Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернення на Батьківщину

У галереї Alex Art House відкрилася виставка «Лев Каплан в Україні»
23 жовтня, 2009 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «ДЕНЬ»

Нині творчість цього художника є «білою плямою» для більшості українців, хоча за кордоном його талант затребуваний. Персональні виставки Льва Каплана проходили у Штутгарті та Берліні, вийшла вже п’ята книга з його ілюстраціями у видавництві «Krone», його роботи є у приватних колекціях у Німеччині, Ізраїлі та Україні.

Лев Каплан народився в Луганську, проте більшу частину свого життя провів у Києві, де й отримав освіту архітектора. Вже 17 рік поспіль німецьке місто Штутгарт є рідною домівкою митця. Каплан ніколи не змінював свого захоплення живописом і графікою, хоча офіційним місцем його роботи є посада арт-директора одного з рекламних агентств Штутгарта. Нині його роботи вперше презентовано в Україні. У виставковій залі галереї експонується понад 40 графічних робіт художника, а також акварелі та ілюстрації до відомих казок — «Бременських музикантів» і інших казок народів світу.

— Я — гарно інформований оптиміст! Кожен із нас протягом життя не дотримується якоїсь єдиної концепції, — розказав «Дню» Лев КАПЛАН. — Із плином часу ми змінюємося, так само змінюється наше середовище, вподобання. В своїй творчості я не ставлю кордонів жанру та стилю. Моє натхнення народжується тут і просто зараз: містика розтікання фарби полотном чи виникнення ліній на папері, його запах, шарудіння олівця — з цього все й починається. Якось Йосип Бродський сказав: «Поезія починається з такого шуму в голові, уривків, незрозумілих спочатку й самому поету». Так і в мене з малюванням...

Роботи Лева Каплана відзначаються багатогранністю та глибокою образністю. Його графіка зачаровує, залишаючи у свідомості цілу гамму змішаних образів та відчуттів. Крізь велику кількість робіт прослідковується повтор одного характерного предмета — пляшки. Вони різні за розмірами, відтінками та положенням. Автор зізнався, що намагався підрахувати кількість пляшок в експозиції, але швидко відкинув цю затію. Образ пляшки вимальовується у нього безпосередньо під час роботи над полотном і навіяний творами російської класики.

Кольорова палітра живописних полотен Каплана тяжіє до теплих, темних відтінків. Вражає те, що автору вдалося через таку, на перший погляд, дещо тьмяну гамму передати оптимістичний настрій своїх робіт. Наприклад, «теракотова серія» картин стала втіленням київської осені. За словами автора, за ті роки, як Лев не був у Києві, місто дуже змінилося, проте ще в аеропорту «Бориспіль» художник відчув, що повернувся додому.

Олена РЯБЕЦЬ, «День»
Газета: