Майже два роки тому, під час попереднього cаміту Україна — ЄС, було підписано Меморандум між Україною та Європейським Союзом про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі, реалізація якого планується протягом 2006— 2008 рр. Меморандум охоплює такі важливі сфери співробітництва, як ядерна безпека, інтеграція ринків електроенергії та газу, підвищення безпеки енергопостачання та транзиту вуглеводнів, структурна реформа, підвищення стандартів з техніки безпеки та охорони довкілля у вугільній галузі. Підписання цього Меморандуму та напрямки його реалізації доводять, що ЄС розглядає Україну стратегічним партнером з точки зору перспектив інтеграції енергетичних ринків України та ЄС. Поряд з розбудовою відносин у нафтогазовій сфері, в рамках Меморандуму передбачається активне сприяння набуттю Україною повноправного членства в Договорі про Енергетичне Співтовариство.
Проголошення Єврокомісією нової енергетичної стратегії стосовно України повністю відповідає нашим національним інтересам. Однак нарощування експорту електроенергії з України до ЄС безпосередньо пов’язується із забезпеченням рівня ядерної безпеки діючих українських АЕС. З цією метою Україна приділяла першочергову увагу реалізації положень Меморандуму в частині ядерної безпеки.
Рік тому комісаром Єврокомісії з зовнішніх відносин Бенітою Ферреро-Вальднер та заступником міністра палива та енергетики Сергієм Тітенком у присутності прем’єр-міністра України було підписано пам’ятку до згаданого Меморандуму, яка, серед іншого, має сприяти надходженню фінансових ресурсів фінансових інституцій ЄС для реалізації проектів у нафто- та газотранспортній сферах в Україні.
А у жовтні минулого року комісари Єврокомісії із зовнішніх та енергетичних питань Беніта Ферреро- Вальднер і Андріс Піебалгс та міністр палива та енергетики України Юрій Бойко підписали Спільний звіт про хід реалізації положень Меморандуму, в якому, зокрема, намічено плани дій у сфері ядерної безпеки діючих українських АЕС, у інтеграції ринків електроенергії та газу, підвищенні безпеки енергопостачання та транзиту вуглеводнів, підвищення ефективності та стандартів техніки безпеки і охорони довкілля у вугільній галузі. У прикінцевих положеннях звіту вказувалося, що умовою для підтримки з боку ЄС повної участі України в Енергетичному Співтоваристві є позитивна оцінка рівня ядерної безпеки на всіх діючих українських АЕС.
Учора, перед початком cаміту Україна — ЄС, було підписано другий спільний звіт ЄС — Україна про хід реалізації положень Меморандуму про порозуміння між ЄС та Україною щодо співробітництва в енергетичній сфері протягом 2007 року, у якому йдеться про здобутки у виконанні поставлених завдань, про діяльність та досягнення відповідних робочих груп, про допомогу ЄС Україні у виконанні Меморандуму. Надання такої допомоги, як вказується у звіті, буде пов’язане із виконанням контрольних точок у контексті положень енергетичного компоненту Плану Дій ЄС — Україна. Із загального бюджету Національної Програми Дій ЄІДП 2007 року для України в 142 мільйони євро обсяг допомоги, пов’язаної із енергетичним сектором, становитиме 87 мільйонів євро. Крім того, сторони визнали важливість інвестицій у нафтову та газову інфраструктуру, зокрема, з метою поліпшення обліку потоків нафти та газу на міжнародних кордонах України та для модернізації існуючої інфраструктури транзиту.
Гадаємо, будь-які запитання стосовно того, наскільки цей документ є важливим у контексті інтеграції нашої держави до європейської спільноти, є зайвими.
Тим часом, як стало відомо «Дню» з надійних джерел, його підписання українською стороною відбувалося у досить дивний спосіб: дослівно — на багажнику автомобіля, в якому міністр палива та енергетики України Ю.Бойко від’їжджав на пленарне засідання cаміту.
Чому документ був переданий українській стороні в останню мить — це питання, звичайно, не до Європейської комісії. Високі представники ЄС пропонували підписати документ у Секретаріаті Президента України з дотриманням відповідної процедури одразу ж після завершення пленарного засідання. Гадаємо, так сталося через небажання Банкової показати широкій громадськості, що з вітчизняною енергетикою не все так погано і що Європейська комісія позитивно оцінює дії українського уряду, спрямовані на інтеграцію вітчизняної енергетики в енергетичний простір об’єднаної Європи.
Політична кон’юнктура знову переважила національні інтереси, тому що пропозиція підписати Звіт «у робочому порядку» очевидно виходила не від делегації ЄС.
Таким чином, Секретаріат Президента достатньо переконливо засвідчив, що в ім’я досягнення політичних цілей може пожертвувати не те що протоколом, а, по суті, й гідністю українського уряду.