчим часом переговорники знайдуть «свою межу компромісу». Адже в будь-якої драми повинна бути якась розв'язка, якщо вона затягується, то стає трагікомедією.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: