Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент Кучма пообіцяв боротися з корупцією

10 грудня, 1999 - 00:00

На третьому пленарному засіданні українсько-американської міждержавної комісії у Вашингтоні Президент Леонід Кучма підтвердив європейський вибір України та її мету стати асоційованим, а згодом і повноправним членом ЄС. На зустрічі Кучми й віце-президента США Альберта Гора йшлося й про зміцнення відносин України з НАТО. Гор високо оцінив українсько-американську співпрацю в галузі безпеки, зокрема щодо пошуку миру в Косово. Визнаючи значні економічні втрати України від блокування Дунаю, Кучма й Гор погодилися: відновлення навігації Дунаєм має відбутися якнайскоріше.

Український Президент і американський віце-президент говорили, як важливо формувати в Україні нове покоління лідерів і фахівців — аби утвердити ринково орієнтовану демократію. Гор оголосив про започаткування ініціативи «Нове покоління». Говорячи про нинішнє становище України, співрозмовники зазначили: фінансово-економічна ситуація залишається нестійкою. Кучма підтвердив намір України краще виконувати програми співпраці з МВФ та Світовим банком. Кучма й Гор домовилися про подальші консультації щодо приєднання України до Всесвітньої торговельної організації. На засіданні йшлося також про українсько-американські комерційні космічні запуски.

Кучма й Гор говорили й про Чорнобиль. Вони домовилися й надалі докладати зусиль для закриття ЧАЕС 2000 року. США сприятимуть організації та проведенню Другої донорської конференції, запланованої орієнтовно на травень 2000 року, де йтиметься про додаткові кошти для перетворення «Укриття» на екологічно безпечний об'єкт.

На засіданні «Кучма— Гор» український Президент зазначив, що з корупцією й зловживаннями в економічній сфері в нашій країні слід рішуче боротися. Співрозмовники казали про подальшу співпрацю між правоохоронними органами України та США в боротьбі з організованою злочинністю, корупцією, незаконним обігом наркотиків, відмиванням грошей, крадіжками автомобілів та торгівлею жінками й дітьми.

Наступне засідання міждержавної комісії заплановано провести 2000 року в Києві.

ДО РЕЧІ

У матеріалі «Україна: рішучість до реформ», надрукованому позавчора у «Вашингтон Пост» Президент Леонід Кучма переконує американців у тому, що народ України своїм вибором (тобто виборами, на яких переміг власне Леонід Данилович) надає великого значення приєднанню до атлантичної спільноти. Потім пан Кучма повторив добре відому фразу про те, як громадяни України відвернулися від темного тоталітарного минулого й про нашу готовність до економічного реформування та політичної свободи. Зачепила ж за живе Леоніда Даниловича стаття відомого фінансиста Джорджа Сороса, надрукована у «Вашингтон Пост», про передвиборні зловживання Кучми, маніпулювання мас- медіа. На своє виправдання український Президент нагадав, що насправді його платформу критикували, й особливо в друкованих засобах масової інформації. Потім Президент Кучма нагадав про те, що терпіння українського народу «не необмежене» і тому він розуміє, що «повинен очолити наш похід до реформ».

Леонід Данилович не забув про обіцянки й на позавчорашній зустрічі з президентом США Біллом Клінтоном та віце-президентом Елом Гором, вітаючи «справедливу війну проти корупції, яка сильно затримує формування сприятливої атмосфери для розвитку бізнесу та інвестиційного клімату». Далі Кучма за тим же звичаєм наголосив, що без допомоги Сполучених Штатів його зусилля будуть марними. В останні роки Вашингтон, дійсно, призначив допомогу колишнім республікам Радянського Союзу (близько $200 млн. щорічно), певна сума з цих коштів виділялася безпосередньо на допомогу Україні для викорінення корупції. Очевидно, цієї допомоги виявилося замало...

Речник Національної ради безпеки США Майк Гаммер повідомив, що американський президент очікуватиме змін і гадає, що наступні п'ять років є прекрасною нагодою для пана Кучми довести обіцяне.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»

Наталія ВІКУЛІНА, «День»
Газета: