Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політреформа — «перший тур виборів»

26 серпня, 2004 - 00:00

У суботу на урочистостях із нагоди 13-ї річниці Незалежності України, які відбулися в Палаці «Україна», виступив Президент країни Леонід Кучма. Глава держави зробив низку, як прийнято говорити, знакових заяв. Так, кажучи про основну подію цього року — президентські вибори, Леонід Кучма висловив переконання в тому, що результати визначить український народ. Він відзначив, що «прогнози незліченної когорти іноземних знавців нашої дійсності про виборчі землетруси в Україні, м’яко кажучи, виявилися дещо перебільшеними». «Виборчий процес підходить до свого зеніту, проте нічого такого в Україні не відбувається. І не відбудеться. Усе станеться так, як вирішить український народ», — наголосив Л. Кучма. Він знову запевнив, що владні структури, покликані забезпечити законність проведення виборів, не допустять «стрільби з танків по парламенту, як це сталося зовсім недавно і зовсім поряд». «І ні за що не допустять понад місячного підрахунку голосів, як це трапилося також зовсім недавно, проте, щоправда, не зовсім поруч із нами», — сказав Президент. «Україна вчетверте проводить вибори глави держави. Вона знову, як і в усіх попередніх випадках, продемонструє свою здатність згідно з буквою закону здійснити цю вельми важливу та відповідальну демократичну процедуру». Більш того, вважає Президент, нинішня кампанія у справі виборів президента таїть у собі колосальний шанс для підвищення рівня демократії в Україні.

Одним із головних завдань на майбутнє глава держави назвав «формування націєтворчої політичної сили, яка була б здатна виступити в ролі миротворця як у політиці, так і в суспільстві, а також стати «центром тяжіння» при визначенні подальшого розвитку країни». Л. Кучма також наголосив, що великий шанс для демократичного підйому дає політична реформа. «Вона передбачає впровадження такої системи державного управління, яка унеможливить будь-яку реставрацію одноосібної концентрації владних повноважень», — сказав Президент. Він також відзначив, що фаворити президентських перегонів мають вплив на хід конституційного процесу в парламенті. «Реформа — ось перший тур виборів для них. Занадто багато поставлено на карту, щоб можна було вкотре діяти легковажно», — сказав Л. Кучма.

У зв’язку з цим Президент знову акцентував на важливості спадкоємності нинішнього політичного курсу країни. «Річ у тому, що тривалість процесу українських перетворень об’єктивно вимагає від нас забезпечити спадкоємність політичного курсу. Майбутнє десятиріччя має бути — і, я переконаний, буде — продовженням, а не зміною і не запереченням минаючого десятиріччя», — сказав глава держави. Зі слів Президента, йому хотілося б, щоб вибір народу на майбутніх виборах «був наповнений мінімальною кількістю ризиків для України». Л. Кучма також сказав, що перелік можливих варіантів можна звести до альтернативи: радикальна зміна правлячої еліти чи спадкоємність політичного курсу, поглиблення існуючих трансформацій. На думку Президента, термін хоч би проміжного завершення цих трансформацій сягає кількох найближчих десятиріч. «Наше завдання — зробити все, що від нас залежить, щоб застерегти Україну від згубного, наповненим ризиками та потрясіннями, першого варіанта розвитку подій. Я закликаю всі політичні сили до спільної програми дій на благо нашої молодої країни, яка, на подив усього світу, стрімко набирає висоту», — зазначив глава держави.

За традицією, глава держави не забув і про політичних опонентів. Кажучи про те, що «деякі пігмеї від політики намагаються прорватися до влади під гаслом «Україна без Кучми», Президент відзначив, що цим вони лише «виставляють себе на посміх, хоч би тому, що нинішній Президент не бере участі у виборах». «Але в одному я можу запевнити всіх своїх співвітчизників — Кучма без України не буде ніколи», — цитує Президента агентство Інтерфакс-Україна.

Л. Кучма зачепив у своїй промові також питання зовнішньополітичної стратегії України. Президент наголосив, що в процесі досягнення європейських стандартів життя Україні треба розвивати взаємовигідні відносини з сусідами. «У цьому контексті прагматичні та стабільні взаємовідносини з нашим стратегічним партнером Росією, побудовані на дружніх, взаємовигідних принципах, — це не мінус у наших відносинах із Європою, як нам закидає опозиція справа, а великий плюс, справжнє значення якого, я переконаний, дуже швидко усвідомлюють політики не лише в Києві, а й у Брюсселі», — наголосив Л. Кучма. Кажучи про інтеграцію в ЄС, глава держави знову зазначив, що українським інтересам суперечить статус географічного сусіда об’єднаної Європи. «Глибоко переконаний, що інтересам і України, і ЄС відповідатиме розвиток наших відносин за принципом асоціації», — сказав Президент. На його думку, українці «мають бути ідеалістами та прагматиками одночасно» у відносинах із зарубіжними партнерами. «Це означає — висувати нові ідеї й ініціативи, активно шукати надійних союзників, боротися за нові ринки збуту. А основним мірилом нових починів повинна залишатися їхня здатність приносити користь нашій країні та її громадянам», — вважає Л. Кучма. Він наголосив, що основним пріоритетом зовнішньоекономічної діяльності України має стати остаточне оформлення її участі у світовій економічній системі. «Насамперед маю на увазі завершення процесу вступу України до СОТ», — сказав Л. Кучма. Він піддав сумніву тезу, що Україна не готова вступати до європейських організацій через брак демократії, свободи слова: «Сумнівна теза, навіть, я би сказав, — димова завіса», — зазначив Президент. Л. Кучма зауважив, що у разі вступу до ЄС Україна «не замикала б турнірну таблицю». «А там, що вище, то тісніше. Тобто, якщо справді наявна неготовність, то, погодьтеся, — обопільна», — переконаний Президент. «Старим європейцям ще треба звикнутися з думкою, що до Європи повертається і стає там не останнім гравцем країна, яка здавна була частиною європейського світу», — додав він.

Газета: