Учора був останній день висунення кандидатів у депутати. Останній день, коли можна було провести з'їзди. І вчора остаточно стало зрозуміло, що 24 червня вибори не відбудуться. По-перше, регіонали себе так і не висунули. (Можна, звичайно, зробити вигляд, що підготовка до виборів йде своєю чергою, але всім зрозуміло, що без «синьо-білих» вибори будуть нелегітимними).
По-друге, нову дату виборів назвав Іван Плющ. Новий секретар Ради нацбезпеки й оборони прогнозує, що позачергові парламентські вибори відбудуться 15 липня. «Гадаю, у середу ми всі закінчимо, тому можна казати, що вибори відбудуться через 60 днів після середи», — заявив він в інтерв'ю «Комерсанту».
І це була не остання сенсація від Івана Плюща на новій посаді. Він зазначив, що вже сьогодні можна говорити про широку коаліцію: «Я вважаю, що країни, в яких жодна політична сила не набрала на виборах 50%, приречені на широкі коаліції. Коли обговорювалося, як досягнути компромісу в тій робочій групі, я звернувся до Юлії Тимошенко й сказав, що цього можна досягнути тільки в тому випадку, якщо ви, Юліє Володимирівно, скажете, що теза «З регіонами ніколи!» не тільки помилкова, але й шкідлива! Юлія Володимирівна зазначила, що згодна сісти за стіл переговорів. І ми з нею домовилися, що нам ділити немає що, і ми повинні визначити формат таких переговорів і суб'єктів майбутньої коаліції».
Але повернімося до наших баранів, тобто дати виборів. «Маківка» літа, 15 липня, не найкращий варіант для регіоналів. Як відомо, вони намагаються відтягнути проведення повторних виборів на жовтень.
Ми запитали експертів «Дня»: наскільки реальна ця дата й чи погодиться Партія регіонів на 15 липня?
Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства:
— Природно, 15 липня не може розглядатися як реальна дата виборів, якщо на Банковій розраховують узгодити інтереси всіх політичних гравців. У тому числі учасників коаліції національної єдності. Оптимальний варіант для дати виборів може бути вересень-жовтень. Саме в цих тимчасових рамках можна розглядати компроміс між сторонами. На мою думку, кінець вересня — найоптимальніший варіант, коли люди повертаються з відпусток. Поки що 15 липня — найменш реальна дата виборів.
Олександр ДЕРГАЧОВ, політолог, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України:
— Очевидно, що це найграничніша дата серед літніх можливих. Це одна з реальних дат, але гарантій ніяких немає. Регіоналам потрібно більше часу для підготовки: як сконструювати коаліцію, як бути з молодшими партнерами. Тобто в них об'єктивно більше проблем, і вони вимагають часу.
Дмитро ВИДРИН, політолог:
— Вважаю, реальність цієї дати 50/50. Є регіонали, які готові йти на цю дату, а є такі, які вважають, що немає сенсу проводити вибори без реально діючого Конституційного Суду. Тому яка частина регіоналів переможе, мені складно сказати. Партії регіонів важливо, щоб через два місяці не було ще одних виборів. Є ймовірність, що якщо вибори будуть проведені в липні, то наступні вибори будуть все одно в жовтні. Про це, до речі, говорив Гавриш. Він сказав приблизно таке: це будуть не останні дострокові вибори. Отож, якщо вибори відбудуться 15 липня, вони проходитимуть непідготовлені, із великою кількістю порушень, і не буде суду, де можна буде оскаржити ці порушення.
ТИМ ЧАСОМ
Коаліція знову хоче за круглий стіл
Парламентська коаліція пропонує провести ще один круглий стіл щодо виходу з політичної кризи за участю Президента й прем'єра. Про це заявила координатор коаліції, лідер фракції Партії регіонів Раїса Богатирьова. «Ми обговорили спільну позицію, прагнемо сьогодні-завтра вийти на максимальне узгодження документів, щоб запропонувати далі провести широкий круглий стіл за участю Президента й прем'єра, а потім визначатимемося (із подальшою позицією)», — заявила вона.