Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Після спеки — урагани?

Кліматологи попереджають, що на зміну аномально теплому літу прийдуть шторми та смерчі
18 серпня, 2010 - 00:00
ЦЬОГОРІЧНЕ ЛІТО, ЯК НІКОЛИ, ЗАГАРТОВУВАЛО НАС ДО ПРИРОДНИХ АНОМАЛІЙ — СПОЧАТКУ ЙШЛИ ДОЩІ, ПОТІМ НЕСТЕРПНО ПЕКЛО СОНЦЕ, А ТЕПЕР СИНОПТИКИ КАЖУТЬ ПРО РІЗКЕ ПОХОЛОДАННЯ. ТАК ЩО НАМ НЕ ЛИШАЄТЬСЯ НІЧОГО ІНШОГО, ЯК АДАПТОВУВАТИСЬ ДО НОВИХ КЛІМАТИЧНИХ УМОВ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Із сьогоднішнього дня, 18 серпня, спека покидає територію України — про це нещодавно заявили фахівці Укргідрометцентру. Але чи не зарано зітхати з полегшенням і радіти прогнозам синоптиків, що до нас нарешті приходить похолодання? Якщо порівняти нашу погодну ситуацію з російською (а в них чимало спільних рис), втрачати пильності поки що не варто. Там теж спека поволі відступає з території країни, але закінчується вона аж ніяк не покращанням погодних умов, а приходом нових стихій — ураганів та смерчів. Україна, де часто погодні умови збігаються з тими, що формуються на території Російської Федерації, теж ризикує завершити літо неспокійно.

Про прихід ураганів та сильних шквалів на територію Росії британські синоптики говорили ще кілька тижнів тому. Як прогнозували — саме так і сталося. Минулими вихідними по північно-західній території Російської Федерації пройшлися урагани, які лишили без світла понад 90 тисяч осіб. Повалені дерева ускладнили рух на автодорогах, припинили пересування і близько 50-ти поїздів. За висновками зарубіжних експертів, країна виявилась неготовою до боротьби з ураганами, так само як і до боротьби зі спекою.

В Україні ж на найближчі дні оголошено штормове попередження на заході країни: «У зв’язку з очікуваними дощами на річках Карпатського регіону ймовірні підвищення рівнів води: на річках Закарпатської області на 0,5-1,5 м, на річках басейнів Сяну, Дністра в межах Львівської і Івано-Франківської областей, Прута та Сірета — на 0,3-1,0 м. При сильних зливах можливе формування значного схилового та місцевого стоку, в горах існує загроза утворення селевих потоків», — така інформація на сайті Укргідрометцентру.

Чи готується наша влада до боротьби зі стихією, які заходи планує — щоб з’ясувати це, «День» звернувся за коментарем до Міністерства надзвичайних ситуацій. Після численних дзвінків до різних підрозділів відомства з’ясувалося, що наразі тамтешні фахівці «зайняті» питаннями пожежної безпеки і готують звіт для Президента про кількість пожеж на території України, заходи боротьби з ними та завдані збитки. А ймовірними проблемами у зв’язку з ураганами чи повенями поки що не займаються. Хоча варто було б оперативно реагувати на подібні попередження Укргідрометценру, щоб попереджати стихію, а не боротися з її наслідками. Втім, українські синоптики заспокоюють, що ураганів такого масштабу, як у Росії, в Україні може й не бути.

— Якщо в Росії закінчення аномальної спеки супроводжується ураганами, то в Україні ми цього не очікуємо. Інтенсивні явища можуть бути лише у західних областях, де на найближчі дні ми оголосили штормове попередження, — зазначила завідувач сектору короткострокового прогнозування Укргідрометцентру Людмила Гумоненко.

— У цілому ж на всю територію України йдуть грозові дощі з посиленням вітру й градом, а також зниження температури до 23—28 градусів. У середу холодний атмосферний фронт переміститься у східному напрямку, таким чином дощі з грозами, шквалами і градом очікуються у більшості регіонів України, крім Дніпропетровської, Херсонської, Запорізької областей та Криму. Температура вдень очікується 23—29 градусів, а на півдні та південному сході утримається погода без опадів, з температурою повітря 30—35 градусів. До кінця тижня температура повітря знизиться і в цих регіонах.

Чому ж так різко змінюється погода? Як пояснив британський метеоролог Майк Блекберн одному російському виданню, причина таких погодних коливань криється у тому, що на висоті від семи до 16-ти кілометрів у атмосфері відбуваються різкі зміни потоків повітря, наприклад, холодні потоки різко змінюються гарячими чи навпаки, внаслідок чого можуть виникати урагани й інші стихійні явища. За його словами, саме такі зміни потоків повітря стали причиною аномальної спеки в Росії та масштабних повеней у Пакистані. В останні тижні метеорологи помітили незвичайні зміни у поведінці повітряних течій. Якщо зазвичай повітряні хвилі рухалися на схід, то в середині липня вони заклякли на місці, а такі стійкі утворення, які кліматологи називають блокуючими подіями, створюють умови для природних аномалій. У Пакистані ця ситуація збіглася у часі з літнім мусоном, який приніс більше дощів на північ країни, що й призвело до повеней. А в Росії це спричинило постійний притік гарячого повітря з Африки та екстремальну спеку.

Також британський учений додав, що незвична спека може повернутися в РФ уже наступного літа, оскільки планета постійно прогрівається, теплішає у північних її частинах. Поки що ж метеоролог закликає російську владу робити щось для боротьби з можливими ураганами та смерчами, адже серпень та вересень — це найбільш придатний час для цих аномалій. Як зазначають фахівці, при швидкості вітру від 20 до 24 метрів за секунду руйнуються ветхі будівлі, зриваються дахи будинків, а в Росії швидкість вітру може досягати й 90 метрів за секунду. Хоча прогнози українських синоптиків більш утішні, ніж закордонних, продумати наперед, як запобігти чи зменшити наслідки можливих стихій, нам теж не завадить.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: