Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перемогти поразку!

Із безпрецедентним порушенням регламенту Верховна Рада прийняла історичне рішення. Подумати про моральну відповідальність часу не було
28 квітня, 2010 - 00:00

Картинка українського парламенту в димовій завісі вчора обійшла всі світові ЗМІ. Такого ще не було — багатотисячний мітинг, завивання сирен, свист депутатів, бійки, димові шашки, кидання яєць у спікера і всіх, хто перебував довкола нього, заливання клеєм гнізд, куди вставляються картки акредитації... Опозиція боролася. І дала хороший бій... але, на жаль. Сили виявилися нерівними. Коаліція заздалегідь захопила сесійну залу, а в опозиції не виявилося таких натренованих бойовиків, як у Партії регіонів. Одного з депутатів так душили з ложі уряду, що він аж посинів. Олесь Доній отримав струс мозку і був відправлений до лікарні. Неабияк пошарпали й інших депутатів.

Але почнемо з того, що з опозиційного штабу відбулося просочування інформації. Спікер Литвин був явно готовий до яєчного штурму і заздалегідь озброївся парасольками. Рівно о 10-й годині він з’явився в залі у супроводі двох охоронців і відкрив сесію. Примітно, що спочатку зареєструвалося лише 211 депутатів, тобто не було необхідного кворуму для роботи парламенту. Але Литвина такі «життєві дрібниці» не збентежили. Після всього, що було в його житті, ще одна година ганьби... Потім, уже під час голосування за ратифікацію «харківського пакту», якимось чином з’явилося 236 голосів. Виявилось, що технічний персонал устиг відремонтувати 20 гнізд для карток, зіпсованих опозицією.

— Вони (опозиція. — Авт.) зайшли до зали близько 9-ї ранку, накрили свої місця прапором, — ділиться враженнями регіонал Олександр Єфремов. — І ми бачили, як вони забивали гнізда для голосування картонними картками і заливали клеєм. Але тоді діяти протизаконно ми не хотіли. А коли наші колеги перейшли вже до відверто неприйнятних форм поведінки, то були відповідні дії наших депутатів.

— А вашим депутатам не соромно було рвати державний прапор?

— Наші депутати ніякий прапор не рвали, а лише звільняли робоче місце, аби можна було сісти й проголосувати. Це повинно бути соромно колегам, що вони під державним прапором псували державне майно, перешкоджали народним депутатам здійснювати повноваження.

— Але в залі просто фізично не було 236 депутатів.

— Ні для кого не є таємницею, що депутати голосують погоджено за рішення фракції. Тому частина депутатів здійснювала захист президії, аби вона могла працювати, а інша частина працювала безпосередньо на робочих місцях. Це повністю відповідає тому регламенту, що існує сьогодні у Верховній Раді, а також нашим традиційним методам роботи, — виправдовувався Єфремов.

Опозиція виглядала явно пригніченою. Це була поразка. Вони не очікували, що регіоналам удасться все провернути. Зауважимо, що підтримали коаліцію і дев’ять голосів народних депутатів із фракції БЮТ — Валентин Зубов, Володимир Іваненко, Петро Кузьменко, Олег Малич, Святослав Олійник, Валерій Писаренко, Ігор Савченко, Іван Сидельник і Олег Черпицький.

Від фракції блоку «Наша Україна — Народна самооборона» підтримали ратифікацію Юрій Бут, Сергій Василенко, Станіслав Довгий, Давид Жванія, Олександр Омельченко, Ігор Палиця і Володимир Поляченко.

Коли люди на вулиці дізналися про голосування, вони спробували прорватися в Раду. Але їх зупинили палиці омонівців. Побиття людей ще недавно, після Майдану, здавалося неможливим. Як то кажуть, нова влада — нові порядки.

На брифінгу в кулуарах Верховної Ради Юлія Тимошенко назвала цей день чорним в історії України. Мовляв, банда, яка прийшла до влади, продовжуватиме здавати Україну, і тому вона поїде в регіони для того, щоб підіймати людей на опір.

Тим часом окрилена успіхом коаліція на швидку прийняла держбюджет на 2010 рік. «За» — 245 голосів. Після цього внесли зміни до календарного плану і з легким серцем пішли гуляти до 11 травня.

«Сьогодні парламент ратифікував угоду і прийняв бюджет. Сьогодні дуже хороший день», — відгукнувся із Страсбурга задоволений Янукович.

Віктор Янукович — сама послідовність. Крок за кроком здає українські позиції в усіх сферах. Що на черзі? Авіапром, енергетика, Керченська протока? Залишається лише спостерігати, що ще український Президент покладе під ноги Росії.

А ось у Держдумі РФ усе пройшло чинно й благородно. Лише лідер ЛДПР Володимир Жириновський трохи пошумів. «Ми не голосуватимемо за ратифікацію, оскільки в ЛДПР немає упевненості, що цей договір виконуватиметься українською стороною», — заявив він. Утім, це не завадило депутатам РФ проголосувати за затвердження угоди. «За» проголосували 410 депутатів.

От і все. Тепер Севастополь ще на 30 років російське місто.


Продовження теми на стор.ПОДРОБИЦІ

Олена ЯХНО, «День»
Газета: