Підприємства-експортери, перед якими держава має борги з відшкодування податку на додану вартість, будуть поділені на «добрих» та «поганих». Кабінет Міністрів доручив Податковій адміністрації провести інвентаризацію заборгованості та скласти три групи: «добросовісні», «спірні» та «кримінальні» операції. У середу заступник начальника Департаменту ДПАУ з оподаткування юридичних осіб Анатолій Богдан заявив, що третина всіх експортних контрактів в Україні є сумнівними. Тобто вони укладаються із застосуванням незаконних схем з «відмивання» ПДВ.
На сьогоднішній день загальна сума заборгованості уряду експортерам становить 7,1 мільярда гривень. З них майже половина припадає на прострочений борг. Анатолій Богдан зізнався, що зараз його відомство переживає цунамі з судових позовів від компаній, що вимагають свої гроші. При цьому в ДПАУ дивуються, що суди в абсолютній більшості випадків приймають ухвали не на користь уряду. У результаті величезні суми списуються Держскарбницею з рахунків Податкової адміністрації. Якщо ситуація залишиться без змін, податківці прогнозують катастрофічні наслідки для державного бюджету.
Незаконний бізнес на відшкодуванні експортного ПДВ уже став модним. Він хоча й потребує серйозних стартових витрат для створення мережі фіктивних фірм і юридичного супроводу, але обіцяє практично необмежені прибутки. У Податковій адміністрації довго сміялися, а потім так само довго плакали, коли дізналися про зворушливу історію, що сталася нещодавно в Одесі. Там відбулася операція з продажу авторських прав на фільм «Одеса в анекдотах». Як повідомив Анатолій Богдан, за підсумками договору вартість фільму виросла з 600 тисяч гривень до понад 30 мільйонів. Одразу ж державі було пред’явлено документи для відшкодування ПДВ за цим контрактом на суму понад 6 мільйонів гривень. Суд оперативно задовольнив позов заповзятливих одеситів, Держскарбниця вже списала ці гроші на їх банківський рахунок. У Податковій адміністрації навіть не встигли, власне, розібратися, де ж їх «нагріли».
Законопроект, який затуляє дірки в українському законодавстві, яке встановлює пільговий режим для вітчизняних експортерів, було розроблено ДПАУ ще в серпні. Протягом останнього півроку він перебував на стадії доопрацювання в міністерствах та відомствах. Податківці не мають ілюзій щодо причин такого млявого узгодження: багато хто з чиновників має пряму дотичність до незаконного бізнесу з «відмивання» ПДВ. Адже навіть після того, як Кабмін схвалить законопроект, він ще має пройти через Верховну Раду. А вже депутати-бізнесмени, що становлять у Верховній Раді незаперечну більшість, навряд чи захочуть позбутися такого легкого заробітку. Варто зазначити, що специфіка формування сумнівних схем із відшкодування ПДВ вимагає й політичного прикриття. Адже «свої» люди в цьому випадкові потрібні й у судах, і в певних урядових службах.
Масштаби зловживань і примусили першого віце- прем’єра Миколу Азарова підписати розпорядження провести повну інвентаризацію заборгованості держави перед експортерами. Вже до кінця року буде складено своєрідний «білий» список, куди ввійдуть найбільші промислові підприємства, що традиційно продають продукцію за кордон. Їм ПДВ відшкодовуватиметься без затримок. «Чорний» список формувати немає сенсу, оскільки в сумнівних схемах, як правило, використовуються фірми-одноденки. Вони зникають одразу ж після проведення потрібної операції.
Безперечно, в ході інвентаризації виникне ризик ще одного виду зловживань: корупції при поділі операцій на «добрі» та «погані». Чітких критеріїв для проведення такої відповідальної роботи в ДПАУ наразі немає. Опозиційні фракції ВР уже готують виступи проти зміни нинішньої процедури відшкодування ПДВ, підозрюючи владу в грі на користь «своїх» з метою сформувати передвиборні бюджети. У цій ситуації найбільш логічним виходом для уряду могло б стати якнайшвидше прийняття нового закону, який би вирішив проблему. Але такий сценарій, очевидно, бюрократії не до душі.