Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Похорон посередника?

3 квітня, 2008 - 00:00

Учора голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк прибув до Москви з офіційним візитом. Його розклад передбачає зустрічі з керівництвом російського парламенту, а також участь у засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав- учасників СНД. А ще, звичайно, поза офіційними рамками, український спікер повинен вже однією своєю присутністю у першопрестольній підтримати українську газову делегацію, що веде дуже важкі переговори з «Газпромом», на які не можуть не накладе відбиток заяви деяких депутатів Держдуми про можливості виходу Росії з Договору про дружбу та співробітництво з Україною.

А вівторок в Україні, безумовно, пройшов під знаком візиту до нашої країни президента США Джорджа Буша. Але, можна передбачити, що навіть зустрічаючись з високим гостем, представники українського уряду без усілякого задоволення, але все ж таки тримали голову поверненою на Схід, до Москви, до газової сфери. Причому візит Буша до Києва виявився більш ніж доречним. Після розмови з українським прем’єр-міністром Юлією Тимошенко до Росії надійшов дуже важливий сигнал про те, що сторони обговорили, зокрема, питання диверсифікації газових поставок до України та Європи. Це звучить як підтримка Тимошенко не лише особисто Бушем, але й усією могутністю США.

Розповідаючи журналістам про бесіду Тимошенко з американським президентом, перший віце-прем’єр України Олександр Турчинов сказав: «Була цікава розмова. Порушувались енергетичні питання, політики в регіоні» і уточнив, що в ході зустрічі розглядалося питання диверсифікації поставок газу до України та співробітництва України та США в питанні забезпечення прямих контрактів із Туркменістаном, Узбекистаном і Казахстаном. Тема Росії, за словами Турчинова, зачіпалася лише «в контексті питань, пов’язаних із транзитом газу з Азії».

Проте підтримка США дасть про себе знати ще не скоро. Поки Україні важливо викарабкуватися з «братських» газових обіймів, які норовлять просто задушити економічну незалежність нашої країни, хоч і вітчизняні чиновники, можна сказати, не стоять осторонь цього процесу. 1 квітня, як відомо, закінчувався термін погашення Україною боргу за газ перед російським «Газпромом» (за словами Президента України Віктора Ющенка він становить два мільярди доларів). І візит Буша повинен був додати українській делегації на переговорах у Москві (її очолює голова «Нафтогазу» Олег Дубина за підтримки найдосвідченішого парламентера, керівника групи радників Тимошенко Віталія Гайдука) додаткової сміливості та натиску.

Але чи приймають узагалі в Москві стиль Тимошенко? Прем’єр ще 27 березня заявила, що в НАК «Нафтогаз України» не існує двохмільярдного боргу. Вона також зауважила, що НАК на переговорах у Москві керуватиметься постановою українського уряду від 19 березня. Нагадаємо, в ній йдеться, що з березня по грудень нинішнього року до України буде поставлено газ центрально- та середньоазіатського походження в обсязі, не меншому за 49,8 мільярда кубометрів за ціною $179,5 за тисячу кубометрів. Купувати середньо- та центральноазіатський газ на кордоні з Росією безпосередньо у «Газпрому» буде «Нафтогаз України». І він же сплачуватиме за контрактами «Росукренерго» та «Укргазенерго», які відтепер на український ринок не допускаються. Одночасно український уряд трохи підкорегував і доступ на нього самого «Газпрому». Якщо узгоджене на попередніх перемовинах формулювання передбачало його квоту не менш, ніж 7,5 мільярда кубометрів, то нині українська сторона, відповідно до рішення уряду, наполягатиме на «не більше».

Переговори, які відбулися в понеділок, за даними місцевої газети «Время новостей», очевидного зближення позицій не принесли. Щоправда, видання зазначає, що й різких заяв не надходило. «Дискусію буде продовжено сьогодні (у вівторок. — Авт. ), — інформує ВН, — за умов повної невизначеності з імпортом газу на Україну».

І дійсно, перед перемовниками стоять досить важкі завдання. Ще на початку березня уряд Тимошенко заборонив розмитнювати газ для компанії «Укргазенерго», хоч це спільне підприємство «Нафтогазу» та RosUkrEnergo як і раніше володіє єдиним діючим контрактом на імпорт газу до України. Якщо це розпорядження виконуватиметься, то вже з 1 квітня весь середньоазіатський газ при перетині українського кордону можна буде вважати контрабандою. Ситуація виникла якась каламутна. І зрозуміло, що все залежить від результатів переговорів. Але достовірних відомостей про них немає.

Опосередковано про їхній перебіг можна було б судити, керуючись тим, як пройшли позачергові збори акціонерів «Укргазенерго», ініційовані «Нафтогазом», які було заплановано на вчора в Києві. Якби московські парламентери дійшли згоди , то і в Києві не було б особливих проблем. Але збори не відбулися. «Укргазенерго» звинувачує в цьому «Нафтогаз України», який нібито «перешкоджав проведенню зборів». Керівник прес-служби НАК Валентин Землянський цю заяву спростував, повідомивши «Дню», що реєстрації ніхто не перешкоджав і, більш того, її час було спеціально продовжено. Проте представники RosUkrEnergo, якому належить 50% акцій «Укргазенерго» для участі в зборах акціонерів не зареєструвалися у відведений для цього час. Схоже, ситуація в газовій сфері знову стає напруженою. І цьому певною мірою сприяє ще й новий гравець, який з’явився на цьому полі. Це — відомий бізнесмен Ігор Коломойський. Нещодавно він повідомив, що збирається придбати 50% RosUkrEnergo, підтвердивши таким чином, що ця компанія поки що зовсім не є трупом.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День
Газета: