33 тисячі свічок запалили в суботу в Києві на Софійській і Михайлівській площах (на фото). А скільки свічок пам'яті цього дня запалили по Україні — не знає ніхто. Та й не має потреби дана акція в статистиці...
Акцією «Запали свічку» в Україні вже не перший рік відзначається День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій. Нагадаємо, що в листопаді 2003 року, напередодні 70-х роковини Голодомору, вшанувати пам'ять жертв с трашної трагедії запалюванням свічок на сторінках «Дня» запропонував відомий учений Джеймс Мейс. Цього дня і його пам'ять ушанували нарівні з пам'яттю про тих, кому він присвятив своє життя. Так, Президент України Віктор Ющенко підписав указ про державнi нагороди українським і зарубіжним ученим за вагомий особистий внесок в дослідження голодоморів в Україні, залучення уваги міжнародної громадськості до визнання Голодомору 1932—1933 років актом геноциду українського народу, активну громадську діяльність із надання почестей пам'яті жертв трагедії. Зокрема, за видатні особисті заслуги перед українським народом у розкритті світовій спільноті історичної правди про Голодомор в Україні 1932—1933 років орденом Ярослава Мудрого 2-го ступеня посмертно нагороджено історика-дослідника, громадянина США Джеймса Мейса.
Нагадаємо, що «День» нещодавно видав книжку, присвячену пам'яті цієї видатної людини, — «День і вічність Джеймса Мейса», яка складається як із спогадів про нього, так і з його статей і колонок.
Iз цього року про мільйони знищених сталінським режимом українців нагадуватиме також висаджений на схилах Дніпра поблизу Аскольдової могили Калиновий гай, у церемонії закладки якого брало участь керівництво держави на чолі з Президентом Віктором Ющенком. «Iдея досить проста — калина, як символ українського виміру, нехай засяє на цих схилах. Нехай кожна людина, яка буде їхати в авто чи проходити цими доріжками, запитає — чому тут тисячі калин? Це тому, що в нас понад десять тисяч українських сіл скосила голодна смерть», — підкреслив В. Ющенко на церемонії закладання гаю. «Упевнений, нам треба до цього трагічного моменту ставитися так, щоб із цього винести уроки не лише ми, а й увесь світ», — сказав глава держави, відзначивши, що на сьогоднішні 63 країни-члени ООН уже визнали факт голодомору в Україні, «але це ще не весь світ».
Пізніше під час траурної церемонії «Запали свічку» Ющенко закликав світову спільноту визнати голодомор геноцидом проти українського народу ще до його 75-ї річниці та звернувся до українських політичних і громадських організацій із проханням активізувати роботу в цьому напрямку. Президент також пообіцяв, що в Києві буде побудовано великий меморіал жертв Голодомору як «музей хресного шляху українського народу». I доручив уряду провести конкурс проектів на створення такого пам'ятника. Міністерству культури глава держави запропонував провести конкурс на кращий сценарій фільму про Голодомор.
«Голодомор є злочином проти людства, яке мало виконавців, але, з погляду права, так і не знайшов винних», — сказав український Президент, назвавши «дивним парадоксом» те, що «за смерть однієї людини відповідає її вбивця, а за знищення мільйонів людських життів не відповів ніхто». «Може, в цьому й причина — чому нам так важко сьогодні в Україні відновлювати та верховенство права, й добро, й справедливість?», — додав він.
В акціях, присвячених річниці Голодомору, взяли участь офіційні особи держави та тисячі громадян. Водночас, ніяк не засвідчила своє ставлення до цієї трагічної дати українська опозиція.