Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Посадовий оптимізм

13 червня, 2002 - 00:00

Міністр фінансів Ігор Юшко визнає, що нині уряд переживає труднощі з виконанням державного бюджету, але не вважає ситуацію критичною. Головною причиною невиконання плану прибутків скарбниці в травні головний фінансист країни вважає величезну кількість вихідних днів у травні. Крім того, Юшко не приховує, що якість самого закону про бюджет на нинішній рік не ідеальна. Й усе ж міністр при цьому залишається оптимістом, зазначаючи, що на іншу життєву позицію він на нинішній посаді просто не має права. Дійсно, міністр фінансів — посада оптимістична.

— За даними Податкової адміністрації, минулого місяця план податкових надходжень виконано лише на 75%. Чи чекаєте ви збереження цієї тенденції надалі?

— В жодному разі. До того ж я не можу сказати, що показники гіршають. Якщо ми порівняємо з минулим роком, то побачимо 10% зростання в абсолютних цифрах — щодо збируваності податків.

— Але ж для виконання бюджету цього все ж недостатньо?

— Я не можу бути вісником поганих новин. Насправді, ситуація дійсно напружена. У квітні ми перевиконали план, але в травні ми недовиконали з урахуванням 10 святкових днів, які країна не працювала. Червень попереду, й по суті справи, якщо приймати якісь серйозні рішення, то на підставі хоча б піврічних результатів. Можу визнати, що поточний фінансовий рік є дуже напруженим. І ми повинні на це зважати.

— Чи вплинуть труднощі з виконанням держбюджету на оприлюднені плани уряду щодо підвищення пенсій і зарплат бюджетникам?

— Це закон, і нам доведеться це робити. Ці питання не обговорюються.

— Чи готовий уряд до підвищення мінімальної заробітної плати, як цього вимагає закон?

— Ми не плануємо подавати законопроекти у Верховну Раду про припинення або скасування цієї вимоги. З першого липня ми будемо підвищувати мінімальну заробітну плату до 165 гривень, як це передбачено законом про державний бюджет.

— Наскільки проблематичним ви вважаєте обсяг зовнішніх виплат, що чекають Україну цього й наступного року?

— Україна виконує всі свої зобов’язання вчасно. Ситуація із зовнішніми виплатами непроста, але ми над цим постійно працюємо. По суті, вже вирішено питання про реструктуризацію боргу України перед паризьким клубом кредиторів. У рамках Паризького клубу ми підписали угоди про реструктуризацію боргу України перед США. Хочу зауважити, що з моменту підписання цієї угоди американський Експортно-імпортний банк, це урядовий орган, відновлює кредитні лінії, закриті 1998 року. Причому ці лінії необов’язково матимуть на увазі урядові гарантії: кредити дійдуть безпосередньо до споживача, це будуть прямі інвестиції.

— Нині, коли переговори з Паризьким клубом кредиторів, по суті, завершено, що ви можете сказати про результати цієї роботи для нашої країни?

— Це була колосальна робота. Все починалося 1999 року, й для мене честь її завершувати. Наприкінці квітня я зустрічався з виконуючим обов’язки голови Ексімбанку США, ми обговорили з ним перспективи. Дуже позитивною, на мій погляд, була зустріч. Він сказав, що відразу після підписання угоди готовий особисто приїхати в Україну, буквально влітку, цього року, щоб подивитися на реальні проекти для кредитування. Це дуже серйозний сигнал не лише для американських інвесторів, а й для всієї світової спільноти. Це сигнал довіри — дійсно дуже добра новина.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: