Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пастка президентських виборів

Юридичні колізії не повинні вплинути на вибір народу
19 серпня, 1999 - 00:00

Погодьтеся, що така характеристика основного закону, яким керується у своїй діяльності Центрвиборчком, не вселяє оптимізму щодо президентських виборів.

Більше того, після цих рішень ВС, пан Рябець не виключає можливості, що й президента буде обрано не за результатами голосування, а за рішенням Верховного суду.

Проте сам Центрвиборчком має намір у цій ситуації діяти згідно із законом. Відповідно до встановленого порядку, він уже оскаржив рішення ВС щодо реєстрації кандидатом у президенти Василя Онопенка. Аналогічні дії ЦВК збирається цього тижня застосувати щодо інших п'яти кандидатів, зареєстрованих за рішенням ВС.

Голова ЦВК виклав журналістам свій підхід до таких порушень у своїй роботі, на основі яких і приймав рішення ВС. Так, одне з основних обвинувачень — п'ятиденний термін, протягом якого ЦВК має повернути для виправлення підписні листи претендентам, — на думку Михайла Рябця, стосується тільки тих листів, які можна виправити. Ті ж листи, на яких виявлено фальшиві підписи (наприклад, підписи давно померлих людей), ЦВК не вважає за необхідне виправляти.

Крім того, члени ЦВК підкреслили, що ніхто з кандидатів не оскаржив у суді порядок розгляду підписів у ході перевірки, а звернулися до суду лише після відмови їм у реєстрації. На їхню думку, при розгляді скарг претендентів ВС також припустився процесуальних помилок.

Пан Рябець запевнив, що у будь-якому випадку: «задовольнить суд чи не задовольнить наші скарги», це в жодному разі не призведе до зриву виборів. Центрвиборчком у своєму нинішньому складі забезпечить проведення президентських виборів у термін, встановлений Конституцією — 31 жовтня». Водночас він не виключає можливості, що після виборів один із кандидатів, які програли, може оскаржити їхні результати. Наприклад, на підставі того, що «внесення до списку шести кандидатів вплинуло на хід виборів». Ось уже i Президент через свого представника у ВР Романа Безсмертного попереджає, що реєстрація «незаконним шляхом» кандидатів може призвести до оскарження результатів виборів надалі, повідомляє Інтерфакс- Україна.

Прогнозувати, чим закінчиться колізія з шістьома «незаконно зареєстрованими кандидатами», зараз не береться ніхто. Ні в кого не викликає сумнівів те, що різне тлумачення закону «Про вибори президента» Центрвиборчкомом і Верховним судом вносить додаткову напруженість у виборчу кампанію. Однак, переконані керівники ЦВК і ВС, ці колізії не вплинуть на вибір народу.

І тоді в листопаді нинішнього року Україна вперше в СНД знову продемонструє приклад легітимної передачі влади. Цього разу від другого президента — третьому.

Дмитро СКРЯБІН, «День»
Газета: