Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А поговорити?

Депутати виявили байдужість до Меморандуму уряду та МВФ
26 березня, 1999 - 00:00

Напівпорожня сесійна зала під час обговорення проекту постанови про Меморандум економічної політики, краще за будь-які емоційні «лякалки», показала реальне ставлення депутатів до теми, що обговорюється, і можливих наслідків її вирішення. «Просто всі розуміють, що дискусія зведеться до ловлі наслідків, а не причин, і спроб знайти й покарати політичних стрілочників», — вважає Олександр Рябченко.

Мабуть, байдужість законодавців пояснювалася ще й тим, що предмет суперечки — текст Меморандуму — більшість із них бачили здаля: в руках голів комітетів. Тому обговорення являло собою традиційну сварку між Кабміном і ВР.

Тон, звичайно, задавали комуністи, яким треба зміцнювати свій рейтинг захисників народу та національних інтересів. До того ж «ліві не зацікавлені в поліпшенні економічної ситуації в країні за допомогою кредитного допінгу — це знижує їхні шанси на виборах-99», – переконаний рухівець Черняк. Напевно, тому дійсно принципове питання — про перевищення Кабміном і НБУ конституційних повноважень під час підготовки меморандуму, коли уряд узяв на себе «підвищені зобов’язання» в частині законодавчого забезпечення, було відсунуто на другий план. Усе звелося до того, що парламентарії немов би звинувачували уряд у потуранні «міжнародним фінансовим спрутам» і геноциді проти свого народу, а представники КМ і НБУ немов би захищалися. Сергій Тигипко нагадав про те, що «порушення питання про припинення співпраці з МВФ призведе до перегляду бюджетних параметрів, отже й до збільшення соціальної заборгованості». Він також навів приклад вдалого досвіду Польщі та Китаю і висловив припущення, що результатів економічного зростання немає через те, що звинувачуються реформи, а не їхнє виконання, «в якому бере участь і ВР, блокуючи президентські укази та не розглядаючи економічні закони». Зрозуміло, що взаємне сперечання не передбачало жодних серйозних наслідків для уряду (хоча лідер КПУ Петро Симоненко казав про необхідність його відставки). Очевидно тому В.Пустовойтенко й не вважав за потрібне з’явитися цього дня в парламент. «Прем’єр не надає особливого значення цьому обговоренню, оскільки не відчуває серйозної небезпеки відставки», — вважає депутат Черняк. «Але коли буде розглядатися програма уряду у ВР, тоді й почнеться серйозніша атака на кабінет Пустовойтенка», — вважає Володимир Кирилович. Учора ВР перенесла прийняття рішення щодо проекту постанови про меморандум економічної політики між КМУ, НБУ і МВФ на 26 березня.

Ірина ГАВРИЛОВА, «День»
Газета: