Цього року Святий Миколай не забуде про тих малюків, які залишилися без батьківської опіки: м'які іграшки, книжки, зошити, солодощі й вітальні листівки для малят приготували волонтери — старшокласники та студенти львівських навчальних закладів (на фото). Святий Миколай не забув завітати й до тих українських діток, які змушені проводити свято у лікарні. Однак творити добро для маленьких українців можна не тільки солодощами й іграшками: щоб подарувати хворим дітлахам здоров'я, кошти збирають усі українці за ініціативою міжнародного благодійного фонду «Україна 3000».
Фундамент Всеукраїнського центру охорони здоров'я матері та дитини — «Дитячої лікарні майбутнього» було закладено в Києві, на території клінічної лікарні «Феофанія» навесні 2006 року. А восени міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» під патронатом Катерини Ющенко організував всеукраїнський промоційний тур обласними містами України. Впродовж 75 днів у регіонах було представлено проект найбільшої лікарні, а також проведено збір благодійних коштів на її будівництво.
За цей час із 600 мільйонів гривень, потрібних на будівництво і обладнання лікарні, до благодійного фонду надійшло понад 240 млн. гривень. Основну частину коштів українці перерахували на рахунок лікарні за чотири години марафону у прямому ефірі 11 українських телеканалів. Близько двох мільйонів коштів надійшло до фонду від sms-повідомлень, які кожен власник мобільного телефону може відправити на номер 353. Найбільше коштів на сьогоднішній день надали кілька українських благодійних фондів. Зокрема, понад 12 мільйонів доларів перерахував благодійних фонд «Розвиток України», близько 10 млн. доларів надійшло від «Фонду Віктора Пінчука», а також від «Індустріального союзу Донбасу».
Сучасна лікарня майбутнього матиме у своєму складі кілька відділень для дітей, які страждають від досі невиліковних в Україні патологій. Вона розрахована на 250 ліжок, де здійснюватиметься трансплантація кісткового мозку від неродинних донорів, деякі операції з пластичної хірургії, реконструктивної ортопедії, операцій на магістральних та периферійних судинах, проводитиметься пренатальна діагностика захворювань тощо. У фонді «Україна 3000» впевнені, що хворі діти, по-перше, отримуватимуть тут якісну й сучасну медичну допомогу, а по-друге — їхні батьки не сплачуватимуть за лікування ні копійки. Гарантувати це дасть змогу благодійний фонд самої лікарні, а також програма страхової медицини, яка буде повсюдно запроваджена до того часу.
Чому ж українці так дружно долучилися до благодійності? Дружина Президента і голова наглядової ради «України 3000» Катерина Ющенко під час телевізійного марафону заявила, що ця благодійна акція об'єднала всю країну. «Я знаю, що у нашій країні є багато хороших медичних фахівців, які змушені працювати в тяжких умовах, з поганим обладнанням. Тому ми маємо створити необхідні умови для їхньої роботи», — підкреслила Катерина Ющенко. Вона також наголосила на тому, що створення такої лікарні має стати загальнонаціональною акцією. «Неважливо, якою сумою долучаться люди — хтось може дати 5 гривень через sms, хтось виділить тисячі й мільйони. Але ми маємо робити це разом», — зазначила К. Ющенко.
«Людям важливо долучатися до таких справ, — вважає соціолог Євген Головаха. — Люди, які відгукнулися на звернення дружини Президента, мають потребу зробити щось не тільки для себе. Українцям неприємно знати, що у нас є хворі діти, невиліковні діти».
П'ять гривень — невелика сума, той, хто має мобільний телефон, від цього не збідніє. Якби кожен подібний проект супроводжувався такою масштабною рекламою, то українці, напевно, надсилали б смс і на підтримку організацій ветеранів. Якщо все вийде так, як обіцяють — це гідний експеримент».
Головне питання сьогодні для всіх, хто долучився до цієї акції, щоб перераховані кошти були використані за призначенням. В «Україні 3000» впевнені, що використання зібраних грошей не відхилиться від поставленої мети. «Відстежувати розподіл коштів зможуть усі члени опікунської ради лікарні, — розповідає заступник керівника прес-служби фонду Наталя Бутенко. — До опікунської ради запрошують кожного, хто вніс до благодійного фонду значну суму. З цього ж фонду частково формуватиметься заробітна плата тих лікарів, які працюватимуть із особливо хворими дітьми. До слова, уже зараз українські фахівці з різних регіонів проходять додаткове стажування за кордоном, щоб приступити до роботи одразу по відкритті лікарні».
Фінансування лікарні відбуватиметься одразу двома шляхами — з держбюджету і через благодійні внески до спеціального лікарняного фонду. До того ж, організатори передбачають, що на лікування і на операції до нової лікарні потраплятимуть і діти з-за кордону, для яких лікування тут буде дешевшим, ніж у Західній Європі. Оплата за лікування таких пацієнтів також долучатиметься до фонду лікарні. Закінчити будівництво «Лікарні майбутнього» організатори проекту планують у 2009 році, а до того часу українцям не слід спускати рукави: для того, щоб проект відбувся, потрібно ще понад триста мільйонів гривень.