Коли цей матеріал готувався до друку, голосування щодо кандидатури Арсенія Яценюка ще не почалося. У Раді лише встановили урни для голосування.
Парламентарії явно не квапилися з обранням спікера. Уранці депутати затвердили 26 комітетів і одну спеціальну контрольну комісію з питань приватизації. Потім було спільне засідання фракцій демократичної коаліції.
У кінозалі парламенту було не проштовхнутися. Багатьом депутатам не знайшлося місць, і вони стояли під стіною разом із журналістами. Як і очікувалося, на посаду спікера було висунуто Арсенія Яценюка, на посаду прем'єра — Юлію Тимошенко. Рішення ухвалили одностайно.
Потім коаліція затвердила рішення про голосування за обрання керівництва парламенту в пакеті за умови, що місце першого віце-спікера буде віддано представникові опозиції (а саме Адаму Мартинюку). Розрахунок був такий: комуністи «страхують» голосування за Яценюка, а натомість більшість підтримає кандидатуру Мартинюка в президії ВР. Але сподівання не виправдалися. Комуністи вирішили не голосувати з «помаранчевими». «Нас вирішили оженити без нашої згоди. Не було домовленості з НУ-НС і БЮТ щодо Мартинюка. Ми про це дізналися з телеканала «Рада», — сказав член КПУ Олександр Голуб.
На думку Голуба, таким чином «спочатку об Мартинюка витерли ноги, висловлюючи різні претензії, а потім поблажливо погодилися на його кандидатуру».
На нема, як то кажуть, і суду нема. Після перерви головуючий Роман Зварич оголосив, що за Яценюка голосуватимуть «без пакета». «Наша ініціатива не була підтримана. Зважаючи на таку обставину, я офіційно відкличу свою пропозицію щодо обрання в пакеті», — сказав Зварич.
Сам Арсеній Петрович був у парламенті з самого ранку — намагався переконати регіоналів за нього проголосувати. Але безуспішно. Для Партії регіонів це принципове питання. Мовляв, нехай коаліція доведе свою спроможність. Хоча чимало регіоналів навіть не намагалися приховати, що особистість Арсенія Петровича їм дуже симпатична.
До речі, на думку експертів, ця обставина — не остання причина, чому Віктор Ющенко запропонував кандидатуру Яценюка (молодого політика, який, на відміну від Кириленка, ніколи раніше не був депутатом). Таким чином Президент і підтримав демократичну коаліцію, і водночас залишив можливість для переговорів з іншою частиною парламенту, насамперед — Партією регіонів.
У цій ситуації Президенту знадобилася людина-компроміс, вважає політолог Вадим КАРАСЬОВ:
«Ця кандидатура є оператором компромісу, а не оператором конкуренції. Часто в політиці трапляються ситуації, коли треба загострити свою ідеологічну позицію. Зробити її рельєфною, опуклою, чіткою. А є ситуації, коли слід працювати на декількох ідеологічних полях, декількох ідеологічних позиціях. Бути незрозумілим. І, таким чином, володіти полівалентним політичним капіталом. Бути і лівим, і правим. І лібералом, і консерватором, аби розширити зону свого впливу. Щоб здобути підтримку політичних сил, особливо коли вони перебувають у ситуації клінчу й готові йти політичною війною одна на одну. І для того, щоб не було війни в елітах і не було політичної війни в парламенті, необхідна кандидатура розрядки. Кандидатура розрядки політичної напруженості.
Із цього погляду кандидатура Кириленка — це заряд. Його принципові й ідеологічні позиції в цьому випадку лише заряджатимуть, посилюватимуть заряд протистояння. І в цій ситуації це є мінусом. Хоча за інших умов це було б дуже добре. А Яценюк — саме навпаки, розряджає це протистояння».
в наступному номері «Дня»
ІНША ДУМКА
Вчора Арсеній Яценюк вислухав багато схвальних відгуків на свою адресу. Нам здалася цікавою несподівана думка політолога Валентина ЛИСЕНКА:
«Партії регіонів, з одного боку, нібито й вигідно призначення на посаду спікера парламенту Арсенія, адже він доволі слабка фігура, бо з легкістю підпадає під вплив. Досить пригадати його невпевнену поведінку під час голосування Кабінету Януковича щодо антиконституційного першого указу Президента Ющенка про розпуск парламенту. З іншого боку, — несамостійна фігура дуже швидко просувається.
Більшість упевнена, що Арсеній був і залишається фігурою Віктора Балоги. І вважають, що знаються на стратегічних планах від гравця. Але є й ті, кому надчуття підказує, що така складна гра не Яценюком, а під Яценюка є інтригою з дальнім прицілом — Арсенія виводять на президентську пряму, на заміну Ющенка».