Стало традицією, що Президент Леонід Кучма робить свої принципові заяви, перебуваючи за межами Києва. Будучи з робочою поїздкою в Донецьку, він, зокрема, констатував розвал парламентської більшості, звинувативши в цьому саму більшість і тих, хто до цього підбурював, заявивши, що якби рішення референдуму про право розпуску Президентом парламенту було внесено в Основний Закон, то «він вже сьогодні із задоволенням би це зробив, з точки зору роботи парламенту». А також заявив, що не буде висуватися на наступний президентський термін, але не збирається обговорювати з опозицією свою відставку і перетворення України на парламентсько-президентську республіку.
При цьому Леонід Кучма підкреслив необхідність вести діалог з усіма політичними силами, які стоять на позиціях державності в Україні, додавши, що діалог повинен бути за столом переговорів, а не на вулиці.
Однак саме відставки Кучми або ж призначення дострокових президентських виборів вимагають лідери опозиційних утворень — комітетів «Україна без Кучми» та «За правду», Фронту національного порятунку як передумови до початку діалогу з владою. За Україну без Кучми та Ющенка — такими були гасла нещодавніх маніфестацій комуністів. Мабуть, тепер опозиції доведеться вирішувати непросте завдання: відмовитись від ультимативного тону своїх вимог і при цьому зберегти єдність.
Тих, хто уповноважений вести діалог від імені влади, Леонід Кучма назвав також у Донецьку — це секретар РНБОУ Євген Марчук, голова УСПП Анатолій Кінах (під егідою його організації вже пройшло два засідання «круглого столу» різних політичних сил), а також лідер НДП Валерій Пустовойтенко (голова політради в структурі Адміністрації Президента. — Ред. ) і голова партії «Вперед, Україно!» Віктор Мусіяка. Як заявив Президент, потрібно вести діалог з усіма політичними силами, «які розділяють стратегічний шлях розвитку України, які стоять на засадах державності і хочуть працювати в рамках правового поля». Він порадив тим, хто «хоче прийти до влади, прийти до неї цивілізованим шляхом» через парламентські та президентські вибори.
Що ж стосується перспектив перетворення України на парламентсько-президентську республіку, Л.Кучма зазначив, що з таким складом парламенту навіть уряд неможливо сформувати. Президент піддав критиці меморандум між Верховною Радою і урядом, зазначивши, що легко підписати документ, а потім розійтися, і зауваживши, що в його тексті пропонується змінити парламентсько-президентську республіку на парламентську, з чим він не може погодитися.
Водночас Президент ще раз повторив, що без формування парламентської більшості для України немає майбутнього. Він вважає, що представникам більшості, оскільки вона розвалилася, треба мати совість вийти на трибуну і сказати, що, створивши на початку минулого року цю більшість, вони були неправі. За словами Президента, парламент працював конструктивно півроку, і був позитивний результат.
Президент висловився за перереєстрацію більшості — «необхідно перерахувати, хто входить до цієї більшості». Адже на сьогодні, за його словами, до більшості входять фракції «Батьківщина» та «Реформи- Конгрес», що підтримують вимоги опозиції і свого часу «завалили» ухвалення внесених ним до парламенту законопроектів з імплементації рішень референдуму. Якби рішення референдуму набрали чинності, вважає Президент, сьогодні «деякі хлопчики в парламенті» поводили б себе інакше.
Причиною того, що він «iз задоволенням» би розпустив парламент, Президент назвав те, що перед парламентом стоять великі завдання, в тому числі й економічні, однак законодавчий орган цим не займається.
Парламент, Президент і уряд повинні чути одне одного, вважає Президент. Тільки тодi обов’язково буде успіх.