Лідер БЮТ Юлія Тимошенко все ще сподівається на дострокові вибори. На її думку, той факт, що між прем’єр-міністром, Президентом і спікером парламенту розпочато переговорний процес, не свідчить про те, що на ідеї дострокових виборів можна поставити хрест. Що ж, оптимізму Юлій Володимирівни можна тільки позаздрити...
Поганий мир краще хорошої війни. Втомлені від протистояння й конфліктів політики намагаються стати партнерами. Вимушеними, ненадійними, але все ж партнерами. У середу Ющенко, Янукович і Мороз засідали практично п’ять годин. Мабуть, головним підсумком зустрічі стала домовленість про проведення 14 — 15 лютого круглого столу з підготовки «Дорожньої карти» виконання Універсалу національної єдності. Проте були й інші, не менш важливі, результати. Зокрема, створення Конституційної комісії й спеціальної робочої групи для розв’язання кадрових проблем. Експерти прогнозують, що тепер потрібно чекати «кадрових розмінів», які де-факто вже існують.
Крім того, вирішили спільними зусиллями підготувати новий законопроект «Про Кабінет Міністрів». «В Універсалі ми домовилися, що над цим законопроектом працюємо всі разом, формуємо солідарну позицію, яку потім підписує Президент», — зазначив Ющенко.
Регіонал Тарас Чорновіл вважає, що Президент «психологічно не може не ветувати нинішній законопроект у тому варіанті, в якому він є». Однак Чорновіл переконаний, що Ющенку, Януковичу й Морозу дуже важливо було зустрітися особисто, «щоб почути один одного, адже існує проблема радників».
Варто зазначити, що вчора в кулуарах ВР політики вельми активно коментували зустріч «трійки». Юрій Єхануров ініціативу Президента про проведення круглого столу підтримав. «Пройшло вже півроку, Універсал потребує того, щоб до нього звернулися й перевірили, як сторони його виконують і які є подальші перспективи».
Лідер парламентської фракції «Наша Україна» В’ячеслав Кириленко навіть закликає Верховну Раду ухвалити текст Універсалу національної єдності. Мовляв, тоді він стане обов’язковим для виконання й в такому випадку дійсно набуде значення розробка й прийняття «Дорожньої карти».
Як і варто було очікувати, в Юлії Тимошенко з цього приводу кардинально інша думка. Лідер БЮТ вважає, що в найближчому майбутньому Президент, прем’єр і спікер можуть підписати «не просто другий, а двадцять сьомий за рахунком Універсал». Однак, на її думку, його чекає доля першого Універсалу національної єдності. «Коли до влади приходять політичні сили, які мають абсолютно різні орієнтації, стратегії і різну тактику й борються за посади, таким людям дуже важко знаходити взаєморозуміння». Вона також підкреслила, що було б краще, якби Президент і прем’єр-міністр не виносили свої склоки на обговорення громадськості, а розбиралися в кулуарах.
Права рука Тимошенко Олександр Турчинов відмітив: «Універсалами вони тільки тішаться, а потім звинувачують один одного в тому, що він не виконується». На його думку, Універсал — «метод відвернення уваги від протиріч у команді й від того антагонізму, який є між прем’єром і Президентом».
Ми запитали відомого українського філософа Мирослава ПОПОВИЧА, учасника того першого круглого столу: «Як ви оцінюєте ініціативу Президента провести другий круглий стіл?»
— Це хороша ініціатива, я її схвалюю. Незалежно від того, хто буде на цьому столі, головне щоб він був круглий, а не квадратний. Це той шлях, яким треба йти.
Чи може його чекати доля першого круглого столу? Може. Але якщо правильно поставити завдання, усе буде добре, буде якийсь рух уперед, а якщо знову знаходити якісь угоди, які кожен буде використовувати у своїх цілях, то це нічого не дасть. Треба дійсно знайти загальну платформу, яка б відповідала національним інтересам. Це реально при хорошій старанності всіх сторін.
Очевидно, що всі сторони програють при нинішній пікіровці з дрібниць і втрачають рейтинги. Вони, по-моєму, це розуміють.