Місія Міжнародного валютного фонду достроково, на день раніше, завершила роботу, розпочату в Україні 25 жовтня, залишивши поки що нашу країну без довгоочікуваного рішення і, головне, без чергового кредитного траншу. Та все-таки заява постійного представника МВФ в Україні Макса Альєра прозвучала майже оптимістично: «Було забезпечено прогрес в обговоренні заходів економічної політики, необхідних для завершення другого перегляду програми у рамках угоди про «стенд-бай». Функціонер Фонду відзначив, що МВФ «бере паузу» для вирішення «технічних питань»... Яких саме? Фонд не входить у такі подробиці, хоча все ж обіцяє продовжити дискусію «в найближчому майбутньому».
Проте колишній перший заступник міністра фінансів України Ігор Уманський повідомив ЗМІ, що керівництво України не провело жодної зустрічі з членами місії Міжнародного валютного фонду. «Від приїзду місії з нею ніхто не зустрічався (з керівництва України). Я спілкувався з ними (учасниками місії), — розповідає Уманський, — вони були шоковані. На робочому рівні працювали, але при виникненні будь-якого складного питання — наші чиновники кивали на Азарова, а він з місією на той момент відмовився зустрічатися...». Тут треба нагадати, що нинішній приїзд місії МВФ до Києва розпочався далеко не з фанфар: саме 25 жовтня прем’єр-міністр ще раз повторив, що Україні не потрібен кредит МВФ за умови підвищення ціни на газ для населення.
На перший погляд, усе доволі логічно. Якщо Азарову, тобто Україні, не потрібен кредит МВФ, про що неодноразово з його вуст чула вся країна, то навіщо йому зустрічатися з цими місіонерами? Та й результат говорить сам за себе. «Місія від’їжджає ні з чим. Важко уявити, щоб за такого рівня відсутності взаєморозуміння було досягнуто домовленості. Уряд відмовляється підвищувати тарифи», — сказало агентству Reuters джерело, близьке до переговорів.
Але прес-секретар прем’єра Віталій Лук’яненко спростував заяву Уманського. «Повідомлення про те, що керівництво України не зустрічалося з місією МВФ або навіть відмовлялося від зустрічі, — різкіше нікуди сказав прес-секретар, — це або некомпетентна брехня, або провокація тих, хто, як відомо, 2009 року своєю брехнею зірвав співпрацю з МВФ». «Під час роботи місії МВФ в Україні зустрічі з керівниками міністерств і відомств проходили щодня. Місія інтенсивно здійснювала оцінку виконання Україною програми співпраці. Кілька разів із місією зустрічався й прем’єр-міністр України Микола Азаров». За словами Лук’яненка, Азаров вважає роботу місії з оцінки та перегляду програми співпраці, а також консультації, які пройшли в Києві та Вашингтоні, вельми конструктивними і позитивними. «МВФ наполягає на підвищенні тарифів у будь-якому разі. А ми відповідаємо, що ми на фінішній прямій переговорів із Росією, і залежно від того, про що домовимося, стане зрозуміло, що робити з тарифами», — сказав Reuters прес-секретар прем’єра.
А як тоді розуміти наступну заяву українського прем’єра, що прозвучала з Белграда? У ній він ніби визнав, що досі Україна не працювала чи, можливо, погано, не «тісно» працювала з МВФ: «Після завершення переговорів з Росією, зокрема, щодо ціни на газ та інших умов ми починаємо тісну роботу з місією МВФ щодо коригування програми співпраці на 2012 рік». І тут же, коментуючи результати термінового, в обхід місії, яка ще залишалася в Україні, візиту глави Мінфіну України Федора Ярошенка і віце-прем’єра — міністра соціальної політики Сергія Тігіпка до Нью-Йорка та їхніх переговорів в МВФ, Азаров зазначив: «Є, звісно, проблеми, пов’язані з наявними розбіжностями в частині оцінки перспектив розвитку економіки України наступного року, щодо прибуткової частини бюджету є певні різночитання, але я не вважаю їх принципово важливими».
Азаров говорить так, ніби це він дає кредит МВФ. Але наші кредитори можуть вважати зовсім інакше... Радник Президента України Роман ШПЕК, говорячи про вплив на Україну чергової хвилі світової економічної кризи, днями констатував, що для країни критично важливо, щоб та макроекономічна, фіскальна, бюджетна політика, яка сьогодні проводиться, знайшла підтримку і розуміння Міжнародного валютного фонду. «Тут насамперед своє слово повинні сказати уряд і Національний банк, — говорить експерт. — Комерційні банки це роблять, і вони до цього готові. Це дасть нам можливість бути більш стійкими до тих проявів, які будуть на міжнародних фінансових ринках і можуть тією чи іншою мірою торкатись України». Словом, вельми поінформований радник доволі прозоро натякає, що з МВФ у нас щось не так...
Член колегії Мінекономрозвитку, академік НАНУ Валерій Геєць, як усі знають, відомий економіст і до натяків та еківоків не схильний. Виступаючи на розширеній колегії міністерства, він однозначно заявив: «Вірогідність здобути підтримку Міжнародного валютного фонду до кінця нинішнього політичного процесу в Україні, напевно, нереальна».
Голова Всеукраїнської спілки учених-економістів Олександр Кендюхов, відповідаючи на запитання «Дня», сказав: «Я не вважаю, що відносини України з МВФ зіпсувались остаточно». Водночас він зазначив: «Швидше за все, МВФ уже набридло надавати Україні кредити, які йдуть як вода в пісок і тануть, тануть, ідуть незрозуміло на що». «У результаті жодних змін в економіці не відбувається, — говорить експерт і додає: — МВФ, кредитуючи Україну, завжди висловлював побажання про структурні зміни в нашій економіці. Але вони не відбувалися. В результаті кредити не давали відповідного ефекту, а тому інтерес МВФ до співпраці з нашою країною різко знизився. І до цього йшло вже давно. Крім того, сьогодні МВФ та основні його члени вимушені мобілізувати ресурси для врятування ситуації в Євросоюзі. Відповідно, з’явився дефіцит кредитних ресурсів та інші, більш пріоритетні напрями, де їх треба використовувати. Та все-таки, я вважаю, що Україна і в такій ситуації навряд чи залишиться без кредиту, тому що в цьому випадку і за нинішньої структури національного виробництва країна стикнеться з украй негативними соціальними наслідками. Отже, якщо не вдасться взяти кредит МВФ, то доведеться шукати інших кредиторів. Я думаю, одним із них стане Китай. Він уже видав країнам, що розвиваються, понад 100 мільярдів доларів. Може посилити свій вплив на Україну шляхом видачі нам кредитів і Росія. Звісно, це позначиться на незалежності нашої країни...»