Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Помаранчева» коаліція створена. Спікером стане Яценюк

30 листопада, 2007 - 00:00

Цього чекали два місяці. І таки дочекалися — БЮТ і НУ-НС нарешті вимучили демократичну коаліцію. Ціною компромісу стало спікерство Кириленка. Рано-вранці стало відомо, що він бере самовідвід. І відразу ж Радою рознеслася новина — спікером буде Арсеній Яценюк. Його кандидатуру запропонував особисто Віктор Ющенко.

Тепер можна сказати, що в українській політиці з’явилася прикмета: якщо довго не можуть досягнути компромісу щодо якогось важливого кадрового питання, значить рано чи пізно «спливе» кандидатура Арсенія Петровича. Навіть символічно вийшло — Президент вносить пропозицію, а кандидатури, яку треба розглядати, немає в країні й не відомо, коли буде (Яценюк саме перебував в Іспанії). Цілком можливо, що рішення Президента стало й для нього сюрпризом.

У принципі, мотиви Віктора Ющенка зрозумілі. Арсеній Яценюк з усіма в хороших стосунках, з усіма уміє товаришувати. І з регіоналами, і з бютівцями. Навіть не виключено, що хтось із регіоналів може віддати йому свій голос. Ще один важливий момент: на відміну від Кириленка, він не вестиме самостійної гри.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко, виступаючи перед журналістами, спрогнозувала, що вже у вівторок за кандидатуру Яценюка всі проголосують. До речі, зовнішній вигляд Тимошенко — став ще однією «сенсацією» вчорашнього дня. Вона прийшла в новому шикарному костюмі від Луї Віттона і... з хвостиком замість коси.

А ось її соратник Григорій Немиря не намагався приховати розчарування: «Я можу сказати, що я дуже високої думки про В’ячеслава Кириленка. Цей некорумпований політик має досвід роботи в парламенті, але я також розумію, що відповідно до коаліційної угоди — це право НУ-НС висунути цю кандидатуру».

Опівдні після перерви голова тимчасової президії Роман Зварич оголосив: «Відповідно регламенту України оголошую, що 29 листопада 2007 року БЮТ і НУ-НС, ... створили коаліцію депутатських фракцій, коаліцію демократичних сил у Верховній Раді шостого скликання».

Угоду підписали 227 осіб. Єдиний непідписант — Іван Плющ. Він так і залишився прихильником широкої коаліції. «Ми сподіваємося, що Іван Степанович визначиться найближчим часом. Якщо він прийде в більшість — ми будемо раді. Якщо не прийде, то, очевидно, він не матиме місця у фракції, яка є відповідальною перед своїми виборцями», — м’яко натякнув Юрій Луценко.

Після оголошення про створення коаліції Роман Зварич закрив засідання до вівторка. Тепер головне, щоб за цей час у настроях коаліціянтів нічого не змінилося. Мабуть, вівторок стане вирішальним днем для «помаранчевої» коаліції — одна річ — поставити підпис, інша — натиснути кнопку «за». Тут можуть сплисти всі розбіжності й образи. Скажімо, депутат може елементарно забаритися в буфеті — і голосування буде нерезультативним.

Олена ЯХНО, фото Леоніда БАККА, «День»
Газета: