Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пошук нової динамiки

23 квітня, 2003 - 00:00

Едуард Шеварднадзе безумовно є патріархом політики і багато в чому — знаковою фігурою на пострадянському просторі. Україну та Грузію зв’язують давні дружні відносини, причому неодноразово перевірені у найскладніших ситуаціях. Досить пригадати «гарячі точки» в Абхазії, Придністров’ї та Нагірному Карабаху, а також збіг позицій президентів України та Грузії з такого питання, як стратегічна перспектива СНД. Як неодноразово заявляли обидва президенти, ця організація має майбутнє тільки за умови створення зони вільної торгівлі. Нинішній візит Едуарда Шеварднадзе в Україну, схоже, має своєю головною метою пошук нової динаміки двосторонніх відносин в умовах зміненого світу. Такі «биті й терті» політгравці, як Едуард Шеварднадзе та Леонід Кучма не можуть не розуміти, які можливості й ризики створюються в епоху антитерору і особливо після війни в Іраку. Тим більше, що ці ризики й можливості, а також стратегічні партнери України та Грузії дуже схожі. На фото — «рукостискання через століття» (вчора під час зустрічі грузинської делегації в Маріїнському палаці). Нагадаємо, деякий час Анатолій Зленко та Едуард Шеварднадзе були колегами — з липня 1990-го український дипломат очолював МЗС тоді ще УРСР, а президент Грузії — тоді ще МЗС Союзу

«У нас багато питань, які потрібно обговорити», — сказав учора, щойно прибувши до Києва, президент Грузії Едуард Шеварднадзе. Серед цих питань є й вельми делікатні — наприклад, як далі бути з ГУУАМ, що ніяк не просувається далі декларацій про вільну торгівлю (здається, грузинське керівництво залишається єдиним ентузіастом у цій організації), або ж — чи братимуть українці участь у миротворчих операціях в Абхазії. (До речі, щодо Абхазії Рада Безпеки ООН прийняла 28 резолюцій.)

Шеварднадзе сказав, що Грузія надає великого значення пропозиції України провести міжнародну конференцію з абхазької проблеми на своїй території. Існують і питання військово- технічної співпраці, їх президент Шеварднадзе також обговорював у Києві. Тема каспійської нафти і нафтопроводу Одеса—Броди, тема СНД (Президент Шеварднадзе, зокрема, висловився так: «Якщо ми хочемо, щоб СНД відбулася як співдружність, то її основою може бути тільки підписання у вересні угоди про зону вільної торгівлі»), а також створення Єдиного економічного простору (де Україна і Росія висловлюють діаметрально протилежні концепції), тема руху двох країн до НАТО — і цим розмова старих друзів аж ніяк не обмежується. Учора після переговорів президентів Шеварднадзе і Кучми у Києві було підписано угоди про реадмісії, про співпрацю в інформаційній і економічній сферах. Сьогодні президенти візьмуть участь у відкритті наукової конференції «Україна та Грузія у процесах формування нової міжнародної системи безпеки і співпраці».

Вiктор ЗАМ’ЯТIН, «День»
Газета: