Ключовою країною в Європі назвав Україну президент Польщі Александр Квасневський. Питання про те, що Україна може відігравати більш важливу роль у сучасній Європі, він обговорив на переговорах у США з президентом Джорджем Бушем, передає радіостанція «Свобода». Польський президент переконаний, що необхідно підтримувати реформи в Україні, й вважає, що вона є стратегічно важливою державою. Сьогодні експерти як у Варшаві, так і у Вашингтоні обговорюють роль українсько-польських відносин і роль Польщі як посередника між Заходом і Україною. І якщо США дедалі більше сприймають її як стабільного партнера, то Польща, зі свого боку, намагається показати себе Заходу як ефективного посередника у співпраці з країнами колишнього СРСР, особливо з Україною.
Нагадуючи, що на майбутньому саміті НАТО в Празі Дж. Буш має намір зустрітися з Президентом України Леонідом Кучмою разом з А. Квасневським, «Свобода» в той же час зауважує, що американські експерти дивляться на перспективи вступу України в НАТО доволі песимістично.
На думку віце-президента з питань оборони та зовнішньої політики «Като Інституту» у Вашингтоні Теда Карпентера, Україні треба ще дуже багато часу на проведення внутрішніх економічних і політичних реформ, поки її визнають країною, яка може стати членом НАТО. «Я думаю, ми розуміємо, що Київ втратив час. НАТО все більше розширяється, й країни, не включені в цей процес, почуваються відкинутими. Клуб країн НАТО зростає, ніхто не хоче бути поза цим колом, і це, здається, той сигнал, який Варшава посилає Києву, й краще їм iти разом», — каже він.
Важливість Польщі як посередника між Україною та Заходом підтверджує й віце-президент фонду Карнегі Томас Каротерс: «Польща має багато неформальних зв’язків з Україною на культурному й комерційному рівнях і з урахуванням своєї географічної позиції. І я думаю, що Сполучені Штати та Захід хочуть зняти з порядку денного ідею про новий кордон на сході Польщі для розділення Східної Європи з країнами колишнього Радянського Союзу. Тому відносини між Польщею й Україною дуже важливі із цього погляду». «З другого боку, я не думаю, що ми бачимо Україну як повноцінного члена НАТО в найближчому майбутньому. Це не стосується членства в НАТО як такого, участь України в цьому процесі важливіша як попереджувальний крок, щоб Україна не була ізольована від Заходу», — зазначив експерт. Як наголошує радіо «Свобода», у Вашингтоні все більше утверджуються в думці, що Польща слугує прикладом ефективної трансформації — економічної, політичної й суспільної, а її більший вплив на Україну допоможе Києву «позбутися радянського стилю». Варшава ж демонструє готовність прийняти на себе цю роль.