Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернення співвітчизників

5 вересня виставою «Ярослав Мудрий» відкриє свій 143-й сезон Національна опера України
27 серпня, 2010 - 00:00
СЕРГІЙ МАГЕРА В РОЛІ ЯРОСЛАВА МУДРОГО / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Нагадаємо, що вперше на київській сцені опера Георгія Майбороди була поставлена 1975 року й була окрасою репертуару більш як десять сезонів. До речі, тривалий час цей твір, який маестро присвятив святкуванню 1500-річчя Києва, був єдиним (!) оперним твором на історичний сюжет на столичній сцені. У виставі немов оживали легендарні сторінки історії Київської Русі. 2007 р. епічна опера знову повернулася до афіші театру. Її поставили режисер Анатолій Солов’яненко, диригент Микола Дядюра й хормейстер Лев Венедиктов; сценографами виступили Тадей і Михайло Ріндзаки, а головну партію виконав бас Сергій Магера. У виставі Ярослав Мудрий з’являється в різні моменти свого непростого й насиченого подіями життя — як видатний державний діяч ХI століття, ерудит, політик і люблячий батько. Ярослав першим зміцнював дипломатичні союзи, видаючи заміж своїх дочок за іноземних государів. У опері також відтворено образ будівничого Софійського собору Журейка, а філософські теми порушені в бесідах князя з ченцем Сильвестром (цей образ співвіднесений з історичною фігурою митрополита Іларіона, першого русича, поставленого Ярославом Мудрим на кафедру всупереч волі Константинопольського патріарха, який міцно тримав під своєю опікою духовне життя Руси-України)...

Любителям балету театр підготував приємний сюрприз — 7 вересня в «Лісовій пісні» Михайла Скорульського в образі Лукаша глядачі побачать видатного українського танцівника, а нині соліста «Ковент-Гарден» — Івана Путрова. Слід зауважити, що останніми роками дирекція Національної опери почала поповнювати репертуар творами наших співвітчизників (класиків і сучасників). У листопаді відбудеться прем’єра балету «Володар Борисфену». Цей балет спеціально для театру написав відомий київський композитор Євген Станкович (хореографом виступить Віктор Яременко, диригент — Олексій Баклан, а над сценографією працюють художники — брати Чебикіни й Цигулко). Вистава перенесе в стародавні часи (приблизно п’яте століття нашої ери) й розповість про легендарного князя Кия — одного із засновників Києва. Цього року керівництво Національної опери також планує оновити афішу слов’янською класикою й у співдружності з Маріїнським театром перенесе на київську сцену оперу «Руслан і Людмила» Михайла Глінки або «Хованщину» Модеста Мусоргського (нині ведуться переговори з цього питання).

8 вересня відбудеться гранд-концерт: арії з опер Верді й «Бориса Годунова» М. Мусоргського виконає зірка світового масштабу, знаменитий бас із Грузії Паата Бурчуладзе, який виступить у супроводі провідного музичного колективу нашої країни, — Національного симфонічного оркестру України під керівництвом Володимира Сіренка.

У жовтні відбудуться гастролі оперної трупи й симфонічного оркестру театру під керівництвом диригента Володимира Кожухаря до Японії. У програмі кияни покажуть свої резонансні постановки вистав: «Аїда», «Турандот», «Кармен» і «Борис Годунов», а також концертну програму з творів Петра Чайковського та Сергія Рахманінова.

У грудні театр запросить глядачів на оновлену версію (режисер Володимир Бегма) опери «Сільська честь» П’єтро Масканьї, а в травні свою версію відомого балету «Створення світу» Андрія Петрова покаже хореограф Валентин Єлізар’єв.

Керівництво театру обіцяє продовжувати традиції: проведе Фестиваль балету, присвячений пам’яті видатного хореографа Анатолія Шекери й відродить Міжнародний конкурс і фестиваль ім. Сержа Лифаря (худруком останнього був відомий мистецтвознавець, президент Української академії танцю Юрій Станішевський, котрий помер торік), який завоював популярність серед молодих танцівників і хореографів багатьох країн.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: