Учора народні депутати конституційною більшістю (300 — «за» з 404, які взяли участь у голосуванні) вперше в історії українського парламенту ухвалили закон «Про внесення змін у статтю 98 Конституції України», розширивши тим самим повноваження Рахункової палати. Відтепер «парламентський контроль за формуванням і виконанням державного бюджету України і місцевих бюджетів у частині фінансування повноважень місцевих державних адміністрацій... від імені Верховної Ради України проводить Рахункова палата України». Нагадаємо, що законопроект про розширення функцій контролю Рахункової палати Конституційний Суд визнав ще в грудні 2000 року.
Потрібно відзначити, що згідно зі старою редакцією 98 статті Основного Закону, права Рахункової палати з контролю за фінансовими потоками були значно вужчими: її представники могли тільки «здійснювати контроль за використанням коштів держбюджету від імені Верховної Ради». Іншими словами, як повідомив учора «Дню» голова Рахункової палати Валентин Симоненко, система державного контролю за бюджетними надходженнями просто була відсутня. «Внаслідок цього втрати держави становили як мінімум 10—20% бюджетних надходжень», — підкреслив він. «День» неодноразово акцентував увагу на фактах привласнення корпоративних прав держави найбільших підприємств нашої країни (наприклад, «Росава», «Донбасенерго», «Ексімнафтопродукт» і т.д.) — прямих наслідках «відсутності системного контролю». «Володіючи найбільшою частиною корпоративних прав наших перспективних підприємств, держава, фактично, не отримує дивідендів від їх діяльності до бюджету», — стверджує В. Симоненко.
До речі, фракції «Регіони України» і «Трудова Україна» не підтримали вчорашню зміну Конституції. Згадуючи підприємства і регіони, у яких «були питання» щодо віддання держвласності у приватні руки, така поведінка цих фракцій здається не такою дивною, як на перший погляд. Проте говорити про які-небудь радикальні зміни в галузі удосконалення державного контролю поки рано. «Зміни до Конституції — це тільки перший крок, — говорить В. Симоненко, — на їх базі належить ще розробити нову редакцію закону про Рахункову палату з великими доповненнями».