ХАРКІВ
Регіони продовжують вирувати. У Харкові багато хто негативно сприйняв виступ губернатора області Євгена Кушнарьова на позачерговій сесії з різкою критикою Ющенка і його прихильників. Депутати, що виступали на сесії, звинуватили засоби масової інформації в розпалюванні смути. Думка депутатів полягала в тому, що репортажі треба робити зовсім не про фальсифікації на виборах, а про щось інше. Кушнарьов же заявив, що використовує всі законні способи і доможеться захисту права тих харків’ян, які віддали свої голоси за Януковича. Тому з резолюцією про недовіру ЦВК харківські прихильники Віктора Ющенка пішли до міського голови Володимира Андрійовича Шумилкіна, популярність якого серед місцевого населення все ще висока. Тему недовіри і фальсифікацій на виборах депутати міської ради обговорили на сесії, яка пройшла наступного дня і прослуховувалася мітингуючими за допомогою звукової установки перед будівлею міськвиконкому. Обговорення звернення депутатів Харківської міськради до Верховної Ради було гострим, але цікавим, тим більше, що перед виборцями «виверталися навиворіт» усі таємниці виборів у Харківській області. Переважна більшість депутатів — 66 осіб iз 68 проголосували «за» складений документ. Та ситуація, яка склалася в Україні, може призвести до непоправних наслідків, тому, як заявили міські депутати, вони не можуть залишатися обіч від того, що відбувається. За основу звернення було взято три пункти — вимога до Президента і Верховної Ради втрутитися до конфліктної ситуації і розв’язати її законними методами, вимога до Центрвиборчкому об’єктивно і гласно розглянути всі факти порушень під час виборів, і заява про неприпустимість тиску на засоби масової інформації.
До речі, мітингувальники обох таборів, що зібралися на одному майдані і розділені подвійним бар’єром зі співробітників правоохоронних органів, повідомлення ЦВК про результати виборів сприйняли абсолютно спокійно і без агресії. Частина людей, що виступали за Януковича, відразу ж покинула мітинг. В основному пішли студенти: хто вони і як сюди потрапили, люди розповідали неохоче, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
ЛУГАНСЬК
24 листопада в Луганську відбулася надзвичайна позачергова сесія обласної ради. Депутати розглянули єдине питання — про політичну ситуацію в країні. Першим виступив начальник обласного виборчого штабу Віктора Януковича Володимир Іванов, який привітав тих, що зібралися, з перемогою на виборах «нашого земляка», чим викликав бурхливу овацію в залі. Губернатор Луганської області Олександр Єфремов запитував: «Вони народ, а ми хто? Не народ? Бидло? Так вони нас називають. Ми не можемо мітингувати цілими добами безперервно, бо повинні працювати і наповнювати держбюджет, з якого, між іншим, утримуються і опозиціонери, і силові структури. Поки ми працюємо, вони закликають до повалення конституційного ладу і називають нас, як їм заманеться». Єфремов навів цифри, що ілюструють його твердження про те, що економіка України грунтується на роботі підприємств сходу і півдня України: «З тих коштів, які ми перераховуємо до зведеного бюджету країни, наша область отримує 51%, Донецька — 36%. При цьому Вінницька — 151,1%, а Волинська — 228%. Так хто кого утримує? Хто має моральне право страйкувати?»
Керівник групи спостерігачів від Луганської області Олексій Іванов розповів тим, хто зібрався, про те, як проходили вибори на Івано-Франківщині: «Зустріли хлібом-сіллю, посилено пригощали. Але вранці нам не дали ввійти на виборчу дільницю. Коли о 9 ранку ми все ж таки туди потрапили, то при майже повній відсутності виборців в урнах уже лежали купи бюлетенів. Бачили і карусель, і раптово згасле о 20.30 світло на всіх дільницях, і масові вкидання бюлетенів. Так чи цим людям волати про фальсифікації?!»
Після ряду вельми емоційних виступів було зачитано проект резолюції сесії обласної ради. У прийнятій і проголосованій при двох голосах проти ухвалі, в якій, зокрема, міститься звернення до Президента Кучми з вимогою навести в країні конституційний лад, до ЦВК — оголосити результати виборів негайно, інформує Олена ПРИВЕН, Луганськ. У резолюції також виражено намір організувати з’їзд у Харкові з тим, щоб поставити питання про перенесення столиці з Києва до Харкова (така пропозиція надійшла від міської ради першої української столиці). Також говориться про те, що, коли влада не застосує адекватні заходи, то можливий розпад країни.
ОДЕСА
Повідомлення ряду телеканалів про те, що до Одеси для розгону демонстрацій на користь Віктора Ющенка прибуло декілька автобусів із російськими спецназівцями, на щастя, виявилися помилковими. Як з’ясувалося, автобуси, приписані «російським спецвійськам», насправді ще 21 листопада привезли до Одеси на семінар працівників великої маркетингової комп’ютерної компанії. Для участі в цьому заході ще за декілька місяців до виборів було запрошено декілька тисяч фахівців із Росії, Молдови, Білорусі, Казахстану і України. Семінар вже чотири дні проходить у одеському палаці спорту, біля якого розмістилися і десятки автобусів з іногородніми номерами. Саме вони і стали причиною чуток і хвилювань в Одесі.
А тим часом у місті тривають мітинги і демонстрації. 24 листопада близько 2 тисяч прихильників Віктора Ющенка пікетували будівлю обласної адміністрації, вимагаючи від обласної влади засудити ініціативу міської ради про запровадження в країні надзвичайного стану. На це голова одеської облради Валерій Новацький заявив тим, що зібралися, що також не бачить реальних причин для таких кардинальних заходів, як запровадження надзвичайного стану. У той же день трудовий колектив Одеського морського торговельного порту і ще ряд підприємств направили до Києва свої звернення на підтримку «законно обраного Президента Віктора Януковича» і зажадали від нього захистити свій вибір.
Але, незважаючи на всі заяви, Одеса з кожним днем стає все далі від політичних баталій. При тому, що 21 листопада на виборах велика частина мешканців віддала свої голоси за кандидата від влади, явних симпатій ні до нього, ні до лідера опозиції одесити в більшості своїй не відчувають. Основний потік народного обурення спрямовано на міську владу і мера. Але й він поступово починає спадати. Жодне з великих одеських підприємств не відгукнулося на заклик опозиції про страйк. Місто працює і чекає початку переговорного процесу в столиці, повідомляє Олена АСТРАХОВИЧ, «День».
ВІННИЦЯ
У Вінниці рішення ЦВК і оприлюднення результатів підрахунку голосів викликало нову хвилю непокори. Якщо не третій день після повторного голосування розпал дещо зменшився, то вчора маси знову активізувалися. І хоча центральну вулицю не перекрито, як першого дня протесту, але рух транспорту значно уповільнився через шеренги людей, які підтягуються до будинку мерії. З кожною годиною натовп розростається, й не виключено, що цього разу вінничани зберуться навіть активніше, ніж першого разу. Весь час від початку народного помаранчевого руху мітинг протесту не припинявся ні на годину. На площі перед міськвиконкомом спорудили сцену, а стіни будівлі заклеїли плакатами організацій та установ, які виступають на стороні Віктора Ющенка. Найбільш активні студенти. Деякі навіть не зважають на погрози викладачів бути відрахованими чи позбавленими стипендії. За Ющенка активно виступає Технічний університет, хоча ще недавно там палко вітали прем’єра Януковича, який приїздив у Вінницю напередодні виборів. З Політехом солідарні Медичний, Торгово-економічний та Педагогічний університети Вінниці. Серед помаранчевих прибічників чимало людей середнього та старшого віку. Хто не може бути постійно на мітингу, ходять туди періодично в обідню перерву та після роботи. Окрім студентів вузів, зараз у Вінниці поки що страйкує кондитерська фабрика, драматичний театр та продавці ринків. Молоді жінки з числа прибічників Ющенка намагались роздавати міліціонерам у формі, які курсують групами по центру міста, помаранчеві гвоздики, але ті відмовлялись. Мотивують це тим, що квіти до форми не пасують. У зв’язку з масовими мітингами ряд установ відмінили раніше заплановані публічні заходи — відкриття музейних та торгових виставок. Перед мітингуючими час від часу виступають депутати міської ради, які підтримали Віктора Ющенка, та мер Олександр Домбровський. Він закликав не їхати до Києва, оскільки у Вінниці, на його думку, теж важливо бути, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День».
СУМИ
У Сумах також тривають акції протесту, які розпочалися після оприлюднення ЦВК результатів повторного голосування на виборах президента України.
Вчора на майдан Незалежності в обласному центрі вийшли десятки тисяч місцевих жителів. Мітингуючі взяли в тісне кільце приміщення облдержадміністрації та Будинок рад, де в цей час проходила позачергова сесія міської ради. Дізнавшись, що 41 із присутніх там 66-ти депутатів проголосували за довіру Центрвиборчкому, який оголосив Віктора Януковича переможцем виборів, люди вирішили не випускати своїх обранців із приміщення доти, доки вони не визнають волевиявлення народу, який на Сумщині понад 80-ма відсотками голосів обрав своїм президентом Віктора Ющенка. Маніфестація проходила мирно, ніяких провокацій ні з боку мітингуючих, ні з боку правоохоронців не було. Хоча, як повідомив депутат міськради, член СПУ Сергій Клочко, в момент проведення сесії в приміщенні облдержадміністрації знаходився спецпідрозділ «Беркут», повністю екіпірований і готовий до бойових дій, повідомляє Сергій ХАНІН, Суми.
ЛЬВIВ
Надзвичайно радикалізували ситуацію на Львівщині оголошення ЦВК результатів виборів. Місто перетворилося на цілковитий мітинговий майданчик. Трудові колективи, студентство, підприємці, викладачі вузів, депутати усіх рівнів, «батьки» міста закликали до непокори та відстоювання справедливих результатів увесь західний регіон. Повсюдно відбувається створення страйкових комітетів, які покликані координувати дії своїх колективів із Комітетом захисту Конституції України, створеним вчора обласною сесією.
Уже створено 8 центрів управління народними дружинами, координацію діями яких покладено на Андрія Соколова — голову страйкового комітету освітян. До судів та прокуратур направлено запит про кількість розглянутих позовів та заяв, які стосувалися порушень виборчого процесу. Від сьогодні ж розпочато створення виконавчих комітетів при районних радах, покликаних перебрати на себе функції райдержадміністрацій і які контролюватимуть виконання рішень народних обранців між сесіями. Над приміщенням обласної Ради замайорів прапор коаліції «Сила народу». Щоб зберегти у Львові порядок, Львівська міська рада прийняла рішення про заборону продажу в місті протягом дня алкогольних напоїв, повідомляє Ірина ЄГОРОВА, «День».
ДОНЕЦЬК
Висловлювання Віктора Ющенка про те, що минулі вибори були державним переворотом, який розпочався в Донецькій і Луганській областях, болісно сприйняли в Донецьку. Донбаські спостерігачі від Віктора Януковича стали розповідати про порушення у Львові та області. Всі спостерігачі в один голос стверджують, що їхати до Львова і взагалі на Захід України вони боялися. Кажуть, наслухалися «страшних історій» про місцевих жителів, які ніби застосовують жорсткі заходи покарання до всіх, хто приїжджає зі Сходу, ненавидять «донецьких» і нещадно б’ють їх. Дійсно, деяким спостерігачам довелося у Львові несолодко. У той же час інші одностайно стверджують, що в регіоні до них ставилися доброзичливо і з розумінням, і, виїжджаючи, вони зрозуміли, що на Заході у них залишилися справжні друзі. Щоправда, іноді навіть на тих дільницях, де спостерігачів із Донбасу зустрічали усмішкою, не обійшлося без порушень, які були максимально завуальовані. Наприклад, Олена Писаренко, що працювала в 118 окрузі Львова, говорить, що члени комісії однієї з дільниць ставилися до неї та її колег дуже шанобливо, але приймаючи акти з порушень, зафіксованих там, потім їх виправляли чи повністю переписували. Один із спостерігачів розповів, що на його дільницях були присутні працівники місцевих адміністрацій, які не змогли пояснити мети своєї присутності та виправдати її. При цьому акти про ці порушення акуратно вилучалися або ж зовсім не бралися до уваги. У зв’язку з цим у спостерігачів залишилися не тільки спогади, але і фото-, і відеозйомки можуть довести цей факт.
Інші спостерігачі говорять, що частенько їх просто старалися відтіснити від місця, де відбувалося порушення закону, відвернути або ж просто відштовхнути, перешкодити фіксувати порушення. Однією з перешкод була штучна перевантаженість дільниць. Спостерігач по 118 округу Наталя Авдєєва розказує про одне зі своїх спостережень, яке її здивувало: люди на дільниці приходили великими групами. Одна група прийшла вранці, відразу після церковної служби (в цей же день святкували одне з великих церковних свят — День Архістратига Михаїла), також приблизно після обіду був великий наплив людей. А в перервах між цими «колективними візитами» виборців майже не було. У таких умовах, коли на дільницях великий наплив тих, що голосують, спостерігачу працювати дуже складно, а помітити абсолютно всі порушення — і поготів.
Усі спостерігачі практично хором стверджують, що додаткові списки зростали як на дріжджах, рішення виносилися вмить. «Я як юрист знаю, що рішення щодо внесення імен повинен приймати суд, ну в крайньому випадку — територіальна комісія, але там рішення приймалися на місці. У нас на дільницях були постанови з чистими рядками, які на місці заповнювалися, і тут же нова людина додавалася в додатковий список і діставала право голосу», — розказує Наталя Андрєєва, спостерігач по 118 округу. Інші спостерігачі говорять, що списки збільшувалися не поступово, а начебто ривками: в одну мить могли поповнюватися на 300—400 чоловік. При цьому, як розповіла Н. Варшавська, на одній із дільниць було набагато більше бюлетенів, ніж має бути, але члени комісії так і не змогли пояснити, навіщо вони потрібні.
«У мене склалося враження, що ми ще не підготовлені до демократичних виборів, — ділиться Наталя Авдєєва. — Я спостерігала за цими виборами, і було дуже багато моментів, які мене здивували, вразили та примусили задуматися. Там дійсно були великі порушення — і до початку голосування, і в процесі, і під час підрахунку голосів. Процедуру підрахунку з багатьох пунктів не було дотримано», — підтримує її Тетяна Перевєрзєва, спостерігач з 118 округу, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк.