Як і передбачав «День» (Див. «Кримський заколот?» «День» № 239 за 29 грудня 2004 року), ідея про скликання установчої конференції коаліції опозиційних до нової влади сил, що планувалася в Криму 15 січня 2005 року, до вказаного часу не дожила, її перенесено на невизначений час. Не допомогли і запальні заклики «вічної революціонерки» Наталі Вітренко, яка відвідала Крим 4 січня. На мітингу в Сімферополі разом із «Російським блоком», який зміг зібрати 2 тисячі учасників, публіка, як і звичайно, тримала прапори Росії, України, Криму, ПСПУ, «Російського блоку», транспаранти з лозунгами: «Відродимо союз Росії, України та Білорусії», «Майбутнє Криму — в єдності з Росією», «Росіє! Врятуй Крим від помаранчевого насильства» тощо.
Очевидно, що після відставки Віктора Януковича кримський голова його виборчого блоку, лідер кримської організації НДП і глава уряду Криму Сергій Куніцин, вирішив різких кроків не робити, навіть посилаючись на результати виборів по Криму. Хоч представники влади і далі продовжують апелювати до того, що «кримчани підтримали того кандидата, програмні принципи якого стосовно питань статусу російської мови, подвійного громадянства і зміцнення ЄЕП були їм найбільш близькі».
Але твереза оцінка ситуації показує, що і в Криму при умові, що якби виборці не стали об’єктом маніпулятивних технологій, і у них була правдива інформація про обох кандидатів, результати голосування цілком могли б бути іншими. Адже хто як не кримчани знають реальний стан російської мови в Україні і реальну віддачу від подвійного громадянства: багато хто ще в «мєшковські» часи запасся російським паспортом. Уже в новому році Сергій Куніцин заявив журналістам: «Мене не лякають кадрові перестановки, які можливі у зв’язку зі зміною президента України». Воно й зрозуміло, адже в Криму ні глава парламенту, ні глава уряду указами президента не призначаються. Однак, і в автономії вже стартували глибинні процеси, що свідчать про майбутні зміни.
За попередніми даними, довірена особа Віктора Ющенка і начальник його виборчого штабу Валерій Пробий-Голова без конфронтації з місцевим начальством готується зайняти посаду представника президента в Криму, — єдиний пост, не враховуючи голів райадміністрацій, на який призначає президент. Як заявив журналістам на прес-конференції Валерій Пробий-Голова, по-перше, вже в січні в автономії буде створено коаліцію політичних сил «Сила народу», що підтримує Віктора Ющенка. У парламенті автономії продовжує формуватися «помаранчева» фракція і як далеко зайде цей процес поки що ніхто сказати не може. Цілком можливо, що в дусі попередніх політичних періодів він досягне точки, в якій буде потрібна зміна і глави парламенту АРК. Валерій Пробий-Голова загалом розкритикував ідею створення «нової опозиції»: бути при владі і називати себе опозицією не можна, оскільки це, на його думку, називається не опозиція, а саботаж або бойкот. Якщо хочеш скласти опозицію — подавай у відставку і формуй політичну коаліцію…
Схоже, Сергій Куніцин, один із фундаторів і лідерів НДП з часу її зародження та розквіту до фактичного розколу і «передзаходу», розуміє, що навіть у Криму опозиції буде складно на щось спиратися: партії, що підтримали Віктора Януковича, саме на цьому ділі вже витратили свій потенціал і вже зараз вимагають повного «переформатування» на нових принципах. В Україні, як вважають, буде створено зовсім іншу демократичну обстановку, при якій партії «старого типу», створені на деяких «додемократичних» схемах, ефективно працювати не зможуть. З другого боку, ті ж внутрішні процеси в НДП, одним із лідерів якої є Сергій Куніцин, загальнопартійна дискусія з приводу позиції «недалекоглядного керівництва партії» та «прозорливої демократичної платформи», як і з приводу багаторічної історії партії, що складається виключно з «відколів», «розколів» і втрат, можуть призвести до кардинальної зміни орієнтирів і у самого Сергія Куніцина. Більш того, багато аналітиків у Криму вважають, що політична реформа і перехід до виборів на пропорційній основі, приведуть до перебудови всієї партійної системи в Україні, яка виявить тенденцію до укрупнення партій. І тут, безсумнівно, встане питання про те, чи виправдана наявність у країні багатьох партій націонал-демократичного, народно-демократичного, соціал-демократичного напряму.
З усього цього із залізною очевидністю слідує тільки один висновок: справжню «нову опозицію» не може бути створено за місяць-два, в умовах України її буде створено приблизно за рік, поки не відбудеться «перезавантаження» партійної системи і не буде ухвалено закон про опозицію.
Глибинні «тектонічні зсуви» відчуваються сьогодні навіть у Севастополі. По- перше, і тут у міськраді вже формується депутатська група «Нашої України». На прес-конференції голова міськради Севастополя Валентин Борисов (до речі, також представник НДП) сказав, що «поява ще однієї депутатської групи буде налаштована на стабілізацію роботи міськради, на стабілізацію становища в місті, на стабілізацію справ в Україні. Це треба тільки вітати».