Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Поки Конституційний Суд не працював, судді без діла не сиділи. Та...

13 жовтня, 2006 - 00:00

«Сьогодні знакова подія в діяльності Конституційного Суду України — оновлений склад суду приступив до здійснення правосуддя», — заявив учора голова КС Іван Домбровський. З відомих причин КС майже рік не здійснював судочинство, але, за словами Домбровського, для новопризначених суддів цей час не минув даремно — вони поглиблено вивчали чинне законодавство.

Оновлений склад КС вирішив майже всі організаційні питання: обрано голову суду, його заступників, секретаріати колегії, визначено склад колегії. «Це все те, що дає нам можливість розпочати розгляд справ», — зазначив Домбровський. Потрібно сказати, в КС уже зареєстровано 57 подань і звернень. Щоправда, голова суду вважає, що протягом найближчого місяця КС навряд чи зможе прийняти й оприлюднити будь-яку конкретну ухвалу.

Результатами роботи попереднього складу КС є 160 рішень і понад 500 різних ухвал. Щоправда, багато які з цих ухвал були більш ніж спірні. За словами народного депутата Бориса Беспалого, попередньому складові КС була властива подвійність у прийнятті ухвал. «Там де не було політичних інтересів, це була цікава дослідницька робота, зроблена на високому професійному рівні. Тобто компетентність тих суддів не викликає сумнівів. Але там де справа стосувалася політики, це було не конституційне судочинство, а дивочинство. Наприклад, 1+1=1 (справа про третій термін Кучми. — Авт. ) — це наш український внесок у математику. Там були й інші цікаві ухвали. Скажімо, 1998 року за декілька днів до виборів було скасовано вибори київського міського голови на тій підставі, що немає спеціального закону щодо Києва. Хоча всім зрозуміло, що, коли немає закону щодо Києва, то діє загальний виборчий закон. Тому можна сказати, що той Конституційний Суд не був політично незалежним», — резюмував Борис Беспалий у розмові з «Днем». Щоправда, так і залишилося невідомим, як саме впливали на колишній склад суду — лише політично чи там ще були якісь квартирно-дачні чинники.

Зараз в Україні зовсім інша ситуація: загальний рівень свободи збільшився. Але ось чи збільшився він до такої міри, щоб суд був повністю незалежним? На це питання наразі відповіді немає.

Олена ЯХНО «День»
Газета: