«Слова про те, що Президент України шукає наступника, мовляться недоречно, — заявив учора журналістам віце-спікер Верховної Ради Степан Гавриш. — У Президента залишається ще три роки керувати державою, а через те такі заяви дестабілізують сам інститут президентства».
На думку Гавриша, країни з подібними традиціями передачі влади наступникові у світі є, але «для України вони не характерні». Гавриш вважає, що створення будь-якої партії не є умовою для заяв про наступника. Проте віце-спікер вважає, що створення нових політичних структур ліберального спрямування (мається на увазі партія Пінчука) свідчить про те, що Україна робить «нелівий вибір». Відповідаючи на запитання «Дня» про можливість створення єдиного демократичного блоку, Степан Гавриш зауважив, що «чим швидше його буде створено, тим краще». Разом із тим, він не думає, що це буде єдиний блок. «Ідеєю демократичних сил скористаються всі, хто нині відносить себе до центристів і намагатиметься цей блок серйозно розбавити у власній ідеології. Свідченням того є проведення такої масштабної акції, пов’язаної зі спробами створити цей блок. Думається, що таких акцій буде немало. Ідеологія демократії максимально запитана суспільством і має вже немало голосів виборців. Важливо, щоб бажаючі блокуватися не заговорили цю тему і не створили умов для перемоги чужих баталій».
Відповідаючи на запитання журналістів про те, як він оцінює ініціативи Пустовойтенка з приводу внесення змін у Конституцію України, Гавриш зазначив, що він «не може з легкістю говорити про будь-яку конституційну реформу. Світовий досвід доводить: чим більшою є стабільність Конституції, тим краще». На думку Гавриша, зміна в Конституції, особливо якщо це відбудеться неконституційним шляхом, «несе в собі дестабілізуючі наслідки». Крім цього, віце-спікер зазначив, що питання про референдум 2000 року поки що не може бути розглянуто парламентом у конституційних рамках. На думку Гавриша, це стане можливим у кінці січня 2002 року. Основною причиною нерозгляду парламентом результатів референдуму Гавриш вважає вибори 2002 р. «До цього питання має повернутися Верховна Рада нового скликання», — заявив Гавриш.
Ведучи мову про стан бюджетного процесу в парламенті, віце-спікер заявив: «Казати про те, що бюджет 2002 року буде прийнято на новій податковій базі, напевно, неможливо». На його думку, навіть прийняття Малого податкового кодексу явно недостатньо. Прийняття цього документа — це політична угода, яка зменшує кількість податків із 39 до 23. Але «підрахунки експертів свідчать, що навіть за мінімального скорочення податкового тиску бюджетне наповнення може зменшитися до 24%. Це неможливо компенсувати іншими надходженнями». Він зауважив, що приватизація дає не більше як 50% очікуваних надходжень. Тому віце-спікер не заперечує секвестрування нинішнього бюджету, що призведе до скорочення соціальних програм. Одним із резервів тимчасових амортизаторів цього процесу Гавриш назвав приватизацію магістральних газопроводів, яка може дати близько 10 мільярдів доларів.
Судячи з усього, в українській політиці та економіці зміни передбачаються, але вони будуть поступові, а не революційні.