Нова хвиля інтересу до скандалу, пов’язаного з незаконним постачанням Міністерству оборони США підсилювачів для радарів, вироблених київським заводом «Сатурн», спалахнула у зв’язку з публікацією на цю тему в «Washington Post».
Нагадаємо, що контракти між заводом «Сатурн» і фірмою «Electrodyne Systems Corp.’s» на постачання підсилювачів потужності для радарів американського флоту було реалізовано в 1996 році. Підсилювачі, за даними «Сатурна», не мали винятково військового призначення. Американська фірма, очолювана емігрантами з Ірану і СРСР Деннісом Натаном і Віктором Ландером, закупивши в Україні підсилювачі по $210 за екземпляр, продала їх Пентагонові за $1595 кожний. Торгові операції здійснювалися з порушенням американського законодавства, що забороняє постачальникам Пентагону закуповувати обладнання за межами США. А для приховання факту імпорту «за допомогою нагрівального приладу» з підсилювачів видалялося маркування «Сатурна» і наносилося американське. Діяння ці розкрилися за допомогою, звичайно ж, пильних конкурентів. Керівники «Electrodyne Systems Corp.’s» з’явилися перед судом і їх було засуджено на два з половиною і півтора року ув’язнення, а фірму оштрафовано на півмільйона доларів.
Голова правління «Сатурна» Володимир Чміль заявив кореспондентові «Дня» Віктору ВОРОНЮКУ: «Якщо будь-яка іноземна фірма запропонує нам постачати за рубіж наші вироби і поставити їхнє клеймо, заплативши за це гроші, ми наклеїмо їхню лейбу і не претендуватимемо на розробку. Нам потрібні гроші». (Докладніше про зустріч з Володимиром Чмілем читайте в наступному числі «Дня»).
№177 17.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»