Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ПОЛЕ КОМПРОМIСУ ЗВУЖУЄТЬСЯ

17 січня, 2003 - 00:00

Лівія, Мавританія, Єгипет, Куба, Північна Корея чи Білорусь — яка з цих країн стане новим домом для Саддама Хусейна? Дипломати з арабських країн уже давно говорять неофіційно: коли Саддам залишить батьківщину і попросить притулку в іншій країні, то це стане гарантією його безпеки, а також позбавить іракський народ від нових страждань.

Чи зважиться на такий крок іракський лідер? Аналітики погоджуються, що наразі така ймовірність навіть розглядатися Хусейном не може. Адже зовнішнього тиску на нинішнє іракське керівництво явно недостатньо, аби втікати з країни. Принизливий для іракського режиму допуск міжнародних інспекторів, яких у Багдаді дедалі частіше звинувачують у шпигунстві, навряд чи може вважатися справжнім тиском. Загроза війни, «розрекламована» світовими засобами інформації, теж навряд чи розглядається в Іраку всерйоз, оскільки Сполученим Штатам, під чиїм прапором і може розпочатися воєнна операція проти Багдада, бракує широкої підтримки у світі. Наприклад, згідно з останніми опитуваннями у європейських країнах, нову війтримують 60% населення (в тому числі — й британці). У Франції цей показник сягає 70%. Окрім того, поки що жодна держава у світі не підтвердила, що може прийняти до себе Саддама Хусейна. Хоча, за різними даними, йому неодноразово пропонували скористатися такою можливістю. Одна з таких країн — Єгипет. Як твердять поінформовані джерела, дипломати цієї країни ще кілька місяців тому пропонували Саддаму Хусейну не доводити ситуацію до війни і відбути до їхньої держави. До речі, Каїр ще в 1991 році робив іракському президентові таку пропозицію, однак той відмовився.

Якщо Саддам все ж таки вирішить залишити Ірак, то йому необхідно буде надати ряд гарантій. Чи готові до цього Сполучені Штати? Навряд чи хтось зможе пообіцяти Хусейну, що його не притягнуть до суду так само, як Слободана Мілошевича. Або чи може хтось гарантувати іракському лідеру, що проти нього не буде вчинено замаху? Щоправда, американські чиновники чи не вперше на цьому тижні визнали, що допускають можливий добровільний відхід від влади Саддама Хусейна. «Це досить добра думка, якщо Саддам скористається можливістю і заречник Держдепартаменту США Річард Баучер. Тим часом віце-прем’єр-міністр Іраку Тарік Азіз розсміявся, почувши запитання про втечу Саддама з країни: вий лідер і герой, він залишиться у своїй країні надовго, як того Бог побажає, і він боротиметься, допоки не вистрелить остання іракська куля».

Газета: