Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент стимулює політреформу

6 березня, 2003 - 00:00

Сьогодні Президент України Леонід Кучма передасть до Верховної Ради проект Закону «Про внесення змін до Конституції України». Він також підписав указ про винесення цього законопроекту (він буде оприлюднений у засобах масової інформації та виданий окремою брошурою) на всенародне обговорення. Учора о 21 годині Президент України звернувся з нагоди підписання цього указу до народу. Глава держави нагадав, що з того часу, як він акцентував увагу співвітчизників на необхідності політичної реформи — переході до парламентсько-президентської моделі влади, минуло більш як півроку. «За цей час в усіх без винятку політичних колах проявився весь спектр ставлення до неї (реформи. — Ред. ) — від повного сприйняття до абсолютного заперечення, — йшлося у телевізійному зверненні Президента. — Було створено комісію для опрацювання проекту реформи. Однак багато з тих, хто співав осанну новій системі, більше того, рекламував себе як прихований її автор, саботував її роботу. Маю на увазі спеціально запрошених до неї представників опозиції. Не дала узгоджених результатів і робота комісії, створеної Верховною Радою. Можна довго міркувати, чому так сталося. Та висновок буде короткий. Більшість опозиціонерів, хоч є прихильниками реформи, але розуміють її значною мірою примітивно — як суто арифметичний перерозподіл повноважень... Щоправда, найбільш реалістичні політики дедалі більше усвідомлюють необхідність конструктивних кроків у проведенні реформи, де сьогодні відкриваються реальні можливості для співпраці влади з опозицією. Але поки прийшло це розуміння, час для спільної роботи було втрачено. Водночас ризикувати майбутнім політичної реформи, майбутнім країни я, як Президент, не хочу і не буду. Саме тому я вирішив вивести обговорення реформи з кола протистояння полярних політичних сил. Якщо політики не зможуть домовитися, арбітром має стати весь народ. Люди мають обговорити основне положення реформи і самостійно висловити свою думку, а Верховна Рада її затвердити».

«Президентсько-парламентська система відіграла дуже важливу історичну роль, особливо в перші роки державності, забезпечуючи стабільність і суспільства, і держави. Але сьогодні абсолютно зрозуміло, що в діючій Конституції, по суті, був закладений механізм протистояння законодавчої та виконавчої влади», — сказав Леонід Кучма.

Президент також окреслив механізми формування влади, які передбачає парламентсько-президентська модель. Зокрема, партії, які отримали найбільшу підтримку на виборах, створюють фракції в парламенті і формують більшість, яка в свою чергу формує уряд. Прем’єра має призначати парламент, а президент вносить кандидатуру на цю посаду, погоджену парламентською більшістю. Парламент також затверджує склад уряду. Для виконання функцій гаранта конституційних прав і свобод громадян, Верховного головнокомандувача та представника держави на міжнародній арені за президентом України закріплюється призначення лише міністрів оборони; внутрішніх справ; закордонних справ; з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; чотирьох інших керівників центральних відомств; глав державних адміністрацій — за поданням прем’єр-міністра. Водночас в Основному Законі мають бути передбачені гарантії стабільного функціонування такої конструкції влади, зауважив глава держави. Саме тому президент, на його думку, має отримати право достроково розпускати парламент. Це своє право він може застосувати у трьох чітко визначених випадках: якщо депутати не спроможні впродовж визначеного Конституцією часу сформувати більшість, якщо більшість не спроможна сформувати уряд, якщо парламент не може прийняти державний бюджет на наступний рік. Важливим елементом реформи стане, за словами Леоніда Кучми, нова структура парламенту — розподіл парламенту на дві палати, одна з яких формуватиметься від партій і блоків, що перемогли на виборах за пропорційною системою, друга — на основі рівного представництва всіх регіонів, областей та міст центрального підпорядкування. Загальна кількість депутатів Верховної Ради зменшиться. Глава держави також наголосив, що результати всеукраїнського референдуму повинні мати пряму дію і не потребувати затвердження будь-яким органом влади: «Адже воля народу — найвищий закон. Це світова практика». Усі пропозиції та зауваження будуть, підкреслив Президент, ретельно вивчені й узагальнені державними структурами із залученням до цієї справи наукових і громадських організацій, засобів масової інформації і будуть подані до Верховної Ради. «Ще раз прошу всіх, — завершив своє звернення Леонід Кучма, — кому не байдуже майбутнє України, хто зацікавлений у збереженні демократичного напряму розвитку нашої держави, взяти активну участь у обговоренні цього надзвичайно важливого питання».

Газета: