Минулої суботи в Україні офіційно розпочалася виборча кампанія до місцевих органів влади. Звичайно, фактично вона не припинялася після президентських виборів, але тепер політичні сили, окремі кандидати вже зможуть відкрито агітувати у ЗМІ, на бігбордах, за допомогою виступів перед народом. Неофіційна виборча кампанія була підсилена ще й тим, що спочатку місцеві вибори були призначені на 30 травня. Проте пізніше Верховна Рада скасувала своє попереднє рішення, мотивуючи його відсутністю бюджету, а відповідно коштів на проведення виборів. Хоча за Конституцією український парламент має право лише призначати місцеві вибори, а не скасовувати їх. Фактичною ж причиною скасування виборів стала як завжди політична доцільність. Як владу, так і опозицію, які голосували за скасування виборів, налякав брак часу на підготовку. Говорилося також і про те, що ЦВК не встигне належно організувати вибори.
Зрештою, влітку Рада призначила місцеві перегони на 31 жовтня. Час, який більш-менш вписувався в наше законодавство і час, який є найвигіднішим для провладної Партії регіонів. Адже за інерцією після президентських виборів ПР має непогану підтримку. Проблеми у неї могли виникнути, якщо б вибори проводилися навесні 2011-го. Головною особливістю цих перегонів є те, що вони вперше проходитимуть окремо від парламентських. Політичні сили тепер не думають, як головним чином зайняти побільше місць у Верховній Раді. Основна енергія спрямовується на місця: облради, міськради, райради, сільради, голів міст, селищ, сіл. Що, зрештою, привертає більше уваги громадян. Тепер вони матимуть змогу краще ознайомитися з претендентами на владу.
Як завжди під нові вибори приймалося і оновлене законодавство. Головна з новацій: вибори проходитимуть за мажоритарно-пропорційною системою (50 х 50) без участі блоків політичних партій. Зокрема, вибори депутатів Верховної Ради Криму, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною системою, за якою половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі, а половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Вибори депутатів сільських, селищних рад, а також сільських, селищних, міських голів проводитимуться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Згідно із порядком, запропонованим законом, право висунення кандидатів у депутати Верховної Ради АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад реалізовуватиметься виборцями через місцеві організації політичних партій. Ця обов’язкова норма не дає право балотуватися безпартійним. Практика підготовки до виборів вже показала, що таким чином багато хто просто змушений вступати в ту чи іншу партію. І тут, звичайно, м’яч на боці Партії регіонів. Єдиним, кому дозволили висуватися шляхом самовисування, — це кандидати у депутати сільської, селищної ради та на посаду сільського, селищного голови. Хоча вони також мають право висуватися і від партії.