Луцьке братство було засноване ще 1617 року. З фондів Волинського краєзнавчого музею, які склали основу експозиції, у музеї представлені ексклюзивні матеріали: сповідальна книга тридцятих років минулого століття, яка належала Хрестовоздвиженській (у свій час — братській) церкві, метрична книга хрещення, стародруки з бібліотеки Луцького братства (Апостол і Євангеліє), документи про фінансові справи луцьких братчиків, оригінальні церковні речі. Директор краєзнавчого музею Анатолій Силюк каже, що в організації експозиції прислужився і голова Волинського крайового братства святого апостола Андрія Первозваного — правонаступника Хрестовоздвиженського братства — Андрій Бондарчук.
Дослідник історії Луцька Петро Троневич пише, що у XVII столітті братству належали будівлі Хрестовоздвиженської церкви, шпиталю, монастиря і школи, а також поруч був розміщений цвинтар, на якому братчиків і хоронили. Поряд із Київським та Львівським братствами Луцьке належало найвизначнішим громадсько-релігійним та культурно-освітнім організаціям всіх соціальних верств українського народу, які боролися за збереження національної православної віри, мови, культури й письма. Луцькими братчиками були свого часу митрополит Петро Могила, гетьман Петро Конашевич, поет і громадський діяч Данило Братковський, засновниця київської школи братчиків Галшка Гулевичівна, батько Лесі Українки Петро Косач, мати гетьмана Мазепи... Будівлі Луцького братства виникли не на порожньому місці, тут ще з давніх часів знаходився міський шпиталь із церквою святого Лазаря. І новостворене братство й почало свою діяльність з опіки над шпиталем та Лазаревською церквою. Саме при братстві діяла і слов’яно-греко-латинська школа, в якій працював відомий іконописець Іов Кондзелевич. Хрестовоздвиженська церква ж перебудовувалася, і одним з її жертводавців був російський імператор Олександр III, котрий з родиною побував у ній у 1890 році.
Відвідувачам новий музей запропонує і схему-реконструкцію Старого Луцька на космічному знімку Луцька сучасного. Зазирнути у минуле буде не тільки цікаво, а й пізнавально, адже можна буде дізнатися, що було на місці твого теперішнього будинку.