Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент «обміняв» стабільність гривні на передвиборну підтримку

15 червня, 1999 - 00:00

Ще о 16.35 11 червня кореспондента «Дня» запевняли в адміністрації Президента, що закон поки що не підписано. У суботу Інтерфакс-Україна повідомив, що закон Президентом підписано. У понеділок АП підтвердила «Дню»: підпис є й жодні інші варіанти неможливі.

Отже, всі висловлені в п'ятницю припущення «Дня» підтвердилися: Президент нехтував зауваженнями Нацбанку, думкою своїх помічників і не наважився накласти вето на закон, здатний, на думку багатьох, у тому числі й іноземних експертів, не лише ускладнити функціонування НБУ, а й поставити під загрозу вистраждану стабільність національної валюти. Лідери СДПУ(о), котрі ініціювали атаку на Ющенка й НБУ, все ж виявилися Президенту дорожчими, ніж увесь Нацбанк із його незавидними валютними резервами. Але вчора дуже авторитетне джерело в АП під страшенним секретом повідомило «Дню» про те, що станом на 8.55 14 червня Закон «Про Національний банк» «ще не був підписаний, готувалося вето, Президент розшукував Віктора Ющенка...»

Достовірність цих відомостей опосередковано підтвердив і помічник Президента Валерій Литвицький. Ось дослівний діалог його з кореспондентом «Дня»:

— Чим керувався Президент, підписуючи закон про НБУ?

— А можна мені не відповідати на це запитання. Дещо зачекати. Гаразд? Коли виникає потреба коментувати те, що вже сталося, — це одна справа. Я гадаю, що... Якщо можна, я просив би перенести це запитання на день, на два...

— Ви вважаєте, що ще можливі варіанти?

— Це вже інше запитання. Я ухиляюся від відповіді... Потрібен час, щоб на нього зреагувати.

Тим часом у Нацбанку, де чекали, що Президент внесе вето й доб'ється змін, вирішили виходити з реалій. Так сказав «Дню» директор валютного департаменту Сергій Яременко. За його словами, тепер у Нацбанку практично не буде свого правління, принаймні «його рішення будуть обмежені. Все вирішуватиме адміністрація, а ми — розробляти конкретні кроки щодо виконання».

Поки що в Нацбанку звикають до своєї ролі виконавця, його опоненти в парламентській слідчій комісії з розслідування діяльності НБУ дають свої оцінки й прогнози. Говорить секретар комісії Володимир Фіалковський: «Всі принципові положення закону про НБУ було узгоджено з Віктором Ющенком. Однак в останній момент перед його прийняттям він повністю змінив позицію. Підписання закону Президентом свідчить про те, що подібні шарахання набридли. Це стосується й відставки голови НБУ. Ця фраза вже не лякає найзавзятіших його прибічників. Для керівництва НБУ зараз набагато важливішою є підготовка до звіту в парламенті 16 червня, де треба буде пояснити свої «високопрофесійні» дії. Якщо ж цього не буде, то висловлювання про відставку В. Ющенка набудуть такої форми: «Сам собі накаркав»...

Вся ця флюгероподібна метушня навколо Нацбанку викликає не позбавлене сенсу запитання: чи не змовився Президент за спиною Нацбанку з його критиками й чи не обрав В. Ющенка черговою жертвою в звичайній передвиборній схемі, за якою цар усуває міністрів, які, як відомо, йому весь час заважають.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: