Зараз ми живемо якщо не на пороховій бочці, то точно — поблизу неї. 39—42 градуси в Україні тримаються вже другий тиждень. За даними спостережень метеорологічної станції Центральної геофізичної обсерваторії, за три останні дні температура повітря у Києві наближалася до абсолютного температурного рекорду — 39,3 градуси — який був зафіксований 20 серпня 1946 року. Так, у минулі п’ятницю та суботу температура в Києві побила рекорди на відповідно 3,1 і 4,4 градуси (у п’ятницю в столиці зафіксували 36,3 , у суботу — 38 градусів). А у неділю до рекорду 1946 року температура не «добрала» 0,1 градуса.
Про те, що спека — це велика небезпека для життя, а не тільки відчуття дискомфорту, важка голова і поганий настрій, бачимо на прикладі Росії. Як повідомляють російські ЗМІ, «над Росією нависла хмара чадного газу розміром із Францію». Люди масово тікають із Москви й Підмосков’я, Рязані й Новгорода — в тому числі, і в Україну; смертність в Москві, за інформацією російських ЗМІ, збільшилася вдвічі. Загалом за своєю площею рязанські й новгородські пожежі вийшли на перше місце у світі — вони сильніші і страшніші за щорічні африканські. Найгірше, що Росія втратила вже контроль над вогнем і сподівається на дощ.
МНС України, міліція, Держлісгосп, за наказом Віктора Януковича, наразі роблять свою справу. В Україні пожежі трапилися на Дніпропетровщині, і, як нині стверджують офіційні особи в регіоні, ситуацію вже вдалося взяти під контроль («локалізовано й ліквідовано»). При цьому довелося закрити 14 літніх дитячих таборів. Також на вихідні швидко вдалося погасити пожежу під Києвом в Бортницькому лісі — власними силами лісників. Інші випадки займань, які трапилися в Україні, вдалося погасили невеликими зусиллями.
Як повідомили «Дню» в прес-службі Міністерства внутрішніх справ, «до роботи, окрім Міністерства з надзвичайних ситуацій, залучені всі існуючі в державі екстрені служби та більшість міністерств і відомств. Свою помітну роль у ліквідації загрози пожеж, звісно, в межах своєї компетенції, відіграє і Міністерство внутрішніх справ України». За офіційними даними, в центральному апараті МВС, як і в регіонах, створені робочі групи, які вже реалізують комплекс заходів із посилення протипожежного захисту лісів, торф’яників і сільгоспугідь. «Серед завдань таких груп — оперативний збір інформації щодо протипожежної ситуації, що спрямовується як на захист відомчих адмінбудівель від загорання, так і на виявлення й документування правопорушень у сфері лісогосподарства», — йдеться у повідомленні.
Але дії держави у попередженні пожеж — це тільки частина роботи. Аби не повторити долю росіян і самим не тікати з домівок, ми, як ніколи, маємо бути обережними самі. Велика відповідальність лежить на кожному з нас, адже пожежа може виникнути будь-де.
«Прошу Вас ще й ще раз нагадати українцям, що кожна кинута пляшка — це лінза для сонячних променів, а отже займання торфовищ. Кожний кинутий сірник може призвести до непоправної біди. Ми всі бачимо з новин, яка ситуація нині в Росії. Слід думати про це», — так звернувся до громадських екологічних організацій із проханням про співпрацю керівник Мінприроди Микола Злочевський.
Природоохоронці нагадують: нині на лісових територіях — у таборах, на базах відпочинку, дачних ділянках — перебуває велика кількість дітей, людей похилого віку, яким у разі непоправної біди буде надзвичайно важко рятуватись.
Як повідомляє прес-служба МНС, «рятувальники МНС та працівники лісництва постійно проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням, встановлюють попереджувальні щити на території лісу та плакати соціальної реклами по місту, проводять спільні рейди та навчання». Заборона проводити пікніки в лісах і парках і відтермінування початку сезону полювання — найважливіші кроки, які зробила влада для попередження пожеж, але ще існує піротехніка, і часто наші громадяни забувають, що вона теж може спричинити пожежу. Про це рішуче висловився голова Київської обласної адміністрації Анатолій Присяжнюк: з минулої п’ятниці на території області він заборонив проводити феєрверки. «Є рекомендації РНБО, а також буде моє розпорядження щодо проведення феєрверків», — сказав він.
Працюють над цим і на Вінниччині. Так, Інспектори Держпожежнагляду ГУ МНС України у Вінницькій області провели ревізію в понад 60-ти магазинах, складах, торгових точках, аби перевірити умови зберігання та реалізації піротехніки. При цьому зафіксували аж понад 300 порушень законодавства, які загрожують пожежною небезпекою. Було б дуже слушно забороняти використовувати піротехніку в курортних місцевостях, куди люди приїжджають повеселитися, а отже, менше контролюють свою поведінку — в Криму, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Донецькій областях.
Що стосується Києва, то жителі столиці вже другий тиждень, коли прокидаються, — відчувають запах диму. Тиждень тому «День» писав, що, за інформацією Міністерства надзвичайних ситуацій України, це — дим із Росії. «Наявний російський фактор диму», — сказав вчора на спеціально зібраному брифінгу з приводу задимлення столиці заступник міністра з надзвичайних ситуацій Віталій Романченко. «Ми бачимо повідомлення від нашого сусіда, де горять сотні тисяч гектарів. Там дійсно дуже велика задимленість. Вона поширюється на багато російських територій та прилеглі українські території», — заявив голова Державної гідрометеорологічної служби МНС В’ячеслав Ліпінський. Але при цьому в Державному комітеті лісового господарства повідомляють, що 9 серпня команда фахівців, яка оглядала лісові масиви Київщини, побачила в трьох місцях загоряння торфовищ (Вишгородський, Бородянський та Ірпінський райони).
Виходить, що МНС уже вдруге дим в Києві «списує» на Росію. Але ж в Росії горить уже більше 10-ти днів, то чому ж тоді «російський» дим доходить до нас в окремі дні? До речі, за даними метеорологічного служби «Gistmeteo» (сайт Українського Гідрометцентру вчора довгий час не працював), вітер вчора в Києві був — південний. Можливо, МНС не хоче провокувати в Києві паніку? Але чи не гірше — суперечлива інформація, яка при цьому ще й викликає недовіру до чиновників?
Не тішать і синоптики, повідомляючи, що найближчими днями спека не відступить — до 20 серпня маємо потерпіти. Так, керівник Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда прогнозує, що в найближчі дні температура знизиться на 2 — 4 градуси, а тоді знову підніметься до... 40. Каже, що не варто сподіватися на те, що із Західної України в Центральну і решту України прийде прохолода. «16—18 серпня прохолодне повітря із західних областей України мало мігрувати на Схід. На жаль, навіть математичні моделі в цій ситуації помилкові. Просування цих температур далі на схід не відбудеться», — зауважив Микола Кульбіда.
Якщо ж вірити іншим метеорологічним службам, то дуже спекотно в Києві буде на вихідні, а потім — 34. Але це ж не 39... До того ж, фахівці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту сказали «Дню», що високі температури триматимуться в Україні до 15 серпня. Є і приємна інформація — що в найближчі дні в Києві та в Центральній і Північній Україні пройдуть дощі.
Що стосується довгострокового прогнозу, то, на думку директора Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Володимира Осадчого, в найближчі 5 — 7 років Україна знаходитиметься у «фазі підвищення літньої температури». За його словами, зараз у нас — теж підйом. «Це не означає, що наступне літо теж буде таким же аномальним, як і це. Однак в найближчі роки в Україні будуть високі температури в літній період», — сказав Володимир Осадчий. Він нагадав, що зараз в Україні спостерігається тенденція й щодо підвищення зимових температур. «У деяких регіонах країни, особливо це стосується Північного Сходу, температура підвищилася на три градуси», — зауважив метеоролог. Він припустив, що, оскільки в останні роки зими були досить холодними й сніжними, то та, яка на нас чекає невдовзі, «навряд чи буде дуже жорсткою».