Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політика талібів стала для Афганістану трагедією,

говорять афганці на Троєщинському ринку Києва
27 вересня, 2001 - 00:00

«Оголошена недавно США «війна з тероризмом» та можливе знищення в ході її талібських формувань може зіграти позитивну роль для подальшого розвитку Афганістану», — сказав учора «Дню» афганський біженець Мохмад Омар Мохмад Азам, який торгує на Троєщинському ринку Києва.

Таліби (воєнізовані формування, виниклі під знаменами джихаду проти Демократичної республіки Афганістан ще у 1978 році), отримали всю повноту влади після виведення з країни радянських військ. «У той час ми всі покладали великі надії на мирне життя та розвиток нашої країни», — сказав «Дню» член комітету громадської організації Афганістану в Україні, колишній військовий Джанат Субхан. Вийшло зовсім навпаки: «Талібські та малахські угрупування, що підтримуються наддержавами (які, ймовірно, переслідували свої стратегічні інтереси), втягнули країну в безодню громадянської війни, яка не припиняється і по сьогодні», — підкреслив він.

Серія заходiв воєнно-політичної інтервенції та їхнє породження — «політика» талібів стали для афганців національною трагедією: Кабул, який на сьогодні контролюють талібські формування, лежить у руїнах, біля 3 млн. мирного населення Афганістану загинуло, економіка країни абсолютно не функціонує. «Сьогодні багато громадян нашої країни зовсім не мають жодних коштів для існування. А після трьох останніх років засухи деякі просто вимушені їсти траву», — говорить Джанат Субхан. Вони кажуть, що таліби та малахи (що, загалом одне і те ж — Авт.) навіть у випадку примирення не спроможні керувати державою. «Вони вміють тільки воювати. Їх місце — у мечеті», — вважає Джанат Субхан.

Мохмад Омар Мохмад Азам, «який мріє повернутися на батьківщину» (у якого, до речі, в Афганістані живуть родичі), говорить про можливе «позитивне значення війни з тероризмом» для його країни. «Після більш, ніж двадцятирічних випробувань наш народ вже нічого не боїться», — зазначив афганський біженець. «Американці знають, куди кидати бомби і не стануть завдавати ударів по мирному населенню», — наївно думає він.

«Бомбардування і, тим більше, наземні бойові дії принесуть тільки нові біди афганському народу, який, iмовірно, вважатиме їх черговим зовнішнім вторгненням», — більш критично налаштований щодо американських ударів колишній військовий Джанат Субхан. — Якби американці хотіли, вони б знищили Осама. Цікаво, що років двадцять назад вони не вважали бен Ладена терористом».

Афганці, у передчутті нового катаклізму, прагнуть покинути територію своєї багатостраждальної батьківщини. Більше 1 млн. уже виїхали за межі країни (передусім в Іран та Пакистан). Правда, як з’ясувалося, у більшості п’ятнадцятимільйонного населення Афганістану немає коштів навіть для того, щоб переселитися в сусідню провінцію, не кажучи вже про міграцію за кордон.

Наші співрозмовники стверджують, що тому їхнi земляки будуть виїжджати передусім в Іран та Пакистан, і отож навряд чи в Україні варто чекати хвилі біженців з Афганістану. До речі, з їхнiх слів, 99% торговців з цієї країни на Троєщинському ринку у Києві мають одну, а то й декілька вищих освіт. Вони також кажуть, що після 11 вересня режим контролю щодо них не посилився, а бізнес-проблеми у них виникають такі ж, як і у громадян України.

ДО РЕЧІ

Учора на території Закарпатської області було затримано 25 нелегальних мігрантів з Афганістану (20 — у лісі Великоберезнянського району, 5 — у лісосмузі околиць Ужгорода). Проте, як повідомили «Дню» в прес-службі Державного комітету з охорони державного кордону, «очікуваного значного сплеску нелегальної міграції після 11 вересня не відбулося». Проте прикордонні війська приведено у підвищену готовність. З цією метою проводиться операція з захисту всього периметру кордону України «Рубіж-2001».

Як повідомили «Дню» у центрі зв’язків з громадськістю МВС України, у зв’язку з можливим зростанням показників нелегальної міграції, МВС уже прийняло ряд відповідних заходів. Зокрема, здійснено перехід на посилений варіант несення служби, а також більш активно здійснюються перевірки. Вдалося з’ясувати також, що учора на підписання міністра внутрішніх справ Юрія Смирнова було направлено проект операції «Мігрант», яка, як очікується, ще більше посилить вжиті заходи.

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День»
Газета: