Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ПЕНСIЇ — З «ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КИШЕНI»?

Щомісячно заборгованість по чорнобильських виплатах зростає на 20 — 40 мільйонів гривень
6 квітня, 2001 - 00:00

Учора народні депутати підтримали рішення про перенесення парламентських слухань «15 річниця Чорнобильської катастрофи. Досвід подолання» з 17 на 25 квітня. При винесенні питання на голосування перший віце-спікер Віктор Медведчук зазначив, що слухання цього питання переносяться на 25 квітня через те, що 17 квітня парламентарії заслухають звіт уряду, повідомляє УНІАН. Тим часом демонстрацію біля парламенту й уряду України провела вчора Всеукраїнська народна чорнобильська партія «За добробут і соціальний захист народу». Учасники акцiї, стверджуючи, що вони конче потребують ефективного соціального захисту й допомоги держави, вимагали, щоб державні структури виявляли більшу активність у переговорах з державами-донорами. Серед вимог прозвучали заклики до країн «великої сімки» надати адресну допомогу потерпілим від аварії й тим, хто залишився без роботи після закриття АЕС. Крім того, звучали вимоги переглянути положення державного бюджету, якими ліквідовано деякі пільги потерпілим від аварії на ЧАЕС і почати виплату боргів чорнобильцям. Демонстранти зажадали також повного та своєчасного фінансування медичних і санаторних установ, що обслуговують «чорнобильців», а також рівного фінансування чорнобильських організацій з державного бюджету (що у випадку з політичною партією виглядає дещо дивно. — Авт. ).

Тим часом, президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Юрій Андреєв заявив «Дню», що «чорнобильськi партії» створюються спеціально для того, щоб влаштувати розкол у єдиному чорнобильському русі «Союз Чорнобиль України». На його думку, це було конкретне політичне замовлення — адже впродовж минулого року, коли уряд вносив пропозиції щодо скорочення фінансування державних чорнобильських програм, Всеукраїнська народна чорнобильська партія заявляла про те, що схвалює дії уряду й готова конструктивно співпрацювати з ним. А «Союз Чорнобиль України» в той час організовував багатотисячні акції протесту набагато масшабніші за вчорашню, зазначив Ю. Андреєв. Ю.Андреєв пообіцяв, що 21 квітня Союз проведе багатотисячну демонстрацію в Києві з вимогами індексації чорнобильських пенсій, яка не проводилася з 1996 року. Лише за 2000 рік, за словами Ю. Андреєва, в шість-вісім разів скоротилося оздоровлення інвалідів і учасників ліквідації аварії на ЧАЕС і в десять разів — будівництво житла для переселенців із зон радіоактивного зараження та інвалідів-чорнобильців. А в бюджеті на 2001 рік заплановано скорочення чорнобильських програм на 20—25%. Це призведе до того, що не буде виплат ліквідаторам і не буде фінансування оздоровлення чорнобильців. У той же час борги щодо прямих соціальних виплат чорнобильцям становлять 737 млн. грн. і збільшуються щомісяця вiд 20 до 40 млн. І це тоді, коли, за даними Ю.Андреєва, протягом року відрахування з Чорнобильського фонду до Пенсійного фонду України збільшилися втричі. В умовах, що склалися, «Союз Чорнобиль України» наполягає на тому, щоб 25 квітня на парламентському читанні влада відзвітувала про реальні кроки в поліпшенні умов життя чорнобильців.

У той же час стає зрозуміло, політизація чорнобильського руху, що відбувається зараз, пов’язана з тим, що різні політичні сили боротимуться за голоси чорнобильців. Їх, до речі, близько 1 0 % виборців (в Україні нараховується близько 3,5 млн. чорнобильців усіх категорій).

Михайло ЗУБАР, «День»
Газета: