Олімпіада стартувала. Красиво і пафосно, як і личить їй. Греки, що прикрасили країну баннерами «Олімпіадо — ласкаво просимо додому», з повагою і любов’ю поставились до організації грандіозної спортивної події. Свої амбіції родоначальників Олімпіади далеко не найбагатша навіть за європейськими мірками країна підкріпила безпрецедентними $6,5 млрд., з яких мільярд пішов на забезпечення безпеки. І навіть незважаючи на те, що грецькі робітники раз у раз страйкували, вимагаючи від уряду додаткових грошей, горіли риштування поблизу олімпійських об’єктів і пересічні громадяни обурювалися тим, що Греція перетворилася на поліцейську країну, елліни горді і щасливі тим, що через 108 років вони знову Господарі. Про це кажуть в один голос чиновники і пересічні мешканці країни, яка принаймні в спортивному сенсі має дійсно майже все. Титул чемпіонів Європи з футболу, Олімпійські ігри...
Медалей у греків поки немає. І навряд чи буде багато, навіть незважаючи на значний склад делегації в 449 (!) чоловік. Більше тільки у росіян, німців і збірної США. В Україні, наприклад, олімпійські ліцензії отримали 243 людини. Найпершу, до речі, ще 2002 року отримала молода, тоді ще 17-річна студентка з Чернігова Олена Костевич, яка виграла чемпіонат світу зi стрільби з пневматичного пістолета на 10 метрів. Після цього було срібло чемпіонатів Європи цього року і торік. Отож, якщо тріумф Олени і був сенсацією в Україні, то тільки завдяки тому, що «пневматика » зовсім не розкручений у нас вид спорту. На відміну, наприклад, від Китаю, де своїх героїв знають і люблять. У Греції Костевич, потрапивши до фіналу з найнижчим результатом, змогла до кінця стрільби наздогнати досвідчену сербку Ясну Секарич. Судді призначили «перестрілку», щоб виявити переможця і у 19-річної українки нерви виявилися міцнішими, ніж у суперниці. Є золота медаль! Майже така ж, яку виграв у Сіднеї Микола Мільчєв. Та й дисципліни все- таки споріднені. Третє місце тут дісталося болгарці Марії Грездевій.
Це «золото», виборене на другий день змагань, що вивело українців на 5 (!) загальнокомандне місце (хоча результат цей і проміжний, але дуже приємний), стало для України другим. Перше, як і чотири роки тому, здобула Яна Клочкова на своїй «коронній», (проте у неї всі коронні) 400-метрівці комплексом. З результатом 4.34,83 наша золота рибка здобула свою третю «золоту» олімпійську медаль. Щоправда, цього разу не було звичних секунд відставання. Свою суперницю американку Кейтлін Сандено Яна випередила всього на 12 сотих секунди. Після церемонії нагородження вже в олімпійському селищі Яну привітав президент НОК України, прем’єр-міністр Віктор Янукович, який, до речі, йшов під час церемонії відкриття разом з нашими олімпійцями.
Крім сильних емоцій Яна, отримала авто від офіційного автомобільного спонсора та належні їй призові. Після перемоги Яна сказала, що це був один з найскладніших запливів в її кар’єрі і що перемогти допоміг досвід. Дійсно, в цьому компоненті рівних їй у нас небагато. Один iз них — екс-чемпіон і рекордсмен світу брасист Олег Лісогор. Але в фінальному запливі на 100 метрів він нічого не зміг протипоставити фаворитам і досяг фінішу на останньому восьмому місці...Що поробиш, це спорт. Банальне формулювання, що є банальним, насправді, тільки для дилетантів. Профі їй ціну знають. Переміг тут японець Косуке Китаджіма з результатом 1.00,08, другим був американець Брендан Хансен (1.00,25), третім француз Юга Дюбозка (1.00,88). Як тут не пригадати нещодавній чемпіонат Європи, де Олег «розривав» усіх підряд. На прес-конференції після повернення пам’ятається «День» поцікавився у чемпіона, чи не рано він почав форсувати підготовку і чи вдасться вдруге за півроку вийти на пік форми... Заради справедливості зазначимо, що Лісогор традиційно краще плаває 50-метровий спринт. Сподіватимемося. Учора в фіналі знову брасом пливла ветеран української збірної Світлана Бондаренко, для якої вже сам вихід у фінал Олімпіади — успіх безперечний. Маємо й інші аргументи в плаванні.
І на завершення ще про один приємний сюрприз, автором якого став 24-річний шабліст Владислав Третяк, названий так, до речі, на честь славетного хокейного воротаря. У чвертьфіналі він переміг партнера по збірній Володимира Лукашенка, після чого програв у півфіналі, угорцю Золту Немчику. Такий поворот українця не збентежив і в бронзовому фіналі він був сильніше за білоруса Дмитра Лапкіса 15:11. У принципі в «шаблі» підібрано дуже сильний колектив, якому до снаги поборотися за медалі в командному заліку.
Отже після двох днів змагання ми — п’яті. Поступаємося австралійцям (5 золотих), що жваво почали, китайцям (4) і японцям (4) (турнір дзюдоїстів у розпалі). Попереду нас — італійці за загальною кількістю медалей. Шанси перевершити Сідней-2000 дуже непогані. Попереду ще і плавання, і ті види спорту, які ми вважаємо своїми, — спортивна та художня гімнастика, боротьба, з деякими застереженнями бокс і штанга. Гандболісткам також цілком до снаги піднести сюрприз.