Однак проблема не в некомпетентних бібліотекарях або слюсарях: просто вони працюють в установах, які у фінансовому відношенні нездатні виконувати ті функції, для яких були засновані. Академія наук звичайно видає книги тиражем від 200 до 500 примірників. Автори отримують свої авторські примірники, а інші відправляють у бібліотеку Вернадського, яка повинна розсилати їх по інших бібліотеках. Однак, не маючи грошей на поштові витрати, їх просто складають на підлозі в підвалі, де їх зараз, певно, теж залило водою. Відділи дарів і обмінів західних бібліотек давно перестали присилати нам книги, тому що не отримують нічого натомість.
У той же час вченим, які користуються цими бібліотеками, платять страшенно низьку зарплату (близько 400 гривень в місяць), і борги із зарплати їм становлять близько 10 мільйонів доларів. Останніми роками половина з них звільнилися, віддавши перевагу більш прибутковим заняттям: «грачують» на своїх машинах або торгують сигаретами на базарі. При цьому державні гроші йдуть на субсидії безнадійним підприємствам і жорстке регулювання, що душить продуктивну економічну діяльність. Можливо, щось тут не так?
ДО РЕЧI
Президент України Л. Кучма підписав розпорядження про створення комісії з комплексного обстеження стану фонду бібліотек, архівів і музеїв в Україні. Про це, з посиланням на прес-секретаря президента Олену Громницьку, повідомляє Інтерфакс-Україна. Очолив комісію віце-прем’єр Володимир Семиноженко, який у дводенний термін повинен затвердити її персональний склад. Л. Кучма також доручив вжити заходів для фінансової та організаційної допомоги у ліквідації наслідків аварії у Національній бібліотеці імені В. Вернадського.
Інша стихія спіткала бібліотеку в містечку Чорнухи на Полтавщині. Як уже неодноразово повідомляв «День», бібліотека імені Г. Сковороди, яка вміщала понад 50 тисяч книг, повністю згоріла. Зараз ми проводимо акцію «Подаруй книгу!», спрямовану на створення фонду нової бібліотеки. Уже зібрано понад 20 тисяч книг... Необхідно також пригадати, що в пятницю у Києві відзначили 150-річчя Центрального державного історичного архіву. Основними функціями центрального держархіву є збереження документів від XIII сторіччя до 1917 року. Він обслуговує всіх, хто цікавиться історією України. Як повідомив голова Державного комітету архівів Геннадій Боряк, загальна довжина полиць Центрального державного історичного архіву Києва становить 28 км. Усього там зберігається близько 1,5 млн. одиниць зберігання, що становить не менше 0,5 млрд. аркушів паперу. Архів засновано у 1822 році. За час незалежності України щороку читальний зал відвідують близько 800 тис. читачів, однак їх обслуговують усього декілька десятків співробітників. Основною проблемою також є відсутність спеціально обладнаних приміщень, які не будуються і не добудовуються вже понад 10 років.
Ігор ОСТРОВСЬКИЙ, «День»