Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перша заповідь українського чиновника

9 лютого, 2005 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Президент України Віктор Ющенко у вівторок представив активу столиці голову Київської міськадміністрації Олександра Омельченка. Запрошені, як і просили органiзатори, з'явилися о 8.30. Захід, як виявилося, мав розпочатися о 10.00. Президент з'явився об 11.00. Проте очікування, схоже, було того варте. Присутні вислухали багато втішних слів про Київ, який «так елегантно поводився» під час помаранчевої революції, давши «колосальний урок нації». Президент також наголосив, що призначення О. Омельченка — єдине з «обойми кадрів попередньої влади». І це — оцінка того, що було зроблено протягом попередніх років. Отримавши такий своєрідний карт-бланш, київський мер заявив, що столична влада має намір уже в лютому запропонувати Секретаріату Президента бачення кадрової політики в усіх напрямах і галузях народного господарства. При цьому О. Омельченко докорив, що після Щербицького керівники країни ставилися до столиці з «нездоровою заздрістю» та відлучали київську еліту від вищих ешелонів влади.

Третій день Президент Віктор Ющенко та держсекретар України Олександр Зінченко представляють нову владну команду. Свіжопризначені міністри та губернатори освоюються у своїх кабінетах, знайомляться з підлеглими, проводять перші засідання, дають інтерв'ю і заявляють. Переважно одне і те саме. Схоже, восьма біблійна заповідь — «Не вкради!» — з подачі Президента стає першою заповіддю українського чиновника. Владні бізнесмени заявляють про свій відхід від справ, губернатори обіцяють карати дарувальників і навіть забороняють такі милі серцю чиновника фуршети та ювілеї. Потроху складається враження, що до приходу нової влади в країні крали всі.

Перший етап операції «чисті руки» Президент Віктор Ющенко обіцяє закінчити протягом найближчих 7 — 10 днів. За цей час, запевнив В. Ющенко журналістів у Сумах, люди, призначені на посади до органів виконавчої влади різних рівнів, позбудуться свого бізнесу. Глава держави дав слово, що кожна людина, яка вступила на державну службу, публічно «прийме резолюцію», в якій засвідчить продаж або передачу свого бізнесу, а також відмову від використання службових обов'язків у лобіюванні сімейного бізнесу або своєї колишньої справи. «Більш того, — пішов далі у своїх обіцянках Ющенко, — якщо в моїх руках буде об'єктивне підтвердження того, що ця людина, користуючись кріслом глави обласної адміністрації, зробила протекцію тому чи іншому сімейному бізнесу, я даю слово — цієї обставини вистачить для того, щоб цю людину відправити у відставку».

Тема розділення влади та бізнесу, боротьби з корупцією стає головною у виступах Президента перед колективами силових відомств, які, очистившись заздалегідь самі, повинні продовжити «очисні роботи», починаючи «з митниці, міліції та закінчуючи казначейством, Мінфіном й адміністрацією Президента». Так, представляючи нового керівника Служби безпеки Олександра Турчинова, глава держави назвав основними завданнями відомства деполітизацію, декомерціалізацію, декриміналізацію та завоювання довіри людей. «Ви слабкі політики, тому не займайтесь політикою», — сказав Ющенко.

Із радикалізмом, який осуджувала раніше колишня опозиція, висловився на цю тему новопризначений голова Сумської обладміністрації Микола Лаврик на церемонії свого представлення. «Я не крав і не дам красти нікому, — сказав він. — Хто візьме хабара — пошкодує, що народився на світ. Хто даватиме хабара — втратить бізнес».

Глава Запорізької облдержадміністрації Юрій Артеменко на прес-конференції заявив про свій намір поставити жорсткі умови всім, хто працюватиме в складі апарату облдержадміністрації. «Усім, хто має бізнес, я скажу: віддайте або продайте його», — сказав він. А його колега — новий голова Харківської області, відомий місцевий підприємець Арсен Аваков, — продемонстрував нові підходи власним прикладом — після призначення на посаду склав повноваження голови наглядових рад банку «Базис» і АТ «Інвестор».

Водночас, новий міністр юстиції Роман Зварич вважає, що з корупцією можна боротися насамперед шляхом удосконалення законодавства. «Але, попри всю нормативну базу, яка може бути найдосконалішою, якщо не буде відповідного духу, необхідної установки з боку керівництва країн, зокрема з боку уряду, то, на мою думку, ми ніколи не викорінимо корупцію», — зазначив міністр.

Показово, але саме антикорупційні наміри нової влади викликають найбільше скепсису в поки що нечисленних її опонентів і експертів. Останні називають подібні заяви інерцією руху на хвилі революції. Політики ж, які багато років знають владну кухню, заявляють про свою цілковиту підтримку програмних тез нової влади та водночас ставлять під сумнів прихильність нового керівництва заявленим постулатам. Складається враження, що підтримка депутатами колишніх провладних фракцій Юлії Тимошенко на посаді прем'єра не в останню чергу спричинена бажанням подивитися, як нова влада впорається з узятими нею на себе зобов'язаннями.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: