Як багато означає слово «конституція» для вас особисто? Це святиня для кожного українця чи одвічне «яблуко розбрату» для українських політиків? Для кого пишуться конституції? Яка їх передісторія і доля в ХХI столітті?
Конституційний процес в українських ЗМІ здебільшого згадується у зв’язку з політичними дебатами з цієї тематики, демагогією щодо політичної реформи або чергового сплеску «законотворчості» політиків. Натомість вважається, що говорити про конституції в історичній чи правовій площині нецікаво, мовляв, це сфера задач для фахівців. Поглянути на український Основний Закон з нової точки зору журналістів «Дня» спонукав лист від постійного читача Дмитра Коршунова. Він пропонує розглянути конституційний процес в Україні, починаючи від часів діяльності Пилипа Орлика і до сьогодення. «Не виключено, що це стане в нагоді фахівцям і політикам, залученим до чергового — тепер іще із цього приводу — протистояння між Віктором Ющенком та Юлією Тимошенко, до якого зараз знову привернута увага політично активного прошарку нашого суспільства», — цілком слушно зауважив читач.
Справді, чому так сталося, що, будучи першовідкривачами у творенні конституцій на чолі з Пилипом Орликом, сьогодні українці не можуть подолати тривалу конституційну кризу? Однозначну відповідь, безперечно, дати важко. Можливо, не доводити розпочате до завершення — ментальна риса українців. Можливо, нації втомлюються, і попереду на Україну ще чекає покоління, яке спроможеться збудувати гармонійний суспільний лад і відповідну йому конституцію. Але очевидно, що справа не стільки в самому тексті Конституції, скільки в ставленні до неї громадян країни і їх готовністі жити згідно з положеннями Основного Закону.
Осмислити проблеми конституційного процесу в Україні на шпальтах газети ми запропонували авторам «Дня». Цьому ми присвятили спеціальний випуск.