Спроби уряду приборкати інфляцію дають поки що вельми скромні результати. За чотири місяці вона становила 5,1%, що порівняно з урядовим прогнозом на рік (9,8%) просто лякає (за такого темпу до кінця року цінова спіраль розкрутиться до 15,3%, чого в нас уже давно не бувало). Але якщо розглядати окремо взятий квітневий показник (0,7%), то це, здавалося б, не так уже й багато. Але навіть зберігши такий низький рівень до кінця року, отримаємо 10,3%. Також забагато. Більшості сімейних господарств країни, а їхній бюджет не перевищує 100 доларів на людину, доведеться в цьому випадку ще тугіше затягнути паски, попри те, що уряд мало не щодня говорить про підвищення заробітної плати та пенсій. А на практиці це означає, що «маленьким українцям» однією рукою дають, але лише те, що одразу ж другою забирають.
Утім, оптимісти, близькі до уряду та Нацбанку, мають свій сценарій розвитку подій. У літні місяці та на початку осені, зважаючи на сезонне зниження цін на яйця й овочі, вони передбачають нульову інфляцію або навіть дефляцію. У разі хорошого урожаю, цей сприятливий прогноз, на їхню думку, пошириться і на осінь...
На жаль, цінова ситуація в країні залежить не тільки і не стільки від слів (хоч і від них також), скільки від справ уряду. Із цим справи гірші.
Пригадується, нещодавно нам гарантували, що Україна не перетвориться на країну вегетаріанців. Але ось дані з найближчого до редакції гастронома, яким користуються переважно прості люди, не добираючись до супермаркетів. Сосиски шкільні — 20,50. Ковбаса дитяча — 26,90. Молочна — 27,50. Докторська — 29,90. Ці ціни можна зарахувати до дитячого та пенсійного секторів. А ось сектор середнього класу. Яловичина європейська — 36,50. Буженина українська — 42,00. Шийка дніпропетровська — 50,00. Буженина — 56. При цьому продавець, не без певного здивування, поділився з «Днем», що протягом останніх днів ковбасні вироби навіть трохи подешевшали (приблизно на гривню).
Спрацювали антиінфляційні заходи уряду? Є й це. Знайомий фермер розповів, що йому вже допекла місцева влада з вимогами продати м’ясо за низькими, аж ніяк не ринковими цінами. «Якщо так буде й надалі, то, звісно, продам, але тільки не їм, а сусідам селянам, — каже фермер, — і хай або продають на базарах за ринковою ціною, або їдять самі». Але не кожен встоїть перед вимогами начальства. Ось тільки експерти вказують, що адміністративний тиск може мати успіх лише в короткостроковій перспективі — сьогодні, завтра, місяць. Потім виникає новий тур дефіциту, і ціни стрімко злітають.
Що стосується ринкових заходів для зниження цін, то, прямо скажемо, не вдається. Домовитися з парламентом про зниження ввізного мита на м’ясо йому не вдалося. Стався «прокол» і з м’ясними аукціонами. Учасники тендеру із закупівлі м’яса, проведеного Державним комітетом із матеріального резерву (Держкомрезерв) 11 травня, зняли пропозиції, вважаючи стартову ціну на м’ясо низькою, а тому неприйнятною. При цьому Держкомрезерв даремно підвищив стартові ціни на тисячу гривень на тонні...
Далекі від урядового оптимізму й аналітики агентства Standard&Poor’s. Згідно з їхніми очікуваннями, інфляція споживчих цін у 2005 році зросте в середньому до 13%.
Тим часом перший віце- прем’єр України Анатолій Кінах називає темпи інфляції загрозливими для країни та говорить про необхідність вжиття комплексу заходів, спрямованих на недопущення розвитку темпів цього процесу. «Нас вельми непокоїть зростання інфляції: за чотири місяці рівень інфляції споживчих цін становив 5,1%, це — вичерпаний піврічний запас інфляції, що зафіксований у наших основних показниках на 2005 рік, включаючи державний бюджет», — сказав А. Кінах.
Учора ж з’явилося повідомлення про зміни до наказу Мінекономіки України «Про встановлення граничних рівнів оптово-відпускних цін на дизельне паливо та бензини моторні». Згідно з ними роздрібні ціни повинні становити: дизельне паливо — 2,99 грн. за літр, бензин марки А-95 — 3,20 грн., марки А-92 — 2,99 грн., марки А-76 (80) — 2,85 грн./лiтр.
Але, як заспокоюють оптимісти, самі по собі нафтопродукти становлять в інфляційному кошику лише 0,6%. Найважливіше, на їхню думку, не допустити «переливу» нафтової інфляції на м’ясну. Отоді (погоджуються оптимісти з опонентами) буде погано.