Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Під музику Чайковського

Віктор Черномирдін: «Ставити на когось ми не будемо»
30 вересня, 2005 - 00:00
...ФАНТАСТИЧНО СПIВАЛА ОЛЬГА БАСИСТЮК / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День» НА КОНЦЕРТІ В ПОСОЛЬСТВІ ПРОЗВУЧАЛИ НАЙВІДОМІШІ КАМЕРНІ ТВОРИ МАЕСТРО ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

У посольстві Російської Федерації в Україні третій рік поспіль проводяться музичні вечори, які вже стали традиційними.

У середу до себе в гості посол РФ Віктор Черномирдін запросив музикантів і солістів Національного Дому органної і камерної музики, які виконали камерні твори і романси великого Петра Чайковського. Вечір було присвячено 165-річчю з дня народження геніального композитора. Передуючи виступ українських майстрів, В. Черномирдін підкреслив: він радий тому, що ідея збирати на музичні вечори колег-дипломатів, політичну й культурну еліту прижилася. Він пообіцяв, що заходи, присвячені знаковим особистостям, які прославили своєю творчістю Росію та Україну, в їхньому посольстві проводитимуться і надалі. Віктор Степанович нагадав присутнім про те, що російський композитор мав з Україною тісний зв’язок. Петро Ілліч черпав натхнення на Полтавщині. Так, у Кам’янці (колишньому маєтку Раєвських) він часто гостював. Саме там Чайковський розпочав написання своїх славнозвісних опер «Євгенiй Онєгiн», «Мазепа», «Пiкова дама». До цього часу в Кам’янці збереглися будинок і рояль, стіни й клавіші яких ще пам’ятають, як народжувалася музика геніального композитора…

На концерті в посольстві прозвучали найвідомішi камерні твори маестро. Зокрема, «Сентиментальный вальс», «Осенняя песня» і романси «Хотел бы в единое слово», «Ночи безумные» (їх виконала Марія Ліпінська), «Колыбельная», «Средь шумного бала», «Песня цыганки» (фантастично заспівала Ольга Басистюк). До речі, глядачі не хотіли відпускати Басистюк, і співачка на біс виконала ще два популярних романси «Хризантемы» і «Утро туманное»… Вручаючи квіти Ользі Іванівні, Віктор Степанович iз теплою усмішкою сказав, що після такого блискучого виступу у нього душа заспівала...

Після концерту до Черномирдіна підходили гості і дякували за насолоду, яку вони отримали від цього вечора. Слід зазначити, що дипломатичний салон дає можливість присутнім спілкуватися без жорсткого протоколу, і досить часто коротка бесіда гостей і господарів допомагає обговорити багато й не музичних питань. Можливо, тому вечори в посольстві завжди проходять з аншлагами. Журналісти «Дня» теж насолоджувалися музикою Чайковського. Але, звісно, не могли не запитати у посла Росії про «земне».

— Чотири роки тому, коли ви тільки приїхали працювати послом РФ до України, ви зізналися, що в Москві досить рідко бували в театрі, на концертах. Але тепер вас можна назвати справжнім театралом і меломаном: не пропускаєте жодної прем’єри, допомагаєте організовувати гастролі, «ввели» нову моду — проводити музичні вечори в своєму посольстві.

— Так, тепер мене вже можна назвати театралом. Раніше я ніколи в житті так багато не бував на концертах і в театрах, як у Києві…Мені приємно, що традиція дипломатичних салонів прижилася. Спочатку на вечори приходили дипломати, музиканти і артисти, але поступово коло публіки розширилося: до нас стали приходити і політики, діячі науки, бізнесмени. Вони не так часто бувають в концертних залах, а у нас стали постійними відвідувачами. До кінця цього року ми проведемо кілька музичних вечорів, присвячених ювілеям Андрія Ешпая, Георгія Свиридова, Андрія Петрова, а також хочемо організувати поетичний салон, присвячений Олександру Блоку. Думаю, що ці вечори також сподобаються нашим гостям.

— Віктор Степанович, а тепер не про музику. Вже відомий порядок денний візиту прем’єр-міністра України Юрія Єханурова в Москві?

— Так. Ми домовилися зустрітися й переговорити перед його відльотом до Москви. Враховуючи те, що прем’єри беруть участь у роботі міждержавної комісії, яку очолюють президенти наших країн (а прем’єри ведуть соціально- економічні блоки), це буде одна з головних тем до підготовки зустрічі двох президентів. Візит охоплюватиме різні аспекти відносин між Росією та Україною. Я впевнений, що все пройде вдало. Юрій Єхануров уперше приїде в Москву в ранзі прем’єр-міністра, і ми чекаємо, що цей візит дозволить вирішити масу питань, що нагромадилися, і вимагають двостороннього вирішення .

— Скажіть, вам відомо, на якому рівні були дані гарантії Юлії Тимошенко? Екс- прем’єр їздила до Москви, не побоюючись, що її заарештують? Вона стверджує, що спілкувалася тільки із заступником прокурора Росії, а до інтернету потрапила інформація про те, що Юлія Володимирівна не тільки зустрічалася з В. Путіним, але й обідала у нього на дачі. Справу закрили?

— Я вважаю, що Тимошенко потрібно було ще раніше приїхати на допит до Російської прокуратури. Думаю, що тоді не було б оголошення її в міжнародний розшук. Я не знаю, чи обідали разом Путін і Тимошенко. У мене немає даних, що така зустріч відбулася. А от із заступником генерального прокурора РФ Юлія Володимирівна дійсно зустрічалася, оскільки генпрокурор зараз у відпустці. Вона відповіла на запитання слідства. Вони домовилися про подальші контакти. Результатом тієї бесіди стало зняття з розшуку Тимошенко через Інтерпол і зняття санкції на її арешт... Процес пішов. Частину обвинувачень знято. А чи закрито взагалі справу Тимошенко, я не знаю.

— На ваш погляд, які уроки Росія винесла після українських президентських виборів? На кого буде «ставити» ваша країна на парламентських виборах і чи буде?

— А які ми маємо взяти уроки?... Український народ сам розбереться, за кого йому голосувати в парламентi. Але я вважаю, що треба обрати гідних, — це головне. Від вибору людей буде залежати, яку країну ви маєте намір будувати, куди йти. А ми ні на кого ставити не збираємося.

— Адже на колишніх президентських виборах Росія підтримувала В. Януковича…

— Не треба змішувати різні речі. Наприклад, хтось наймає політологів під вибори, а є позиція держави. Президентські й парламентські вибори дуже відрізняються. А що стосується Януковича, то ми підтримували владу. Росія співробітничає з владою і працює з нею. Ставити на когось ми не будемо.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: