Схоже, що в України увірвався терпець робити односторонні поступки ЄС щодо угоди про реадмісію. Київ вважає дискримінаційними і неприйнятними пропозиції європейської сторони відносно цієї угоди. Про це говориться в заяві прес-служби представництва України при Європейському Союзі. «Європейська комісія не знайома з реальним станом речей в Україні, або вичерпала запас аргументів за столом переговорів, щоб виправдати винесення зовсім неприйнятних для України пропозицій до угоди про реадмісію, які носять дискримінаційний характер», — наголошується в заяві. Більше того, представництво України зазначає, що процес підписання угод про реадмісію і спрощення візового режиму з ЄС затягується не Києвом, а європейською стороною. В Києва також викликало здивування те, що саме європейська сторона лише через два місяці після проведення останнього раунду переговорів (20 липня 2006 року) 2 жовтня винесла на розгляд пропозиції, які дискримінують її у порівнянні з іншими країнами регіону.
А 3 жовтня речник Комісара ЄС у справах юстиції Фрізо Роскам-Аббінг в ефірі «Радіо «Свобода» заявив, що підписання угод про спрощення візового режиму і реадмісії між Україною і ЄС затримується по вині української сторони. Слід зазначити, що Україна з 2002 року веде переговори з ЄС щодо підписання угоди про реадмісію, а з 2005 року — угоду про спрощення візового режиму.
Чому ж тепер, коли сторони здавалося ось-ось мали дійти взаємопорозуміння з цих питань і на саміті Україна-ЄС підписати відповідну угоду, між Брюсселем і Києвом виникає суперечка з цього питання?
Як пояснило «Дню» поінформоване джерело, ЄС намагається пов’язати спрощення візового режиму для України з одночасним введенням в дію договору про реадмісію. Хоча Україна першою запропонувала ЄС угоду про спрощення візового режиму, така угода була підписана між Росією і ЄС, але росіянам дали відстрочку на провадження угоди про реадмісію на три роки. Відтак Україна також вимагає подібного підходу до себе і при цьому наполягає на врахуванні того, що Київ запровадив з ЄС безвізовий режим, чого не пропонує Брюсселю Москва. Це інакше як дискримінацію назвати не можна, вважає співрозмовник. За його словами, в ЄС в принципі з цим погоджуються, але «кажуть, що Росії дали відстрочку як стратегічному партнеру. «Якщо ми зробимо це і вам, то це перетвориться на прецедент, і всі інші країни будуть від нас вимагати такої відстрочки. Ми не хочемо цього». — Так пояснювали свою позицію представники ЄС, — зазначає співрозмовник. На його думку, за рахунок України ЄС хоче показати свою принциповість. Відтак він вважає, що така угода про реадмісію і спрощення візового режиму не потрібні Україні, оскільки ніякого серйозного спрощення немає. Деякі країни ЄС можуть використати або й ні сприятливий режим, який загалом стосується бізнесменів, журналістів, а для всього населення ніякого полегшення не буде. У світовій практиці повна реадмісія це є складовою із запровадженням безвізового режиму. «Нам безвізовий режим не дають, а вимагають сплату, як за повний безвізовий режим. Некоректно з їхнього боку вести подвійні стандарти, відверто нечесні, і дискримінацію у порівняні з росіянами», — зазначає джерело. На його думку, односторонніми поступками Україна нічого не досягне і повинна на свій крок — безвізовий режим для ЄС — у відповідь домагатися безплатних віз.
Справді, Україні напевне треба вчитися, як ведуть у цьому відношенні з ЄС інші країни. Приміром, та ж Туреччина бере гроші за в’їзд в країну. Чому наші громадяни мають платити за візу по 30-60 євро, а громадяни ЄС, які не бідніші за українців, мають їхати до нас безплатно? Очевидно, справедливість має торкатися усіх. Тому треба, щоб чужоземці при в’їзді в Україну сплачували стільки ж, скільки наші громадяни сплачують при в’їзді в їхню. І інші країни мають поважати наші права так само, як поважаються їхні.
КОМЕНТАР
Василь ФІЛІПЧУК, заступник представника України при ЄС:
— Україна вимагає до себе такого ж самого ставлення в контексті підписання угод про реадмісію і спрощення візового режиму, яке було продемонстровано Євросоюзом щодо інших держав. Особливо, враховуючи той факт, що Україна надала громадянам ЄС безвізовий режим, вона має більше моральних і правових підстав вимагати, щоб до нас не використовувалася жодна дискримінація.
Валерій ЧАЛИЙ, директор міжнародних програм Центру iм. Разумкова:
— Слід лише вітати більш чітку і наполегливу позицію нашого зовнішньополітичного відомства на переговорах про спрощення візового режиму і реадмісії. Адже саме Міністерство закордонних справ має відстоювати інтереси України і громадян України. Я не бачу проблеми в тому, якщо процес підписання угоди не встигне бути приуроченим до чергового саміту Україна—ЄС, запланованого на 27 жовтня. Мені як громадянину України важливіше, щоб там були максимально враховані наші національні інтереси. Цей процес переговорний йшов не просто. З самого початку Україні було нав’язано поєднання спрощення візового режиму з питанням реадмісії. Таким чином, Україна в питаннях реадмісії йде на компроміс. Адже основний потік нелегальних іммігрантів, який йде через Україну, це громадяни третіх країн, які їдуть в ЄС через Україну. Ми очікували і очікуємо таких же симетричних кроків з боку ЄС стосовно спрощення візового режиму. В принципі, я думаю, що знаходження компромісу і остаточне підписання угоди це питання часу. Інша справа, що нюанси переговорного процесу вийшли на поверхню, при чому не з ініціативи України. Заяву зробив представник ЄС, і я думаю, що це якраз було помилкою. Міжнародні переговори такого типу повинні йти напружено і ефективно відповідними дипломатичними каналами, а вже потім, коли буде остаточне рішення і підписання, тоді оприлюднюватися.
Якість відносин з ЄС і позитивна динаміка, клімат взаємовідносин дають підстави говорити, що це питання буде вирішене в переговорному процесі і, я сподіваюсь, все закінчиться підписанням угоди, вигідної для обох сторін.